Bedrijventerrein mag wel groener in 's-Gravenpolder II Goese bushokjes krijgen groene daken: koel en insectvriendelijk A 6 Kritiek op 'gestuurde' enquête over zonneparken Gemeente Borsele zet in op verduurzamen IN DE REGIO Joeri Wisse Kapelle Zo ziet een meerderheid van de bijna vierhonderd deelnemers liever meerdere kleine zonnepar ken dan één megaveld. ,,Maar die keuze hebben veel mensen ge maakt omdat er geen alternatief was. Het was onmogelijk om in te vullen dat je helemaal geen zon- neparken wil", aldus Van Leeu wen. De gemeente geeft toe dat dit niet zo handig was. „Achteraf hadden we deze keuze beter in een vraag mee kunnen nemen." Afgehaakt Gemeentebelang liet in de peri ode dat de lijst kon worden inge vuld al weten het niet eens te zijn met de opzet. Waarschijnlijk heeft mede daarom een kwart aan het eind bij de open vraag aangegeven tegen zonnepark op land te zijn. ,,Maar we kregen ook van veel mensen te horen dat ze halverwege gestopt waren." Hij vindt dat met de vragenlijst gezocht is naar draagvlak voor zonneparken in plaats van dat de mening van de burgers is gepeild. ,,Dat is jammer, want nu kun je er niet zo veel mee." Overigens ge ven de meeste respondenten ook aan bedrijventerreinen het ge schiktst te vinden, al vindt één op de drie dat eerst de daken moeten worden benut. De raad van Kapelle praat dins dag over het energiebeleid. Het voorstel is om in 2030 60 mega watt aan zonne-energie op te wekken. Dat woordje 'samen' is in dit geval wel van vitaal belang, zo benadrukt Witkam. De gemeente wil volgens hem niet het vingertje opsteken naar de bedrijven, zonder zelf iets te doen. Daarom laat Borsele een brede duurzaamheidsscan uitvoe ren op het bedrijventerrein in 's- Gravenpolder. Een onderzoek waarbij zowel de openbare ruimte, waarvoor de gemeente verant woordelijk is, als de bedrijfspanden onder de loep worden genomen. Dat gebeurt uiteraard alleen bij ondernemers die dat zelf ook wil len. Niets is verplicht. De bedrijven worden binnenkort benaderd. Wit kam hoopt op een grote deelname. ,,In feite krijgen de bedrijven een gratis advies over hoe ze kunnen De bedrijven krijgen een gratis advies over hoe ze kunnen verduurzamen verduurzamen", zegt hij. ,,We ho pen dat dit, in combinatie met het feit dat we als gemeente ook iets doen, het laatste zetje kan zijn om duurzame maatregelen te gaan ne men. We willen de ondernemers prikkelen.'' De wethouder zegt dat verduurzamen op de lange termijn geld kan opleveren voor bedrijven. Bomen Hoewel de gemeente zelf ook eerst de resultaten van de scan afwacht, heeft ze al wel wat ideeën om de openbare ruimte te verbeteren. Zo zou de bestrating voor een deel ver vangen kunnen worden door zoge heten doorgroeitegels. Die geven het terrein een groener karakter en zorgen voor een betere afvoer van het water. Ook zouden extra bo men kunnen worden geplant. Op het dak van de gemeentewerkplaats liggen al zonnepanelen. Het bedrijventerrein in 's-Gra- venpolder ligt tegen natuurgebied de Zwaakse Weel aan, maar de overgang tussen beide is nu nogal hard. ,,Daar kan zeker nog iets ver beterd worden", vindt de wethou der. Voor de scan en de daarop vol gende maatregelen is 40.000 euro beschikbaar. De provincie betaalt een deel mee. Het bedrijventerrein is uitgeko zen omdat er veel al relatief wat ou dere bedrijfspanden staan. Het ter rein is ook erg versteend. De andere terreinen in de gemeente - in Hein- kenszand en Borssele - worden la ter ook nog onder de loep genomen in het kader van een