Wie helpt Wings to Victory aan een houten RAF-piloot? 10 ZEELAND Zeeuwse astronaut bezorgd over corona in VS Justitie onderzoekt maaien bij meeuwenkolonie Vlissingen You've got mail. Hij komt uit de lucht vallen, maar bevat een drin gende boodschap. 'Ik heb de drang om een verslag te geven van het dagelijks leven onder het Trump- regime, want ik heb het idee dat in Nederland vooral wordt gekeken naar het politieke gedoe in Was hington DC', schrijft Lodewijk van den Berg. Onlangs blies hij 88 kaarsjes uit, maar hoewel de snelheid van het leven wat is gedaald, is de geboren Zeeuws-Vlaming nog messcherp. De wetenschapper, oud-astronaut en naamgever van het Lodewijk College in Terneuzen woont al de cennialang in Amerika. Het land is met meer dan 130.000 doden het zwaarst getroffen van allemaal. Zelfs nummer twee op de lijst, Brazilië, kreeg met minder dan de helft te maken. Geen lockdown Van den Berg: 'Het leven is hier momenteel een geweldige troep. Er is geen centrale leiding om de spreiding van het virus te beper ken, want dat is aan de staten over gelaten. President Trump erkent nog steeds niet dat er een pro bleem is. Resultaat is dat in veel staten het leven weinig of geen be perkingen heeft, vooral in staten waar de gouverneur een vriendje van Trump is. De situatie is verge lijkbaar met de huidige levens wijze in Zweden. Het gevolg is dat het aantal doden toeneemt, zodat het verwachte totaal tegen het eind van de zomer rond de 200.000 zal zijn.' 'Ondertussen zijn door de eco nomische teruggang veel werkne mers ontslagen, met het gevolg dat ongeveer 40 miljoen mensen werkloos zijn. Bij veel van hen was Er is geen centrale leiding om de spreiding van het virus te beperken, want dat is aan de staten overgelaten de ziektekostenverzekering gekop peld aan hun baan. Zonder die ver zekering wachten veel mensen zo lang mogelijk om naar een zieken huis te gaan, want dat is hier erg duur. Dan zijn ze dus al erg ziek - en hebben wellicht anderen be- smet - voor ze goede behandeling krijgen. Dikwijls is het dan te laat.' 'Vanwege het warme weer ko men veel mensen die met pensi oen zijn naar Florida, waar wij wo nen. Als ze echt oud worden, ko men ze terecht in verzorgingshui zen of verpleeghuizen, waar het virus makkelijk wordt verspreid. Ook wordt corona binnengebracht door het personeel dat buiten de instelling met losse regels te ma ken heeft.' Thuisblijven Van den Berg zegt ondertussen zelf veel strengere regels in acht te nemen om deze onzekere tijd door te komen. 'We kijken veel meer naar de regels voor persoonlijk ge drag die in Europa worden ge bruikt. Dus: voornamelijk thuis blijven, niet reizen, afstand hou den, niet naar het strand gaan, niet in een restaurant gaan zitten om te eten, maar afhalen en alleen naar de winkel als het nodig is. Voor zo ver we weten zijn we nog niet be smet, of we hebben het al door staan.' Symbool Verlaan zou graag zien dat het beeld in Zeeland blijft en polste bij Wings to Victory of die interesse had om het aan te schaffen. Dat was het geval. 'Deze indrukwekkende crea tie zouden we graag gebruiken als symbool voor de omgeko men vliegeniers in Zeeland', al dus de stichting, 'Maar we zou den hem ook willen gebruiken voor lokale tentoonstellingen of lezingen.' Voor de aanschaf heeft Wings to Victory een crowdfundings- actie opgezet. Inmiddels is een derde van de benodigde 3500 euro binnen, maar het aantal donaties stokt een beetje. Bij een donatie van 25 euro of meer wordt de naam of bedrijfsnaam van de gulle gever vermeld op een houten bord bij het beeld. De in 2006 opgerichte stich ting Wings to Victory is gevestigd op vliegveld Midden-Zeeland heeft als doel het gedenken van de omge komen vliegeniers en het in kaart brengen van de luchtoorlog boven Zeeland tijdens de Tweede We reldoorlog. De stichting is enige tijd geleden benaderd door kettingzaagkunste naar Peter Verlaan uit Goes. Hij vormde de stam van een ceder boom om tot een beeld van een RAF-vliegenier uit de Tweede Wereldoorlog, op ware grootte. De grove lijnen zijn gemaakt met een kettingzaag en daarna verder bewerkt tot in details, met een levensecht model als resultaat. De pijp rokende vliegenier is ver volgens voorzien van de Royal Air Force-kleuren uit WOII. vrijdag 3 juli 2020 Lodewijk van den Berg was in 2018 nog in Terneuzen om zijn naam te verlenen aan het Lodewijk College. foto camile schelstraete 'Straks wellicht 200.000doden' Lodewijk van den Berg met de Zeeuwse vlag in de Challenger. PRIVÉFOTO De Verenigde Staten blijven vechten tegen het coronavirus. Liefst 53.000 nieuwe besmet tingen werden er woensdag ge registreerd. Vanuit Florida luidt de Nederlands-Amerikaanse wetenschapper Lodewijk van den Berg de noodklok. Ralph van Wolffelaar Largo - Lodewijk van den Berg VLISSINGEN Er komt een straf rechtelijk onderzoek naar het maaien bij de meeuwenkolonie in de Vlissingse Binnenhaven. Dat deelde wethouder Els Verhagen de gemeenteraad gisteravond mee. Justitie onderzoekt het inci dent waarbij op dinsdag 16 of woensdag 17 juni circa veertig jonge kleine mantelmeeuwen, kui kens en eieren zijn verhakseld toen een aannemer een maaibeurt liet uitvoeren op de landtong ach ter de Lasloods. Daar broedt sinds een paar jaar een meeuwenkolo nie. Het bloedbad werd gemeld door Tim Roijers. Hij liep daar die woensdag rond met zijn hond. De gemeente en de aannemer die de braakliggende bouwterreinen on derhoudt hebben sorry gezegd. Maaien in het broedseizoen en het verstoren van kolonies be schermde vogels zijn strafbaar. Het levensgrote standbeeld van een RAF-piloot uit de Tweede Wereldoorlog, ge maakt door kettingzaag kunstenaar Peter Ver laan. FOTO WINGS TO VICTORY Een levensgroot houten beeld van een RAF-piloot. Dat zou Wings to Victory heel graag wil len hebben. Een probleempje: er is nog wat geld nodig. Dat hoopt de Arnemuidse stichting via crowdfunding bij elkaar te sprokkelen. Luc Oggel Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38