Alle Zeeuwse verpleeghuizen coronavrij ZEELAND 3 Compensatieplan marinierskazerne Deel IV Havens en industrie van de windparken op zee kan groene waterstof worden gemaakt. Duurzaam geproduceerde water stof is voor het klimaatbestendig Meer dan33.000 Zeeuwen zijn voor hun dagelijks brood afhankelijk van de havens en de industrie maken van de industrie in Zeeland onmisbaar: zowel als brandstof als grondstof. Grote bedrijven als Dow, Yara en Zeeland Refinery gebrui ken meer dan helft van de Neder landse waterstofproductie: 450.000 ton per jaar. Nu wordt dat gefabri ceerd uit aardgas, waarbij het broei kasgas koolstodioxide (CO2) vrij komt. Waterstof kan ook worden gemaakt uit afgevangen CO2 (blauw) of met stroom van wind- parken (groen). In het compensatiepakket is op genomen dat het Rijk de provincie Zeeland steunt bij de ambitie om de koppositie in de waterstofecono mie te versterken. Er komt geld voor onderzoek en bestaande sub- sidiepotten voor verduurzaming en innovatie worden aangesproken, zo hebben het kabinet en Zeeland af gesproken. Proefinstallatie Uiterlijk 2025 zou een proefinstalla tie kunnen gaan draaien. Het eind doel is de bouw van grote fabrieken voor de productie van waterstof, dat vanaf 2030 geleverd wordt. Het is daarbij van groot belang dat Wiebes dit jaar kiest voor Vlissingen-Oost als de plek waar ook de stroomkabel van het windpark IJmuiden-Ver op het stroomnet wordt gekoppeld. Om in Zeeuws-Vlaanderen op grote schaal groene waterstof te kunnen produceren moet Zeeuws- Vlaanderen een aansluiting krijgen op het landelijke 380 kV-net, zeg maar het snelwegnet van de elektri citeit. Dat betekent dat dwars over de Westerschelde een zware elek triciteitskabel moet worden gelegd. Deze superkrachtstroom is niet al leen voor het maken van waterstof, maar is ook nodig om het produc tieproces bij Dow verder te elektri- ficeren. Afgesproken is om de aan leg van de 380kV-aansluiting te on derzoeken. Netwerkbeheerder Ten- neT, het ministerie van Economi sche Zaken en Klimaat hebben hierover afspraken gemaakt. Als de bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen daadwerkelijk willen investeren in elektrificatie van hun fabrieken volgt een volgende stap. Een kei- harde toezegging staat niet in het compensatieplan: ,,TenneT en EZK kunnen dan nagaan of en hoe een extra vertakking tijdig kan worden gerealiseerd, zodat het Zeeuwse be drijfsleven gelijke (ontwikkel)kan- sen heeft." Afvoeren CO2 Economische Zaken heeft Zeeland verder in beeld als de plek waar broeikasgassen van de industrie kunnen worden verwerkt of per schip afgevoerd naar lege gas- en olievelden in de Noordzee. Zeeland zou daarbij kunnen aanhaken bij soortgelijke projecten in de Rotter damse haven of het Noordzeeka- naalgebied. Een extern bureau zal onderzoek doen naar de vraag hoe North Sea Port de uitdagingen van de toe komst ook financieel aan kan. De haven staat voor grote investerin gen om de hele energietransitie aan te kunnen. De afgelopen week is één verpleeg huisbewoner overleden aan corona en drie zijn hersteld. Alle vier wa ren inwoners van de gemeente Schouwen-Duiveland. In de rest van Zeeland waren er vorige week al geen coronabesmettingen meer onder de cliënten. Voor het eerst sinds de crisis zijn alle verpleeghuizen coronavrij. An gela Bras, bestuurder van SVRZ en woordvoerder van de Zeeuwse ver pleeg- en verzorgingshuizen, noemt dit een 'enorme mijlpaal'. ,,We zijn opgelucht dat het corona virus op dit moment niet meer aan wezig is in de Zeeuwse verpleeg huizen. We zijn er blij mee en tege lijkertijd blijven we heel alert. Want het virus blijft een reëel ri sico." 122 besmettingen In totaal is sinds maart bij 122 bewo ners van verpleeghuizen in Zeeland besmetting met corona vastgesteld. De meeste gevallen waren in de ge meenten Tholen (35), Goes (35) en Schouwen-Duiveland (29). In de gemeenten Borsele, Kapelle, Noord-Beveland en Veere werd geen enkele cliënt besmet. Drieëntachtig Zeeuwse ver pleeghuisbewoners herstelden van Covid-19. Er overleden 39 cliënten We zijn er blij mee en tegelijkertijd blijven we heel alert. Want het virus blijft een reëel risico aan de gevolgen van deze besmet telijke longziekte. De gemeente Goes telde de meeste overlijdens in verpleeghuizen, namelijk dertien, gevolgd door Tholen met acht, Schouwen-Duiveland acht, Mid delburg vijf, Vlissingen drie, Hulst één en Terneuzen één. De cijfers zijn afkomstig van de samenwer kende instellingen Allévo, Ceder hof, Cleijenborch, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom. Bestuurder Bras: ,,Hoewel we in verpleeghuizen niet onbekend zijn met cliënten in de stervensfase, was het zowel voor de nabestaanden als voor de medewerkers heel ingrij pend. Door alle maatregelen kon het afscheid en de uitvaart niet al tijd volgens de wens van betrokke nen plaatsvinden." Ommetje De bezoekregels zijn de afgelopen tijd versoepeld. Op veel plaatsen zijn er verschillende bezoekers per cliënt welkom. Afhankelijk van de locatie mogen soms meerdere be zoekers tegelijk komen, waarbij al tijd de anderhalve meterregel blijft gelden. Bezoek wordt ook geregis treerd. Eén van de versoepelingen is dat bewoners een ommetje mogen maken, al dan niet met familie. Herenigd Bras: ,,Het is spannend en soms nog wat onwennig, maar we zijn vooral ontzettend blij dat families weer herenigd worden. We bieden meer ruimte in de bezoekersregeling. We vertrouwen erop dat iedereen de noodzakelijke voorzorgsmaatrege len blijft volgen en we kunnen voorkomen dat een nieuwe uit braak plaats vindt." vrijdag 3 juli 2020 :erstofh North Seaport industrie moet duurzamer Onde stofhr Onderzoek naar een water- stofhub, aanleg van een 380 kV-leiding naar Zeeuws-Vlaanderen en onderzoek naar mogelijk heden om North Sea Port te helpen bij noodzakelijke investeringen A Zeeuws-Vlaanderen moet aanhaken op het 380 kV-netwerk dat bij Rilland de provincie binnenkomt. foto boaz timmermans In de Zeeuwse verpleeghuizen zijn geen bewoners meer die be smet zijn met het coronavirus. Al drie weken op rij zijn bij cliën ten geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd. Theo Giele Middelburg - Angela Bras, SVRZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31