Flikken Vlissinaen Nooit vertoond in raad Terneuzen: vijf oppositiepartijen stappen boos op Wethouder Schouwen wordt burgemeester Urk 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Een bajes voor 'de zwaardere doelgroepen' moet Vlissin- gen uit de prut trekken. Hi larisch, die justitiële manage- menttaal in Wientjes' Wind in de zeilen, maar zou het werkelijk? Een gesprek met een burge meester van een verarmd staal- stadje in het Amerikaanse Penn sylvania schiet mij te binnen. ,,Een nieuwe gevangenis hier is hét me dicijn tegen armoede en recessies. Voor ons gaat de misdaad wél lo nen", lachte hij harder dan ik. He laas, de afgedankte staalarbeiders werden wegens onervarenheid en verkeerde opleidingen gepasseerd voor het bewaken van zware jon gens. Lokale textielbedrijfjes kre gen bikkelharde concurrentie van de gevangeniswerkplaats met ge ketende loonslaven. En de gevan- genisboodschappen werden niet bij plaatselijke winkels gedaan, maar bij landelijke ketens. floreren dan is een gevangenis bot gereedschap en geen gamechan- ger, blijkt uit recente Amerikaanse onderzoeken (www.themarshall- project.org, www.sentencingpro- ject.org). Wientjes weet dat ook en daarom waarschuwt hij dat de di recte werkgelegenheidseffecten van de hypermoderne kerkers 'ge ring' zullen zijn, op zijn allerbest misschien 500 banen. Gevange nissen trekken geen andere, brui sende bedrijven aan, je kan er geen restaurant of Chinees pretpark naast zetten. Straks, op zijn vroegst eind 2026 als werkelijk al les meezit, blijft het stil rondom Sing Sing aan de Schelde, alleen meeuwen mogen er nestelen. magistratenhotel en een betra- liede rechtbank voor 'aandacht trekkende' zaken Zeeland 'op de kaart zetten', ronkt het Haagse zoenoffer. Misdaadjournalisten kennend is dat niet de kaart van de Zeeuwse VVV. Het zal de kaart zijn van chemisch geurende xtc- labs in zwarte schuren, nijvere coke-transporteurs op de Wester- schelde en corrupte dienders en douaniers in de havens. Spannend, ik verheug mij nu al op Narcos Zee land van Netflix ofFlikken Vlissin- gen. Gevangenissen trekken geen andere, bruisende bedrijven aan DE STELLING Vandaag: Eikenprocessierupsen mogen niet verdelgd worden Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Tbs met dwang voor 'tijdbom' Vijf aanhoudingen bij ontdekt drugslab CLINGE Vluchtende inbreker geschept door auto De financiële kaderbrief 2021-2024 stond ter discussie, waarin de fi nanciële toekomst van de gemeente Terneuzen wordt geschetst met bij behorende plannen. De bedoeling was dat gisteravond alle partijen lieten weten wat zij daarvan vin den, waarna er 27 augustus over wordt besloten. Coalitiepartijen TOP/GB, CDA, VVD en Christen Unie hadden evenwel al moties in gediend, waarin zij het college van B en W allerlei opdrachten meege ven om de financiën van Terneuzen op orde te houden. Nekschot Dat was tegen het zere been van de oppositiepartijen PvdA, Groen Links, SP, 50Plus en D66. ,,Alles is al dichtgetimmerd", gafD66-raadslid Peter de Kraker aan. ,,We dachten hier vanavond (donderdag, red.) open te kunnen praten over de fi nanciële kaderbrief, maar de coali tiepartijen zetten met de moties de oppositie weg als een vijfde wiel aan de wagen. Een kenmerk van een democratie is ook dat wordt ge luisterd naar de minderheid. Hier is een nekschot gegeven aan de de mocratie." Burgemeester Jan Lonink pro beerde vervolgens te voorkomen dat de vijf de vergadering verlieten. Hij riep kort na het betoog van De Kraker alle twaalf fractievoorzitters bij elkaar voor overleg. Na de schorsing kwamen de vijf echter niet terug, waarna de verga dering werd voortgezet met de vier coalitiepartijen en de overige drie oppositiepartijen PVV, Sociaal Ter neuzen en SGP. Jacques d'Hooghe (Sociaal Terneuzen) en Patrick van der Hoeff (PVV) hekelden vervol gens het optreden van de vijf ver trokken oppositiepartijen. De tekst die D66'er De Kraker voorlas, moet vooraf opgesteld zijn, stelde Van der Hoeff. Van een spon tane actie was dus geen sprake, vol- Een kenmerk van een democratie is ook dat wordt geluisterd naar de minderheid gens hem. Burgemeester Jan Lo- nink merkte dat ook