Denktank voor 'een mooier Zeeland' II 5 EIKENPROCESSIERUPS MEEKIJKEN MET BESTRIJDER Alleen al als je er naar kijkt, krijg je jeuk: de eiken processierups. Het diertje zorgt elk jaar weer voor een hoop ellende. Ook in Zeeland. Kapelle Het bestrijden van de veelpotige kwelgeest is zo makkelijk nog niet. We kijken mee met rupsenbestrijder Jean- Pierre de Loos van Traas Onge- diertebestrijding uit 's-Gravenpol- der. Om acht uur 's ochtends rijdt de bus van Traas het parkeerterrein bij de Vierwegen bij Kapelle op, waar onder meer de uitvalsbasis van de Wegenwacht en het steun punt van Rijkswaterstaat zitten. Goesenaar Jean-Pierre de Loos parkeert z'n voertuig naast een kleine keet in de hoek van het ter rein. ,,Kijk, daar zit een nest'', zegt hij, wijzend naar een eikenboom. Volgens de medewerker van Traas is het nest gezien door men sen die wel eens in de keet moeten zijn. ,,En je weet hoe het gaat: van alleen het zien van zo'n nest krijg je soms al spontaan jeuk. Dus we zullen het maar eens weghalen.'' Grote stofzuiger De Loos tilt de grote stofzuiger uit de auto waarmee hij het nest zo van de boomstam zal zuigen. Hij legt uit dat het een soort bladbla zer is, maar dan een omgekeerde versie. De brede slang (als hij te smal is, kan een groot nest de boel verstoppen) komt uit op een soort curverbox. Wel een hele degelijke, met een filter aan de bovenkant, Of Zeeland zit te wachten op een extra beveiligde gevangenis bij Ritthem, betwijfelt hij. ,,Zeeuwen hadden denk ik liever in Vlissingen een dependance van het Rijksmu seum gezien." Het is slechts één van de vele ideeën die Van Broek hoven in zijn mailbox kreeg na het oprichten van Zeeland Matters, de petitie om een betere compensatie regeling voor het mislopen van de marinierskazerne te krijgen. Al die goede ideeën wil hij niet verloren laten gaan. Et voila, Club voor Zeeland is ge boren. De club bestaat uit een slor dige vijftien tot twintig mensen die Zeeland een warm hart toedragen. Afkomstig uit allerlei sectoren. ,,Van ambtenaren werkzaam bij de provincie, tot kunstenaars", zegt Van Broekhoven. Mensen die het beste uit de provincie willen halen, nu en in de toekomst. En in de com pensatieregeling van het Rijk nau- welijks meerwaarde zien voor de 'gewone Zeeuw'. Nu dat compensatieplan op tafel ligt, lijkt een Club voor Zeeland nauwelijks nog toegevoegde waarde te hebben. Toch denkt Van Broekhoven daar anders over. ,,Nu Je moet wel zorgen dat mensen hier willen en blijven wonen het Rijk 650 miljoen investeert, houdt de provincie geld over." Geld dat hij graag terugziet in het verbe- teren van de leefbaarheid. ,,Je kunt wel werkgelegenheid creëren, maar dan moet je wel zorgen dat mensen hier willen en blijven wonen." Zeven jaar geleden kwam Van Broekhoven vanuit West-Brabant voor de liefde naar Zeeland. ,,Op dat moment dacht ik precies zoals die mariniers: in Zeeland is niets te doen. En in de winter is dat ook zo. Dan is het hier uitgestorven. Vis je in de supermarkt achter het net omdat de producten er door gebrek aan toeristen simpelweg niet zijn. En nog altijd heb je slecht mobiel bereik en internet. Zaken die voor gezinnen meewegen." Volgens de Brabander mist Zee land een Efteling 2.0. Of een grote stad met een volwaardig onder wijsaanbod, van mbo tot universi- teit. ,,Zoals Groningen. Die provin cie is vergelijkbaar met Zeeland. Maar heeft wel een