AUTO Ander adres, leeftijd, oude auto: een 22 VRAAG ANTWOORD De autoverzekering is voor veel mensen een flinke vaste kostenpost. Maar niet zo vast dat je er niet naar moet omkijken. 'Elk jaar even shoppen loont echt', zegt Suzan Samson, expert autoverzekeringen bij Independer. I dus minder aanrijdingen waren, leidt die ontwikke ling nog niet tot lagere premies bij de autoverzekeringen. Een rondgang van deze krant in de verzekerings branche bracht dat onlangs aan het licht. ,,Maar dat neemt niet weg dat je toch kunt besparen op je verzeke ring'', stelt Suzan Samson. Zij is ex pert autoverzekeringen bij de onaf hankelijke vergelijkingswebsite In- depender. „Autobezitters hebben hun besparing grotendeels zelf in de hand. Het is echt verstandig je auto verzekering minimaal eens per jaar tegen het licht te houden, want het kan goed zijn dat je ergens anders minder premie betaalt of dat je eigen verzekering goedkoper kan.'' Volgens Samson staan Nederlan ders vaak niet stil bij wat er mogelijk is. ,,We zijn een volk van zekerheden en vinden het maar wat fijn om onze risico's af te dekken met een goede verzekering. Om een autoverzeke ring kun je niet heen, maar er veran dert door de bank genomen meer dan je denkt. Zo kunnen de kleinste 'Voor auto's die ouder zijn dan 10 jaar adviseren wij vaak om WA te kiezen' veranderingen in je persoonlijke si tuatie al tot een andere premie lei den. Maar bijvoorbeeld ook aanpas singen bij de verzekeringsmaat schappijen.'' Klinkt interessant, maar waar be gin je? Met deze zes tips weet je zeker dat je niet te veel betaalt. Tip 1 Check je dekking Samson: ,,Het is slim om goed te be denken welke soort dekking je nu echt nodig hebt. Ga je voor allrisk, voor beperkt casco of voor de WA- verzekering, de voordeligste versie die alleen de wettelijke aansprake lijkheid dekt? De keuze hangt vooral af van de leeftijd van je auto. Ge woonlijk hanteren wij de volgende vuistregel: bij een auto jonger dan vijfjaar is het verstandig om allrisk te kiezen. Is je auto tussen de 5 en 10 jaar dan ben je goed af met beperkt casco en voor auto's die ouder zijn adviseren wij vaak om WA te kiezen. Naarmate je auto ouder wordt, kun je dus besparen door je dekking aan te passen.'' Tip 2 Verhoog je eigen risico Samson: ,,Het lijkt tegenstrijdig, maar door je eigen risico (het bedrag dat je zelf betaalt per schadegeval, Waarom meet een politieauto de snelheid anders? Mag rijinstructeur met z'n telefoon in de hand bellen? Zijn elektrische auto's gekeurd op trekken caravan? vrijdag 3 juli 2020 goedkoper ROLAND TAMELING II oewel automobilisten de I afgelopen maanden min 1 der kilometers reden, en er Een kleine schade zelf betalen is soms voordeliger dan claimen. FOTO SHUTTERSTOCK Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@dpgmedia.nl Als ik een roodlicht- of snel heidscamera passeer, meet die de op dat moment gere den rijsnelheid. Maar als je in tv-programma's een poli tieauto een snelheidsover treder ziet volgen, lijkt het anders te gaan. De agenten moeten blijkbaar eerst over een bepaalde afstand me tingen doen om er vervol gens een soort gemiddelde uit te halen. Waarom wordt hier niet de hoogst gemeten snelheid als gereden snel heid genomen? Gebruiken ze misschien apparatuur van inferieure kwaliteit? —Frans van de Kerkhof Bij een stilstaand controleap paraat met radar of detectie- lussen in het asfalt is de snel heid van het langsrijdende voertuig snel en precies te meten. Maar politieauto's GO I 2 Mag een rijinstructeur ter wijl hij aan het lesgeven is, met de telefoon in de hand bellen? —Henk van Esch Ja, dat mag, zoals het voor ie dere passagier is toegestaan. Maar als ik rijinstructeur was, zou ik dat wel beperken. We tenschappelijk is bewezen dat een telefoongesprek per definitie afleidt en het is toch primair de taak van een in structeur om erop te letten dat een leerling veilig door het verkeer gaat. Blijkbaar mag je met som mige elektrische auto's een caravan trekken. Maar die auto's zijn hierop toch niet getest en gekeurd? Ik rijd zelf met een elektrische Kia e-Soul. —Adrie Verhagen Als in de officiële specifica ties van de autofabrikant ver meld wordt dat een auto een bepaald aanhangergewicht kan trekken, dan is dat model er heus op getest én ge keurd, volgens de geldende normen. Tot voor kort waren eigenlijk alleen heel grote, sterke en daardoor dure elek trische auto's hiertoe in staat. Maar bijvoorbeeld de nieuwe elektrische Volvo XC40 P8 Recharge kan nu ook al een caravan tot 1500 kg trekken. Uw Kia e-Soul mag geen aan hanger trekken, maar gebruik van een fietsdrager is wel toegestaan. hebben dergelijke apparatuur niet. De meting wordt daar handmatig verricht door het betreffende voertuig met zo veel mogelijk dezelfde snel heid en op gelijke afstand een tijdlang te volgen. De snelheidsmeter in zo'n politie auto is geijkt, en de gecon stateerde topsnelheid wordt bepaald aan de hand van ge middelde rijsnelheden tijdens de 'achtervolging'. Er is dus meer tijd voor nodig omdat het anders te onbetrouwbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22