Flinke duit voor Zeeuwse cultuur Mummie Gries is écht meer dan 500jaar oud 'Bouw testcentrum getijdenenergie af' Recyclingbedrijf Demacq failliet '^*i5ïïKSlÈ^ISS3Sr* v«rWyf aan OojfcoekM* 4 Als het Rijk meedoet, is er 1,4 miljoen euro aan noodsteun De coronacrisis heeft de financiën van de provincie helemaal over hoop gegooid. De zomerbrief is een lange opsomming van maatregelen om allerlei sectoren te ondersteu nen. Daarbij hoort ook de vulling van het onlangs opgerichte stimu leringsfonds voor de zwaar getrof fen culturele sector. Tussen half maart en 1 juni heeft die 4,3 milj oen euro schade geleden door de coro namaatregelen. Van de 2 miljoen euro die het pro vinciebestuur enkele maanden ge leden vrijmaakte voor noodmaatre gelen in Zeeland gaat 300.000 euro naar het Stimuleringsfonds Cul tuur. Daar komt nog hetzelfde be drag bij uit geld dat al op de cul tuurbegroting stond, maar dit jaar niet is uitgegeven. En dan is er nog 280.000 euro over, omdat tal van culturele evenementen werden af gelast. Die gaan ook in de stimule ringspot. De hoop is dat Zeeland ook nog 540.000 euro krijgt uit de 300 mil joen euro die minister Ingrid van Engelshoven heeft vrijgemaakt om de culturele sector te steunen. Als dat gebeurt, wordt meteen duide lijk hoe een groot deel van het Zeeuwse geld wordt uitgegeven. Zeeland moet er namelijk een zelfde bedrag bijleggen. Regio's kunnen een museum, een theater en een filmtheater voordragen voor een bijdrage uit de Haagse miljoenen. Zeeland draagt het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk voor, Zeeland Theaters omdat die het Scheldetheater in Terneuzen, de schouwburg in Mid delburg en theater de Mythe in Goes exploiteert, en een samen werkingsverband van Zeeuwse filmtheaters (Cinema Middelburg, FiZi in Zierikzee, 't Beest in Goes en het Ledeltheater in Oostburg). Twee clusters dus, en één mu seum. Andere musea krijgen name- Watersnoodmuseum en twee clusters van theaters krijgen een bijdrage uit Den Haag lijk al rijksgeld. Twee weken gele den werd bekend dat het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp een bijdrage krijgt uit de 2 miljoen euro aan noodsteun die het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en het Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg beschikbaar hebben gesteld aan vijftien Nederlandse herinnerings centra en oorlogsmusea. Vorige maand werd ook duidelijk dat de Vleeshal en het Zeeuws Museum in Middelburg de komende vier jaar verzekerd zijn van een flinke Haagse subsidie (de Vleeshal jaar lijks een half miljoen en het Zeeuws Museum 250.000 euro). Dus lag nu de keuze voor het Wa tersnoodmuseum voor de hand. Omdat Zeeland de Haagse bij drage moet verdubbelen, ligt dus 540.000 euro uit het Stimulerings fonds vast. Vorige week besloot de provincie het festival Film by the Sea te ondersteunen met 60.000 euro. De overige 280.000 euro gaat naar kleinere, lokale initiatieven. VEERE Archivaris Peter Blom maakte een sprongetje van vreugde toen hij het nieuws hoorde. De in 1958 in de Grote Kerk van Veere gevonden mum mie van een kat is echt meer dan 500 jaar oud. ,,Dat bevestigt het verhaal dat de kat door de bou wers van de kerk als offer is inge metseld." In opdracht van de Grote Kerk Veere heeft Archeoplan een isoto pen-onderzoek laten uitvoeren door de Rijksuniversiteit Gronin- gen. Gisterochtend werd het re sultaat bekendgemaakt. Er is nu 95,4 procent zekerheid dat de mummiekat van Veere tussen 1439 en 1498 is ingemetseld. Dat is waarschijnlijk gebeurd door de metselaars die de kerk hebben gebouwd, aldus Blom. ,,Groepen rondreizende steen houwers en metselaars bouwden op verschillende plekken unieke gebouwen zoals stadhuizen en kerken. Zij hadden hun eigen ri tuelen, die geen onderdeel van de kerk waren. Het inmetselen zou gedaan worden om het kwaad af te weren." Na de vondst in 1958 noemden Veerse schoolkinderen de kat Gries. De mummie is in het bezit van het Zeeuws Archief. Hij is in bruikleen gegeven aan de Grote Kerk om getoond te worden in de nieuwe Experience die morgen open gaat voor publiek. Het testcentrum voor getijden- energie in de Grevelingendam moet worden afgebouwd, anders is er 15 miljoen euro over de balk gegooid. Dat vindt de SGP, die hierover vragen heeft gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. Deze week heeft Rijkswater staat de vergunning voor de bouw van het testcentrum ingetrokken, omdat het projectontwikkelaar BT Projects niet is gelukt de finan ciering rond te krijgen. Vanwege de bouw is de Flakkeese Spuisluis, die de Grevelingen van vers water moet voorzien, al twee jaar dicht. Rijkswaterstaat wil die weer open hebben. De SGP vindt het onaanvaard baar als daarvoor het testcentrum in aanbouw niet wordt afgemaakt of zelfs afgebroken. Getijdenener- gie kan de provincie wereldwijd op de kaart zetten, stelt Statenlid Kees van den Berge. Hij vraagt het provinciebestuur te voorkomen dat Rijkswaterstaat alleen maar de spuisluis herstelt. Mocht er toch niet meer in zit ten, dan wil hij weten hoe de pro vincie de subsidie denkt terug te vorderen bij BT Projects. Via de provincie heeft het Rijk 3,7 mil joen euro meebetaald aan het bouwwerk. VLISSINGEN Het Vlissingse be drijf Demacq Recycling Internatio nal is failliet verklaard. Onderzocht wordt of een doorstart van de jonge onderneming, die onderdelen van oude windmolens een tweede le ven geeft, mogelijk is. Demacq heeft een techniek ont wikkeld om composiet van wind- molenbladen en andere onderde len om te zetten in een nieuwe grondstof, die kan worden gebruikt voor bijvoorbeeld brugdekken en meubelpanelen. Het bedrijf was de enige afvalverwerker die toestem ming had om zogeheten thermo- hardend composiet in te zamelen en te verwerken. Dat was groots op- gezet. Het ging om een vrij nieuwe technologie, de ontwikkeling van de machines om het materiaal te verwerken was een kostbare aange legenheid. ,,Er is een forse schuld positie", aldus curator Jan Arie Plat- teeuw. Hij bekijkt of een doorstart mogelijk is, maar kan daar op dit moment nog weinig over zeggen. 1 v M CORONA BEZICHTIGINGEN ALLEEN OP AFSPRAAK Tel. 0031653 402705 nhendriks@telenetbe vrijdag 3 juli 2020 Het pas ingestelde Zeeuws Sti muleringsfonds Cultuur raakt aardig gevuld. Er zit 880.000 euro in kas, blijkt uit de zomer brief die het dagelijks provincie bestuur aan de Staten heeft ge stuurd. Het Rijk legt daar waar schijnlijk 540.000 euro bij. Ernst Jan Rozendaal Middelburg De mummiekat in de Grote Kerk in Veere. foto dirk-jan gjeltema Ernst Jan Rozendaal Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32