grote stad met universiteit die mensen uit heel het land en daarbuiten trekt." Over dat soort ideeën wil de Club van Zee land morgen in CineCity brainstor men. En op die manier een denk tank starten waarbij iedereen kan aansluiten. ,,De overheid vraagt om burgerparticipatie. Zeeuwen die meedenken over de toekomst. Maar in de praktijk zien we dat die deel name nog niet helemaal soepel ver loopt. En daar willen wij verande ring in brengen. Onze missie is ge slaagd als we straks gevraagd wor den om onze ideeën met bestuur ders te delen." sen in de stofzuigerbak. Ze zullen later worden verbrand. Na nog even goed te hebben nagezogen, is het klusje alweer geklaard. ,,Dit was een relatief klein nest'', weet De Loos. ,,Maar soms zijn ze zo groot als een voetbal.'' Voor de medewerker van Traas is dit vandaag het enige nest dat hij moet wegzuigen. Hij kan weer an dere dingen gaan doen. In Zeeland valt de overlast van de eikenpro- cessierups nog relatief mee, hoe wel het bedrijf merkt dat het aan tal meldingen wel toeneemt. In sommige andere delen van het land is het erger. In Brabant zijn medewerkers soms weken bezig aan één lange laan, waar de eiken rijendik staan. De Loos is zelf ook actief geweest in heel het land, zelfs tot in Drenthe. ,,Het is mooi en dankbaar werk'', vindt hij. ,,Mensen zijn altijd heel blij als zo'n nest weg is.'' zodat de vermaledijde haartjes van de rupsen er niet meer uit kunnen. Het wegzuigen van het nest is zo in een vloek en een zucht gebeurd. Mensen zijn altijd heel blij als zo'n nest weg is De voorbereiding kost meer tijd. De Loos hijst zich eerst in een be schermend pak. Dan doet hij me dische handschoenen aan, die hij met een breed stuk tape vastmaakt aan het uiteinde van de mouwen van z'n pak. Alles om te voorko- men dat de haartjes van de eiken- processierups op zijn huid terecht komen. ,,Ik doe dit nu niet alleen voor de foto, hoor'', grapt de rup senbestrijder. ,,Geloof me, als je ooit een keer last hebt gehad van die haartjes, en dat heb ik, dan wil je dit wel doen.'' De Loos vertelt dat een collega pas nog een week behoorlijk ziek is geweest, on danks het dragen van allerlei be scherming. ,,Het sloeg op z'n luchtwegen en op z'n hele lijf za ten rode bulten.'' Beschermend masker Als De Loos een beschermend masker heeft opgezet en nog een extra paar grote handschoenen heeft aangetrokken, richt hij de stofzuigerslang op het nest. In lut tele seconden verdwijnen de rup- vrijdag 3 juli 2020 Even zuigen en weg is het nest Rob Paardekam Zeeland nog een beetje mooier maken. Zodat het hier ook in de toekomst prettig wonen en wer ken blijft. Dat is waar de Club voor Zeeland voor staat. De denktank komt morgen in Cine- City in Vlissingen voor het eerst samen en roept Zeeuwen op aan te schuiven. „Zeeland bruist van de ideeën, daar moeten we iets mee doen", zegt initiatiefnemer Ad van Broekhoven uit Grijps- kerke. Timo van de Kasteele Grijpskerke - Ad van Broekhoven De bijeenkomst morgen in CineCity in Vlissingen begint om 15.30 uur. Kijk op de site bij /video Jean-Pierre bestrijdt de eikenprocessierups Jean-Pierre de Loos zuigt een nest van de eikenprocessierups van een boom bij Kapelle. foto's marcelle davidse - Jean-Pierre de Loos, rupsenbestrijder M Voor hij be gint, maakt De Loos hand schoenen en mouwen aan elkaar vast met tape.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33