16 ZEELAND Oude shirts, lege potjes en gebruikt karton; met een beetje creativiteit kun je al dit afval een tweede leven geven, vertelt Mirjam van de Lande uit Hank. GROENBEWUST RECYCLING Je hoeft niet naar de Action, je kunt het zelf maken Al jaren haakt Mirjam, grafisch vormgever van beroep, als hobby. Het werkt ontspan nend, meditatief zelfs, maar is net als veel hobby's niet bepaald duurzaam. ,,Er zit een vervuilende katoenindu strie achter, dat is natuurlijk jammer. Op en duur ben ik wel overgegaan naar biologisch katoen, maar dat is weer een stuk duurder en daar heb je niet altijd alle kleuren in." Bovendien hoeft haar hele huis niet vol te staan met haar hobbywer- ken; Mirjam maakt graag nuttige spullen. ,,Op een gegeven moment had ik een kleedje voor mijn toilet nodig. Mijn zus, die in Nieuw-Zee- land woont, vertelde dat ze daar met oude T-shirts haken. Ik probeerde het en dat beviel. Niet mijn mooiste resultaat, maar wel leuk materiaal om mee te werken." Vanaf die tijd haakt Mirjam allerlei spullen van oude t-shirts: van hippe knuffelbeesten, tot kleedjes en deco ratiemateriaal. Het textiel krijgt ze van vrienden. Ook de exemplaren die door gebreken in tweedehandswin kels niet meer verkocht kunnen wor den, mag ze gratis ophalen. Dat eerste badmatje heeft ze niet meer; inmiddels heeft ze veel bijge leerd, geeft ze workshops en ver koopt ze haar spullen bij concept store To Daze in Geertruidenberg. Niet alleen haakproducten van oude shirts, maar ook ander verpakkings materiaal krijgt bij Mirjam een tweede leven. Zo maakt ze feestslin- gers van kartonnen verpakkingen. Maar verkopen is niet waar het om draait voor Mirjam: ze wil vooral een boodschap verspreiden. ,,We kunnen nog leuke dingen van ons afval ma ken. DSt wil ik laten zien. Vaak heeft de hele discussie rondom vervuiling zo'n negatieve lading, ik wil het om zetten in iets positiefs. Iets wat leuk is, maar tegelijkertijd ook voor een stukje bewustwording zorgt. Dat mensen gaan denken: ik hoef niet meer naar de Action, maar kan ook in huis kijken wat ik kan gebruiken om iets mee te maken." En die drang om de wereld nét wat beter maken, zat er altijd al in. ,,Het recyclen zit wel een beetje in de fa- miliem, ja. Mijn ouders zijn gek op de natuur en mijn vader ruimt ook altijd afval op als we wandelen. Het liefst zou ik helemaal energieneutraal wo nen in een tiny house met groenten en kippen in de tuin, maar met het oog op mijn gezin, moet ik ook wel realistisch blijven", lacht ze. Zwerfafval In het dagelijks leven zet Mirjam zich in voor bewustwording rondom duurzaamheid. Ze startte zes jaar ge leden een succesvolle zwerfvuilactie op, samen met gemeente Werken dam (nu gemeente Altena) en de Hankse basisscholen De Bolderik en later De Wilgenhoek. ,,Ik ruimde het afval zelf op, maar dat schoot niet op. Door de jeugd er bij te betrekken, kon ik er meteen een educatief doel aan verbinden. De jeugd is immers de toekomst." Bewust van al het afval dat er lag, kocht ze ook zelf steeds minder ver pakkingen. ,,Je leert steeds meer over hoe vervuilend plastic is en staat met een steeds groter schuldgevoel weer met zo'n verpakking in je handen, dus dat probeer ik te minimaliseren." Helemaal verpakkingsvrij leven gaat bijna niet, vindt Mirjam, maar je kunt veel opnieuw gebruiken. ,,Alle potjes bewaar ik, boterham zakjes hergebruik ik, nergens neem ik nog een plastic tasje aan en pro beer vooral grote verpakkingen te ko pen. Alles om het milieu zo min mo gelijk te belasten." Ook in september heeft ze weer een actie gepland waarbij ze samen met bewoners zwerfafval gaat rui men. ,,We doen dan een 'afvaldrop- ping' waarbij we worden afgezet in het buitengebied. Dat doe ik, samen met andere inwoners van Hank, nu zo'n vier jaar." Daarnaast is Mirjam bestuurslid van de Plukroute Hank, een route waar eetbaar groen als noten, fruit, bessen en een kruidentuin te vinden zijn en die ze met regelmaat onder houdt. ,,Ontzettend leuk om te doen. Ik wil graag de mensen wat meer met de natuur verbinden, want die heeft ons veel te bieden." En in dat drukke leven grijpt ze graag weer terug naar het haken. ,,Het werkt best verslavend." Ze ge bruikt bestaande patronen en maakt die zich eigen, want haar werken moeten bovenal in deze tijd passen. En de inspiratie is eindeloos. ,,Ik blijf ideeën bedenken, maar eigenlijk zou ik het heel mooi vinden als ik niks meer kon maken. Dat zou betekenen dat er geen afval meer is om iets vSn te maken." FEITEN vrijdag 3 juli 2020 VL 'We kunnen leuke dingen maken van ons afVal' Caroline van Schubert Hank Mirjam van de Lande maakt nieuwe spullen van oude shirts en andere voor werpen die we weggooien. foto JAN STADS/PIX4PROFS —Mirjam van de Lande In Nederland produceren we jaarlijks bijna 490 kilo afval per persoon We zijn, vooral in vergelijking met omringende landen, goed bezig: ruim de helft van ons afval wordt gescheiden ingeleverd Vooral papier en glas wordt met ruim zeventig procent goed gescheiden Met oude kleding, zoals t- shirts, kan dat beter. Nu belandt 30 procent in de textielbak, ter wijl kleding dat hier wordt gedo neerd juist weer als tweede hands verkocht kan worden. Van versleten textiel kan weer nieuwe stof worden gemaakt, maar het kan ook een tweede leven krijgen als poetslap, isola tiemateriaal of vulling van een autostoel. Versleten kleding kan ook naar kringloopwinkels. Wat in Nederland niet meer verkocht wordt, gaat vaak naar ontwikke lingslanden als kleding of grond stof. lm O mO*»***

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53