Jumbo-franchiser stapt over naar AH II 4 Kraken systeem levert justitie schat aan gegevens Het betreft franchisene mer Heerschap Groep, die vanaf januari 2022 met vijf Jumbo-winkels overstapt op de Albert Heijn-for- mule. Het contract dat Heerschap met Jumbo heeft, loopt af op 31 decem ber 2021. Het bedrijf onder leiding van Stan Heer schap heeft ook een am bachtelijke bakkerij. ,,Onze bakkerij speelt een belangrijke rol in de overstap naar Albert Heijn. We krijgen straks de mo gelijkheid om met name onze vlaaien in AH-win- kels te verkopen. De vlaaien zullen worden toe gevoegd aan het Streeckge- noten-assortiment van Al bert Heijn. Dat biedt voor ons perspectief om be hoorlijk te groeien.'' Albert Heijn is markt leider en telt 985 super markten. Jumbo is de nummer 2 met bijna 700 winkels. ,,We betreuren de stap van de Heerschap Groep, maar dit hoort er bij in onze branche'', aldus Jumbo. honderd lopende strafonderzoeken be schikbaar gesteld. Afgelopen weken zijn er meerdere grote politie-invallen ge weest. De resultaten zijn indrukwekkend. Er zijn ruim honderd verdachten aange houden. Er werd 8000 kilo cocaïne en 1200 kilo crystal meth onderschept, net als de ontmanteling van negentien syn thetische drugslabs. Er zijn tientallen wapens gevonden, en veel auto's in be slag genomen. Ook is er ruim 20 miljoen euro aan contanten geconfisqueerd. Bo vendien heeft de politie nu zicht op om gekochte overheidsambtenaren, die hand-en-spandiensten leverden aan criminele organisaties. ,,En al die ge bruikers waanden zich in de chatbe- richten anoniem en onbespied", zei Jan- nine van den Berg, hoofd van de Lande lijke Eenheid van de politie. Versleuteld De Britse politie heeft 746 mensen op gepakt na het kraken van de versleu telde chatapp. Verder hebben de Britse autoriteiten 54 miljoen pond (bijna 60 miljoen euro) aan contant geld, 77 vuur wapens en ruim twee ton drugs in be slag genomen, meldt de National Crime Agency. Ook zouden meerdere moor den en ontvoeringen zijn verijdeld. De Britse politie noemt Operation Venetic het grootste ingrijpen in de Britse geschiedenis. Onder de gevonden wapens zijn een kalasjnikov en meer dere granaten. Verder ontdekten recher cheurs meer dan 28 miljoen etizolam- pillen, een krachtigere variant van va lium. Alleen al in Londen zijn 171 gebruikers van EncroChat gearresteerd voor be trokkenheid bij moordplannen, wapen bezit, witwassen en drugshandel. Tot nu toe zijn 99 Londenaren in staat van beschuldiging gesteld. De politie in de Britse hoofdstad heeft bij een actie 5 miljoen pond in beslag genomen, (zo'n 5,5 miljoen euro), de grootste in beslagname van geld ooit in Londen. Recherchef Andy Kraag noemt het onderzoek ook 'het grootste recherche onderzoek dat in Nederland heeft ge draaid'. ,,Dit is echt een gamechanger voor de opsporing in Nederland. Crimi nelen vertrouwden blindelings op deze cryptotechniek. We keken wekenlang realtime mee over de schouders van cri minelen. Normaal is het zo dat we in een zaak op zoek zijn naar bewijs. Dat hebben we nu helemaal omgedraaid. Al ons bewijs zoekt nu naar een zaak. Ik ben ervan overtuigd dat er nog vele aan houdingen zullen volgen." Op 13 juni eindigde het onderschep pen van berichten, omdat het bedrijf een pushbericht stuurde aan haar ge bruikers. Daarin werden zij aange spoord hun telefoons weg te gooien, omdat het bedrijf erachter was geko men dat een overheidsdienst was bin nengedrongen. De resultaten zijn gisteren gepresen teerd tijdens een persconferentie