II ven Horeca toppers gezocht! 18 ECONOMIE Competentiepaspoort als vervanger voor traditioneel cv nationale vacaturebank 'Witwassen te laat aangepakt' Run op subsidie elektrische auto Beginners op de arbeidsmarkt met hetzelfde diploma op zak, ver schillen op papier, het curriculum vitae, vaak niet veel van elkaar. Maar werknemers hebben wel de gelijk hun eigen talenten en vaar digheden. Daarom denkt werkge versvereniging AWVN dat kandi daten meer kans maken op een baan als beter wordt ingezoomd op deze kanten van een persoon. Met dit in het achterhoofd ont wikkelde AWVN samen met ex pertise- en leercentrum House of Skills het competentiepaspoort, een overzicht van talenten en vaardigheden naast opleiding en werkervaring. Met een pilot test AWVN het competentiepaspoort, ofwel het skills-paspoort, in de praktijk. HR- dienstverlener Eelloo ontwikkelde de onlinetool waarmee het pas poort kan worden ingevuld. Het paspoort krijgt vorm door vragen te beantwoorden en een test te doen met betrekking tot werk en persoonlijkheid. Na het invullen rolt er een overzicht uit van vaar digheden, talenten en drijfveren van de werknemer en van banen die goed bij hem of haar zouden passen. Menzies Aviation, verantwoor delijke voor de bagage, passage- en vrachtafhandeling op Schiphol, was als werkgever 'proefpersoon' in de pilot. In totaal vulden 92 werknemers het paspoort in. ,,Bij ons werken veel mensen met een mbo-achtergrond die zich enorm ontwikkelen binnen het bedrijf. Maar ze vinden het lastig om hun cv bij te houden'', zegt Peggy-Ann Vlug, HR-manager bij Menzies Aviation. Daarom is Vlug erg blij met het skills-paspoort. ,,Het is een alter natief cv dat niet gebaseerd is op opleidingen, diploma's en werker varing maar op wat iemand écht kan. In het paspoort staan dingen Het is een alternatief cv dat niet gebaseerd is op opleidingen, diploma's en ervaring die je niet zo snel uitgebreid op je cv zou zetten.'' Dat een werkne mer in zijn vrije tijd jeugdtrainer is, heel sociaal is en goed met kin deren om kan gaan, kom je meestal niet te weten als je alleen iemands cv bekijkt, zegt de HR- manager Vlug. Het is niet de bedoeling dat me dewerkers Menzies Aviation verla ten door het invullen van het pas poort. ,,We hopen niet dat ze er gens anders gaan werken. Het idee is dat ze hierdoor meer zelfver trouwen krijgen en inzien waar hun verborgen talenten liggen, zo dat ze misschien een stapje hoger in het bedrijf komen. En mis schien komen wij zo op een kan didaat voor een functie aan wie we anders niet hadden gedacht.'' Volgens Menzies Aviation is het nog te vroeg om te zeggen of het skills-paspoort werkt. Maar de werknemers die aan de test heb ben meegedaan, vinden de tool in ieder geval nuttig. Ook platform medewerker Jeroen Jonkers is te spreken over het paspoort. ,,Als je een baan zoekt, zou je er zeker wat aan kunnen hebben. De vragen over je persoonlijkheid geven een goed beeld van jezelf. Maar voor mij waren de resultaten eerder een bevestiging, ik weet al waar ik goed in ben. Misschien dat col lega's met wat minder zelfkennis er meer aan hebben'', zegt Jonkers. Kanttekening Jonkers plaats nog wel een kantte kening bij het paspoort. Zo kreeg hij vragen over hoe hij in zijn werk omgaat met passagiers - de test was voor verschillende Schiphol- medewerkers - terwijl hij zich al leen bezighoudt met het afhande len van vracht. ,,Het staat natuur lijk nog in de kinderschoenen, maar ik vind dat de vragen wel moeten aansluiten op de speci fieke ervaring die je hebt, anders heb je niets aan de resultaten. Als de tool zich meer op het individu richt, dan zou je daar best mee de arbeidsmarkt op kunnen.'' Het is een lastige tijd voor veel beroepsgroepen. Horeca, Recreatie, Toerisme en Cultuur. Allemaal worden we getroffen. Anderzijds zien we bij Nationale Vacaturebank ook kansen. Markten die juist opbloeien. Met meer dan 45.000 vacatures, handige tips, inspirerende verhalen en de cv-maker zetten wij alles op alles om jou te helpen bij het vinden van een baan. vrijdag 3 juli 2020 DEN HAAG Al na één dag hebben particulieren zo'n 5 miljoen euro aan subsidie aangevraagd voor elektri sche auto's. Over auto's die sinds vorige maand zijn verkocht kunnen mensen subsidie aanvragen, met terugwerkende kracht: het loket ging woensdag open. Direct kwamen bakken met aanvragen binnen. Bijna de helft van het beschikbare budget voor nieuwe auto's is al aangevraagd. Gister morgen stond de teller op zo'n 4,4 miljoen euro van de beschikbare 10 miljoen voor 2020. Voor nieuwe elektrische wagens kan 4000 euro aan subsidie worden aangevraagd. BRUSSEL De Europese Commissie daagt Neder land voor het Europees Hof van Justitie omdat het een EU-regel tegen witwassen nog altijd niet heeft omge zet in nationale wetgeving. Brussel vraagt het hof in Luxemburg Nederland een boete op te leggen, maar noemt geen bedrag. De zo genoemde vierde richtlijn tegen witwassen had in juni 2017 al moeten zijn doorgevoerd. Den Haag kreeg in juli en december van dat jaar al waarschu wingen. In maart vorig jaar volgde een nieuwe aanma ning, waarbij al werd ge dreigd met het hof. Werkgever wil inzicht in wat sollicitant écht kan Een cv, wat zegt die opsomming van banen en opleidingen eigen lijk over werknemers? Een nieuw competentiepaspoort moet meer inzicht geven in ie mands talenten en ambities. Sanne Wolters Den Haag Werkgeversorganisatie AWVN - Peggy-Ann Vlug, HR-manager denkt dat een skill-paspoort voordelen biedt. foto shutterstock f alles op alles 1 I voor jouw baan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18