Sector loopt 140 miljoen euro mis Noodkreet over coronabeleid VS Exclusieve les in padel vrijdag 3 juli 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Spectaculaire projecties op de houten vloer in de toren (foto) en tegen de stenen achterwand van de kerk, installaties die bezoekers laten zweven, trouwen, griezelen en schrijven. Een bezoek aan de Grote Kerk van Veere is een multimediale be levenis geworden. Kijk op de site bij /video Hippe experience laat publiek eeuwenoude kerk 'beleven' Met de modernste middelen wordt het eeuwenoude verhaal van de kerk en van Veere verteld. Vandaag wordt de nieuwe Experience geopend voor genodigden, vanaf morgen is pu bliek weer welkom in de Grote Kerk. zeeland 4 De coronacrisis heeft het Zeeuwse verblijfstoerisme de afgelopen maanden hard ge raakt. Campings, vakantiepar ken en hotels verloren bijna een kwart van hun jaaromzet: een kleine 140 miljoen euro. Frank Balkenende Vlissingen Dat staat in een rapport van het Kenniscentrum Kusttoerisme, Toe ristisch Ondernemend Zeeland en ontwikkelingsmaatschappij Im puls. Verblijfsaccommodaties zijn jaarlijks goed voor ruim 11 miljoen overnachtingen. Daarvan zijn on dernemers er in het voorjaar tijdens de lockdown 2,5 miljoen misgelo pen. Dat is bijna een kwart van de jaaromzet. Jaarlijks zijn Zeeuwse campings, vakantieparken, hotels, pensions en b&b's goed voor 600 miljoen euro aan omzet. Het om zetverlies in het voorjaar komt daardoor uit op een kleine 140 mil joen euro. Voor het rapport hebben 118 on dernemers in zowel de verblijfsre- creatie als de dagrecreatie (van rondvaartboten, speeltuinen tot bowlingbanen) vragen beant woord. Eigenaren van campings, vakantieparken en hotels voorzien na een desastreus eerste halfjaar weer een kleine opleving in de tweede helft van 2020. Ze verwach ten 14 procent meer omzet in het derde kwartaal en 10 procent in het vierde kwartaal. Die plusjes gaan het verloren voorjaar echter niet goedmaken, verwachten onderne mers. Attracties De dagrecreatiebedrijven schrijven 2020 af als een verloren jaar. In to taal zien ze hun omzet dit jaar met 60 procent kelderen ofwel ruim 70 miljoen euro. De sector is normaal gesproken goed voor 120 miljoen euro aan omzet. Vooral maatrege len om tussen bezoekers de voorge schreven 1,5 meter afstand te bewa ren, maken het voor veel attracties onmogelijk om winst te maken. Omzetverlies in het toerisme leidt tot een sneeuwbaleffect in aanverwante sectoren Door de corona-protocollen kun nen ze veel minder bezoekers ont vangen dan normaal. De toeristische keten staat niet op zichzelf en is nauw verweven met een enorm netwerk van toele veranciers in allerlei sectoren: groothandel, schoonmaakbedrij ven en wasserettes, afvalverwijde ring, energiebedrijven, hoveniers- bedrijven, caravanimporteurs en bouwbedrijven. Omzetverlies in het toerisme leidt tot een sneeuw baleffect in aanverwante sectoren. Ook winkels en horeca zijn af hankelijk van het toerisme. Door het uitblijven van toeristische be stedingen in Zeeuwse steden is er tijdens de lockdown nauwelijks geld binnengekomen. Een toeristi sche trekpleister als Sluis verwacht tot eind augustus bijna 40 procent minder inkomsten in de detailhan del. De 1 juni heropende horeca (exclusief hotels) denkt tussen maart en augustus 160 miljoen euro (30 procent) aan omzet in te leve ren. Corona-veilig Door de financiële klap stellen on dernemers investeringen vaak uit. En wie wel geld investeert, doet dat vooral in maatregelen om het be drijf corona-veilig te maken. ZEELAND 11 Astronaut Lodewijk van den Berg waar schuwt ZEELAND 10 Kampioen Milou Ettekoven geeft clinic in Scharendijke ZEELAND15 It FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Zeeuws toerisme krijgt door corona harde klap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29