'Afvalwater' niet zomaar weggooien 7 ZOETWATERSYSTEEM ROEP OM UITBREIDING Ondanksde buitjes van afgelopen dagen, smachten Bevelandse boeren naar meer zoet water. Deze week is een stap gezet naar uitbreiding van het zoetwatersysteem. Ook restwater van de industrie biedt kansen. Afgunst is misschien een te groot woord, maar pijnlijk is het wel voor boeren aan de rand van de Rei- gersbergsche polder in Rilland. Terwijl bij de buren het zoete wa ter tegen de akkers klotst, zagen zij de afgelopen maanden hun jonge plantjes verpieteren door de ongekende droogte. En dat terwijl een paar kilome ter verderop dagelijks miljoenen liters rivierwater in de Wester- schelde wordt geloosd. Bij laag water gaat het om zo'n 45.000 li ter per seconde. Genoeg om bin nen een minuut een zwembad met olympische afmetingen te vullen. Om dit kostbare water niet lan ger allemaal verloren te laten gaan, hebben leden van de ZLTO Oost-Zuid-Beveland woensdag avond het waterschap en de pro vincie een opdracht gegeven. Ze willen dat het in 1995 aangelegde zoetwatergebied rond Rilland zo ver mogelijk uitgebreid wordt naar het westen, zodat ook daar zoet in plaats van brak water door de sloten loopt en akkers makke lijk beregend kunnen worden. Zinloos Volgens voorzitter Wim van Gor- sel is de tijd nu rijp voor uitbrei ding. Niet alleen omdat dit het derde kurkdroge voorjaar op rij is, maar ook omdat Den Haag beslo ten heeft voorlopig het Volkerak- Zoommeer zoet te houden. Lange tijd dreigde het meer verzilt te worden, waardoor investeringen in uitbreiding van het zoetwater- gebied zinloos zouden zijn. Dat boeren die net buiten het 25 jaar geleden aangelegde systeem vallen meer dan ooit staan te springen om uitbreiding, werd wel duidelijk op de avond in Ril land, waar de opdracht aan de provincie officieel is verstrekt. Jo- han Boone en Huib Sinke, beiden akkerbouwer in Waarde, zien het met lede ogen aan hoeveel water nu nog dichtbij hun bedrijven in zee loopt. ,,Dat doet zeer." INITIATIEVEN De ondernemers zaten niet bij de pakken neer en lieten onder meer mestwagens aanrukken die zoet water vanuit het kanaal naar de akkers brachten. Daar zit een kostenplaatje van zo'n 75 euro per uur aan. Op den duur besloot Boone zelfs zelf een vrachtwagen te huren. ,,Dit blijft niet goed gaan", voorspelt hij. Sinke zag zich zelfs genoodzaakt om jonge plantjes om te ploegen en een an der gewas in te zaaien. ,,We zijn dus nu al aan onze tweede teelt bezig." Gedepu teerde Jo-An- nes de Bat en waterschaps bestuurder Luc Mangnus er kennen het probleem. Voor de lange ter mijn werken ze aan een Delta plan zoet wa ter. Volgens De Bat valt jaarrond genoeg regen en is het de kunst om dat water vast te houden. Evenwel vindt hij dat ook op de kortere termijn iets moet gebeu ren. ,,En daar hebben we ook geld voor, kom dus maar met ideeën." De overheden willen meewer- We aanvaarden de opdracht graag, maar we moeten ook weten of er draagvlak is ken aan uitbreiding van het zoet- watergebied, maar ze leggen daar voor ook de bal bij de boeren zelf. Die moeten immers bereid zijn samen te werken. Mangnus: ,,We aanvaarden de opdracht graag, maar we moeten ook weten of er draagvlak is, zodat we weten waar we onder zoek naar doen." Op een op roep van de Krabbendijkse fruitteler Mar- tijn Vogelaar om een 'ramp jaar' te voorko men door nu alvast water uit het bestaande zoetwatergebied naar de polders eromheen te pompen, werd terughoudend gereageerd. Het waterschap wil voorkomen dat door het onttrekken van extra zoet water de Reigersbergsche polder verzilt. vrijdag 3 juli 2020 BE Boeren kijken jaloers naar 't westen Joeri Wisse Rilland RILLAND Niet alleen bij Bath stromen dagelijks vele liters zoet water in de Westerschelde. Ook bij de industrie op Zuid-Beve land gaat veel water verlo ren. Op verschillende plek ken in de gemeentes Ka- pelle en Reimerswaal zijn initiatieven om dit 'afval water' geschikt te maken voor het beregenen van akkers. Bij conservenfabriek Co- roos is de afgelopen maanden het water dat achterblijft bij het maken van potjes appelmoes, rode kool en erwten en peentjes uitgebreid onder zocht. Het gaat in totaal om 600.000 kuub per jaar dat nu nog in de Wester schelde verdwijnt. Een enorme hoeveelheid, die voor vele boeren hét ver- schil tussen een top- of rampjaar kan maken. Wan neer het gebruikt kan wor den, is nog onduidelijk. Een stukje verderop is het waterschap al verder. In de Willem-Annapolder is schoon water uit de wa terzuivering in de sloten in plaats van in de Wester- schelde gepompt. Onder neemster Linda de Regt: „Voor het eerst in jaren konden we de bieten be regenen." Aan de andere kant van het Kanaal door Zuid-Be veland hebben akkerbou wer Tonis Boot en frietfa- briek LambWeston/Meijer de handen ineengeslagen. Boot zit op een kreekrug met zoet water, maar dat raakt in droge tijden snel op. En dat terwijl de frietgi gant 200 kuub liter water per uur loost. Het idee is om het water, via het toe komstige zonnepark van LambWeston/Meijer en Wiskerke Onions in de kreekrug te laten infiltre ren. Uitvoering is nog on zeker. Boot: ,,Het onder zoek is vertraagd door de coronacrisis." Ook kan de verbreding van de Zand dijk negatieve gevolgen hebben voor het project. Het huidige zoetwatersysteem valt binnen de zwarte rand. De ZLTO wil het gebied fors uitbreiden naar het westen. illustratie WATERSCHAP SCHELDESTROMEN - Luc Mangnus, waterschap ZLTO-voorman Wim van Gorsel voor het haspel van een beregeningsinstallatie. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52