II Cocu beleeft tumultueus seizoen bij 20 FORMULE 1 GRAND PRIX VAN OOSTENRIJK De Formule 1 is terug, mét actie op de racebaan. Maar daaromheen is niets meer hetzelfde, zo bleek gisteren tijdens de mediadag op de Red Bull Ring. ,,Het voelt allemaal een beetje gek, maar tof dat we eindelijk de auto weer in mogen.'' Maandenlang zag hij geen circuit, maar die tijd is voorbij. Vanaf nu gaat Max Verstappen weken niets anders zien. Geen hotel bijvoor beeld voor de Limburger nabij de Red Bull Ring, waar zijn zesde For mule 1-seizoen met twee races start na de flinke coronavertraging. Op het thuiscircuit van zijn werkgever kruipt de Nederlander elke avond meteen naast de garage onder de wol. ,,Niet in een hotel, maar in een motorhome. Zo blijven we toch in onze eigen omgeving, onze bub bel'', zo legde Verstappen uit. Via een videoverbinding sprak de Red Bull-coureur met een mond kapje op in het Engels met de pers. Daarna volgde nog een privésessie met wat Nederlandse media. Jour nalisten, sponsors, vips, ze zijn er niet of nauwelijks in Spielberg, om het besmettingsrisico maar zo klein mogelijk te houden. Ook Verstap pen moet het doen zonder bijvoor beeld zijn vader. ,,Maar als ik maar internet heb... En ik heb m'n Play Station mee. Bovendien, je bent toch de hele dag druk.'' Waar Formule 1 er met lege tri bunes esthetisch heel anders uitziet na corona, verandert er voor Ver stappen niet zo gek veel. ,,Er zijn geen fans en we moeten allemaal een mondkapje dragen, maar ver der is het voor mij niet heel ver schillend, nee. Alle teammeetings blijven staan. En dezelfde monteurs werken nog aan mijn auto. Het is al leen allemaal wat voorzichtiger, nu'', merkt hij. ,,Je kunt hier niet gaan highfiven, natuurlijk.'' De GP van Oostenrijk is de eerste van minimaal acht races in het 'nieuwe normaal'. En dat daarin heel veel niet normaal is, bleek al meteen. De Formule 1-organisatie deed nog zo haar best om het maar zo'n normaal mogelijke donderdag te doen lijken, door de persconfe renties hier en daar wat te sturen. Maar natuurlijk hadden de cou reurs na zo'n bijzondere tijd niet zo veel te vertellen over hun auto en upgrades. Veel meer ging het over de vrije tijd die de meesten nuttig hadden besteed. Kevin Magnussen had in Het is allemaal wat voorzichtiger, nu. Je kunt hier niet gaan highfiven, natuurlijk Denemarken een speelhuisje voor zijn nichtje gebouwd, Daniil Kviat had zijn gitaarlessen weer opgepakt en Pierre Gasly spijkerde zijn Itali aans bij. Charles Leclerc was net als Verstappen virtueel 'heel druk' ge bleven met racen. ,,Maar 'the real thing' voelt toch beter'', meende de Ferrari-coureur. ,,Een beetje gek wel nog, met zo'n lege paddock. Maar tof dat we de eindelijk de auto weer in mogen.'' Het mooiste verhaal kwam ech ter uit de mond van Sergio Pérez. De 30-jarige Mexicaan heeft een jonge zoon en dochter, maar al sinds zijn zesde is hij non-stop aan het reizen langs circuits. De plotse lockdown noemde hij daarom 'ge- weldig'. ,,Die tijd met mijn familie en m'n kids heeft me écht aan het denken gezet'', gaf hij toe. ,,We zit ten alleen maar in vliegtuigen, op vliegvelden, circuits en in hotels. Focussen extreem op onze sport. Maar daar buiten wacht nog steeds een geweldig mooi leven op ons, waar we even wat langer van heb- ben mogen proeven. Dat was fijn.'' Verstappen, ruim zeven jaar jon ger, had ook genoten van de rust. Maar de jonge, gretige sportman in hem was toch al snel weer ont waakt, na weken in Monaco. Het racegevoel hield hij bij in zijn woonkamer op de simulator. ,,Maar dat wordt op een gegeven moment toch wel een beetje saai'', bekende zelfs hij. ,,Dus ben ik blij dat we weer hier zijn om te mogen doen waar we zo van genieten.'' Racen in rondjes, tegen de klok en de concurrentie. Hoe gek dat ook is, in een wereld vol onzekerheid. Zo starten Verstappen co aan een seizoen waarvan ze op voorhand niet weten hoelang dat gaat duren. Voorlopig staan er slechts acht races op de kalender, allemaal in Europa. Maar dat betekent niet dat Verstap pen dit jaar anders benadert. ,,Overal zoek ik altijd naar het beste resultaat, zonder bizarre risico's te nemen. En dan maakt het mij niet uit of ik 8, 15 of 22 races krijg.'' Komt hij nog in actie op Interla- gos? In Azië? Verstappen ziet het wel. ,,We moeten gewoon kijken Derby County won woensdag avond met 0-1 bij Preston North End en een dag later is Phillip Cocu hoorbaar nog in zijn sas. Blij met de vijfde zege op rij in het Championship. Trots op hoe zijn spelers omgingen met alle emotie rond het duel. In de aanloop kwam Andre Wisdom langs, de basisspe ler uit zijn ploeg die afgelopen weekeinde om niets werd neerge stoken bij een roofoverval. ,,Na de sportmaaltijd kwam Andre binnen, net ontslagen uit het ziekenhuis. Iedereen klapte en je zag de ontlading in het team'', vertelt Cocu. ,,Het zal je maar ge beuren: totaal onschuldig worden neergestoken op straat, terwijl je de familie ophaalt met de auto. Deze jongen staat midden in de groep, is fantastisch met de jonge talenten. De wedstrijd hebben ze echt voor hem gewonnen. Ieder een kon iets extra's brengen.'' 'Sommige dingen leer je niet op de cursus', zeggen trainers soms. Cocu, lachend: ,,Nou dat kan ik beamen. Een seizoen als dit, met zijn bizarre voorvallen en hoe je daarmee omgaat, dat leer je alleen in de praktijk.'' In september werd Derby ook al opgeschrikt door een heftige zaak buiten de lijnen. Aanvoerder Richard Keogh en twee andere spelers crashten 's nachts met hun auto's. Na een avondje uit waren ze stomdronken gaan straatracen. Keogh blesseerde zichzelf zwaar en werd na 365 duels voor Derby op staande voet ontslagen. Ook dreigde in januari punten aftrek na een Financial Fairplay- straf. En sportief stond Derby met kerst 17de, net boven de degrada tiezone en ver weg van de play offs. Daarin promoveerde Cocu's vrijdag 3 juli 2020 Behalve het asfalt is nu Arjan Schouten Spielberg - Max Verstappen (22) 'Corona-interview': Max Ver stappen staat ietwat afstande lijk de media te woord op het circuit van Spielberg. FOTO REUTERS Phillip Cocu met Wayne Rooney, die zijn fraaie carrière bij Derby County succesvol doorzet. foto reuters Phillip Cocu maakte al van alles mee bij Derby County. Zijn cap tain werd ontslagen na een ver keersongeluk met drank op, een andere speler neergestoken bij een roofoverval. Maar na plek 17 met kerst gloren nu de play-offs voor de Premier League. Maarten Wijffels Rotterdam/Derby

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20