in Den Haag. De afgelopen jaren zijn versleu telde chatdiensten, waardoor crimine len zich onbespied waanden, razend populair geworden. Criminele organi saties hebben daardoor jarenlang een enorme voorsprong gehad op de opspo ringsdiensten. Deze voorsprong is snel volledig verdampt, doordat diensten als Ennetcom, PGP Safe en IronChat door de politie werden ontmanteld. Hierdoor werden miljoenen chatberichten tussen criminelen voor de recherche leesbaar, en is een groot aantal verdachten aange houden of al tot lange celstraffen ver oordeeld. Grote strafzaken zoals die te gen de liquidatiebende van Taghi zijn op deze chatberichten gebouwd. Toch bleef een aantal van deze chat- diensten in trek, waaronder dus Encro- Chat. In 2017 startte in Frankrijk een groot strafrechtelijk onderzoek tegen EncroChat, nadat het opviel dat de crypto-telefoons regelmatig werden ge vonden in politieacties tegen georgani seerde misdaadgroepen. De Franse justitie kwam erachter dat het bedrijf werkte vanaf servers in Frankrijk. De Fransen slaagden erin om technische apparatuur in te brengen, waardoor de encryptietechniek kon worden omzeild, en de correspondentie kon worden bekeken. Omdat EncroChat internationaal wordt gebruikt, besloten de Fransen in 2019 een zaak te starten bij Eurojust, een Europese samenwerking op het gebied van strafrecht. In Neder land is het onderzoek uitgevoerd onder de naam 'Lemont'. Uit dit onderzoek bleek dat de Neder landse onderwereld grootgebruiker was van Encrochat. Alleen al in 2020 waren meer dan 50.000 cryptotelefoons van EncroChat actief, waarvan meer dan 12.000 in Nederland. EncroChat ver kocht voor 1500 euro per maand half jaarabonnementen, waarmee een we reldwijde dekking werd gegarandeerd. De aankoop van een speciale Encro- Phone bedroeg nog eens 1000 euro. Vol gens politie en justitie richtte het bedrijf zich volledig op de criminele markt. Zicht op legale gebruikers is er volgens En al die gebruikers waanden zich in de chatberichten anoniem en onbespied hen niet. ,,Deze diensten worden alleen gebruikt door criminelen", aldus hoofd officier John Lucas. Sinds 1 april hebben honderden re chercheurs de communicatie van crimi nelen dag en nacht kunnen volgen. De politie noemt de operatie een 'unieke inkijk in de internationale georgani seerde misdaad'. Dagelijks kwamen er talloze berichten voorbij over levensbe dreigende situaties, waarna politie en justitie meteen hebben ingegrepen. In totaal zijn 22 gevallen van potentiële slachtoffers van crimineel geweld ge waarschuwd. Hierdoor zijn liquidaties voorkomen, maar zijn ook potentiële slachtoffers van ontvoeringen op tijd gewaarschuwd. De informatie uit het Lemont-onderzoek is aan meer dan vrijdag 3 juli 2020 GO NEDERWEERTVijf Jum bosupermarkten in Mid den-Limburg worden 'in gelijfd' door Albert Heijn. Politie leest live mee met chats in onderwereld Politie en justitie zijn erin geslaagd de versleutelde chatdienst Encro- Chat te kraken, waardoor recher cheurs de afgelopen maanden mil joenen chatberichten tussen crimi nelen live hebben kunnen meelezen. Daardoor zijn liquidaties voorkomen, zijn ruim honderd verdachten aange houden, is er 8000 kilo cocaïne on derschept en is er meer dan 20 mil joen euro aan contanten aangetrof fen. Ook is er zicht op corrupte amb tenaren. Yelle Tieleman Den Haag -Jannine van den Berg, hoofd Landelijke Eenheid van de politie De persconferentie bij de Europese dienst Eurojust in Den Haag. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4