Bevelands on derzoek, maar dat zal iets minder gedetailleerd zijn. Ineke Otte opent haar studio Stadhuisconcert door Jasper Iturrospe Het aanleggen van sedumdaken is volgens de gemeente, die het pro ject betaalt, heel duurzaam. ,,De da ken nemen water op, trekken in secten aan, zorgen voor verkoeling bij hitte en vangen meer fijnstof af', somt wethouder Joost de Gof- fau enkele voordelen op. De acht bushokjes staan op het bussenplein bij het station, de Westwal en de Oranjeweg (bij het Goese Lyceum). Er is voor deze acht locaties geko zen omdat dit 'versteende' plekken zijn. Die hebben volgens de ge meente sneller last van de gevolgen van klimaatverandering. Het wordt Als het een succes is, willen we meer bushokjes groene daken geven er sneller warm en water kan er minder goed worden afgevoerd. Omdat het voor het eerst is dat in Zeeland groene daken op bushok jes worden gelegd, wordt het gezien als een proefproject. Het is de be- doeling dat de daken in september worden geplaatst. ,,Als het een suc ces is, willen we meer bushokjes groene daken geven.'' Het vergroenen van het dak kan ook voor huizen of bedrijfspanden interessant zijn, maar het kost ook aardig wat geld. De Goffau spreekt over gemiddeld 65 tot 85 euro per vierkante meter. De provincie heeft wel een subsidieregeling, maar daarmee wordt slechts een klein deel van de kosten vergoed. Passief bouwen De gemeente bekijkt nu of ze de provinciale subsidie kan aanvullen. Zo is er nog potje voor 'passief bou wen' waar nauwelijks aanspraak op wordt gemaakt. Dat kan mis schien worden ingezet. vrijdag 3 juli 2020 BE Willen inwoners van Kapelle nou wel of geen zonneparken? Ondanks dat de gemeente een uitgebreide enquête heeft laten houden, weet raadslid Jordy van Leeuwen (Gemeen tebelang) het nog steeds niet. Hij vindt de vragenlijst zo 'ge stuurd' dat uit de resultaten weinig zinnige conclusies te trekken zijn. Het bedrijventerrein in 's-Gravenpolder mag wel wat groener, vindt de gemeente. foto marcelle davidse 'Het is hier wel erg versteend, hoor. En ik zie nog veel daken zonder zonnepanelen.' Lopend over het bedrijventerrein in 's- Gravenpolder ziet de Borselse wethouder Arno Witkam wel wat verbeterpuntjes als het gaat om duurzaamheid. Samen met de ondernemers wil de gemeente daar iets aan gaan doen. Rob Paardekam 's-Gravenpolder - Arno Witkam, wethouder GOES Ineke Otte opent van vrijdag 3 tot en met zondag 5 juli en van vrijdag 10 tot en met zondag 12 juli de deuren van haar studio. Otte stelt enkele van haar sieraden, kleding stukken en kunstwerken tentoon. Ook is het mogelijk werken te kopen. De studio is op de ge noemde dagen van 13.00 uur tot 17.00 uur geopend, en is te vinden aan de 's-Heer Elsdorpweg 39 THOLEN Het Stadhuisconcert van zaterdag staat in het teken van gitaarmu ziek uit Zuid-Amerika. De Stichting Anthonie Keldermans Concerten Jasper Iturrospe. nodigde de jonge getalenteerde Belgische gitarist met Baskische roots Jasper Iturrospe uit voor het mysterieuze programma Pauze na de stilte... Tevens speelt hij werk van zijn landgenoot Toots Thiele- mans en een eigen compositie. Aanvang om 15.30 uur. Aanslui tend bespeelt Gerard de Waardt het carillon van het Stadhuistoren tje. Reserveren kan via kelder- mansconcerten.nl. Acht bushokjes in Goes krijgen een groen dak. Het is voor de eerste keer in Zeeland dat dit gebeurt. Bij succes volgen later nog meer bushokjes in de stad. Rob Paardekam Goes - Joost de Goffau, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51