op. Hij liet we ten er graag van tevoren van op de hoogte te zijn gesteld. Hij noemde het optreden niet chique. ,,Dit is een gemiste kans.'' TOP/GB, CDA, VVD en Chris tenUnie namen in eerste instantie niet de moeite te reageren. Lonink gaf aan vandaag nog eens met alle fractievoorzitters te willen praten. Openingsbod Jos Verdurmen (TOP/GB) en Jos van Ginneken (CDA) lieten later in de vergadering weten dat de moties 'een openingsbod' vormen en dat er ruimte is voor andere ideeën om de financiën op orde te houden. Alle coalitiepartijen lieten overigens al wel weten dat zij tegen een extra verhoging van de gemeentelijke be lastingen zijn om (meer) investe ringen mogelijk te maken, bijvoor beeld - zonder dat zij dat noemden - nieuwbouw voor middelbare school Lodewijk College. Ook wil len zij nog eens kijken naar het sub sidiebeleid van de gemeente. Wethouder Cees van den Bos (SGP) van Schou- wen-Duiveland wordt de nieuwe burgemees ter van Urk. De 40-ja- rige inwoner van Brui- nisse beheerde sinds 2014 de portefeuille sociale zaken in Zierikzee. ,,Het was een logische volgende stap", zegt hij in een eerste reactie. ,,Wanneer je een tweede periode als wethouder ingaat en je merkt dat je er iets voor voelt om die stap te maken, dan hou je een beetje in de gaten wat er voorbijkomt. Het is niet zo dat ik overal burgemeester wil worden. Maar ik heb altijd tegen mijn vrouw gezegd, als Urk voorbij kom, dan solliciteer ik. Dat is ook een vissersdorpje en ik heb wat met die mentaliteit." Hij voelt zich ook aange trokken tot de 'enorme economische dyna miek' van Urk. De gemeenteraad van Urk omschrijft hem als representatief en daad krachtig. ,,Hij is een bestuurder die open en toegankelijk is en oog heeft voor de medemens. Daar naast zal hij met verve het boeg beeld van Urk zijn." Van den Bos was één van de twaalf sollicitanten naar de burge meesterspost. Ineke Bakker blijft aan als waarnemend burgemeester tot Van den Bos is geïnstalleerd. PROBEER JE fcsRIE MAAMtïEN! LOCKtsOWM TE VERSETEM... vrijdag 3 juli 2020 L, Wil je als politicus je stad laten Toch zal het complex met een 1 Reageer op pzc.nl Gisteren: Werken in de nieuwe gevange nis lijkt me leuk 1047 reacties MIDDELBURG De 25-jarige S.R. uit Vlis- singen heeft gisteren van de rechtbank in Middel burg tbs met dwangver pleging opgelegd gekre gen. Hij achtervolgde eind mei in Goes mensen met een mes en dreigde te steken. De Vlissinger kreeg ook drie maanden celstraf opgelegd, een boete van 100 euro en hij moet een schadevergoe ding betalen van 482 euro. Het Openbaar Mi nisterie, dat de man eer der een 'tikkende tijdbom' noemde, had tbs plus een celstraf van een jaar, een boete van 100 euro en een schadevergoeding van 2000 euro geëist. SLUIS De politie heeft vijf men sen aangehouden die vermoedelijk betrokken waren bij werk in een drugslab dat in Sluis is ontdekt. Na de arresta ties zijn woningen in Arn hem, Eck en Wiel, Bathmen, Beneden-Leeu wen en een bedrijfspand in Tiel doorzocht. De verdachten zijn twee mannen uit Beneden- Leeuwen (20 en 49 jaar), een man (31) en een vrouw (23) uit Arnhem en een 38-jarige man uit Bathmen. In het lab, waar ze werden aangetroffen vond geen productie meer plaats. Vermoede lijk werd daar de synthe tische drugs crystal meth geproduceerd. Op de Clingeweg in Clinge is in de nacht van woensdag op donder dag een man aangere den die vlak daarvoor had ingebroken in een schuur. Op een paar schrammen na bleef hij ongedeerd. Een inwoner van Clinge belde de politie, omdat iemand zijn schuur was binnengedrongen. Toen agenten arriveerden zagen zij een man vluch ten. De verdachte rende vervolgens zonder te kijken de Clingeweg op, waar hij werd aangere den door een passe rende auto. De man werd aangehouden. Nooit kende de Terneuzense ge meenteraad zo'n bijzondere start als gisteravond. De vijf op positiepartijen PvdA, Groen Links, SP, 50Plus en D66 verlie ten de vergadering, omdat zij zich monddood voelden ge maakt door de vier coalitiepar tijen TOP/GB, CDA, VVD en ChristenUnie. Harmen van der Werf Terneuzen - Peter de Kraker, D66 Marcel Modde Urk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2