NIEUWS 15 Ex van Epstein gearresteerd Verdacht van brandstichting Meer toezicht op attracties CURAQAO CORONAHULP Nederland wil het door tegenslagen getroffen Curasao best helpen, maar alleen onder strenge voorwaarden. Dit is niet de juiste weg, vindt premier Rhuggenaath. f h h et wordt span- m nend'', zegt de I Cura^aose pre I mier Eugène I Rhuggenaath aan de telefoon. Hij doelt op de verga dering van de Rijksministerraad. Die praat vandaag over de voor waarden voor meer steun aan het door de coronapandemie ge vloerde Caraïbische eiland. Steun die er trouwens ook moet komen voor het niet minder geteisterde Aruba en Sint-Maarten. Maar de grote clash is met Cura sao. Premier Rutte wil het eiland helpen met tientallen miljoenen maar niet zomaar. Nederland eist - vergelijkbaar met de voorwaarde voor steun aan Italië en Spanje die veel zwaarder dan andere EU- partners werden getroffen door het coronavirus - dat de broekriem bij de ontvanger stevig wordt aan getrokken. Curasao moet eerst in stemmen met strenge hervor- mingseisen voordat de Haagse hulp van harte zal worden overge maakt. Het lijkt kille zakelijkheid in zware tijden waarin je elkaar ook wat warmte gunt. Zo voelde het ook voor een groep prominente vrienden van Curasao, onder wie VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer. De Cura^aose samenleving werd al zwaar op de proef gesteld door de impact van de oliecrisis in buurland Venezuela (er staat een stilgelegde raffinaderij op het ei land die deze week vierhonderd werknemers naar huis moest stu ren), én de opvang van tiendui zenden vluchtelingen uit dat zelfde Venezuela, plus almaar groeiende armoede die inmiddels de helft van de eilandbewoners af hankelijk maakt van voedselhulp. Daaroverheen kwam het coro navirus dat de toeristenindustrie (16.000 banen) voor maanden platlegde. Met zoveel tegenslag wil je het eiland behoeden voor nog meer sociale onrust door al te drastische bezuinigingen, vond onder anderen Hans de Boer. Of zoals hij het zelf verwoordde. ,,Er zitten daar nu heel nette mensen. Die worden er straks uitgeschopt. Dan komt er een populist en raak je van de regen in de drup.'' Salaris ingeleverd Rhuggenaath, die met zijn minis ters een kwart van zijn salaris heeft ingeleverd in ruil voor coro nahulp, zegt begrip te hebben voor de Nederlandse voorwaarden voor financiële bijstand. ,,Vergelijk het met een financiering van een bank. Die zet erop in dat de klant er sterker van wordt en terugbe taalt. Ja, daar zitten voorwaarden aan vast. En in ons geval zijn dat hervormingen en daar ben ik het volkomen mee eens. Alleen niet als ze zonder enige inspraak of overleg worden opgelegd. Niet als kostenbesparingen en bezuinigin gen die nog niet zijn gedaan nu worden geëist met een onrealis tisch tijdpad, midden in een crisis die ik moet managen met dezelfde mensen die al die hervormingen moeten implementeren. Not the right moment en not the right way." Wat er tenminste is bereikt, is dat het ambtenarenapparaat niet groter werd, zegt Rhuggenaath niet zonder trots. De premier heeft wetgeving klaarliggen voor het vervroegd vrijwillig uittreden van ambtenaren die normaal op hun 60ste met pensioen gaan. Dat be treft een relatief grote groep amb tenaren die deels niet worden ver vangen. ,,Covid heeft ons ook geleerd - met iedereen thuis - dat het ook anders kan. Want alle overheids diensten gingen wel door. Daarom hebben we besloten dat drie mi nisteries voortaan samen moeten werken voor een structurele ope rationele kostenverlaging van 10 procent. Dat kan door middel van onder meer digitalisering en slimmere huisvesting. Maar laten we ook leren van het verleden. In de jaren 90 is eerder bezuinigd, midden in een recessie en dat heeft geleid tot een vlucht van mensen naar Nederland. Dat wil len we niet, dan schuif je het pro bleem van het ene land naar het andere. We moeten hier echt alles op maat doen.'' Anders kunnen de spanningen hoog oplopen, wil hij ermee zeg gen. In Willemstad bestormde een woedende menigte het regerings gebouw Forti en moest het kabi net in veiligheid worden gebracht. Politieke tegenstanders stuurden daarop Facebookberichten de we reld in dat Rhuggenaath naar Bo naire was gevlucht. ,,Fake news. Ik was gewoon op het eiland. Ik had mijn prioriteiten op de juiste plek. Gezien de situa tie waren we bezig met openbare orde en defensie. Overigens, heel veel mensen zijn dankbaar voor de inzet van de Nederlandse solda ten, zelfs mensen die voor onaf hankelijkheid zijn.'' Toeristenindustrie Erger nog dan het vandalisme en de winkelplunderingen is mis schien wel de imagoschade van de rellen, vreest Rhuggenaath. Juist op een moment dat de voor het ei land zo belangrijke toeristenindu strie zich klaarmaakt om na maan den van Covid-beperkingen weer open te gaan, zit het eiland niet te wachten op beelden van auto's die op de kop worden gezet. Cura^ao heeft nog een probleem met beeldvorming dat soms van uit de Tweede Kamer en soms vanuit de eigen gemeenschap wordt versterkt; namelijk dat alle politici corrupt zijn. Rhuggenaath zegt dat hij dat beeld wil corrige ren, integriteitswetgeving is in de maak. ,,Waar corruptie opdook, heb ik dat bestreden. Ik heb per soonlijk aangifte gedaan van cor ruptie bij een raffinaderij, wat tot veroordelingen heeft geleid. Ook bij de Centrale Bank zijn mensen veroordeeld. Mijn voorganger is ook veroordeeld en zit nog steeds in de gevangenis. Dus over wie hebben we het.'' vrijdag 3 juli 2020 GO NEW YORK Ghislaine Max well, de ex-vriendin en ver trouweling van de inmid dels overleden zedendelin quent en multimiljonair Jef frey Epstein, is gisteren op gepakt door de FBI. Ze wordt verdacht van betrok kenheid bij de zedendelic ten van Epstein. Er liggen zes aanklachten tegen de 58-jarige dochter van me- diatycoon Robert Maxwell klaar, waaronder het ronse len van minderjarigen voor seksuele handelingen en het plannen daarvan. Bo vendien zou ze daar onder ede over hebben gelogen. ALKMAAR De man die woensdag is aangehouden na de brand in een onder grondse parkeergarage in Alkmaar, wordt verdacht van brandstichting. Een po litiewoordvoerder meldt dat het gaat om een 51-jarige inwoner van Alkmaar. Hij zit nog vast. De brand in de Singelgarage aan de Ritse voort brak woensdagmor gen uit. Aan het eind van de ochtend had de brand weer het vuur onder con trole. Door de brand zijn geen gewonden gevallen. In de parkeergarage zijn 160 auto's beschadigd. De gemeente Alkmaar advi seert de eigenaren van de voertuigen om contact op te nemen met hun verzeke raar en aangifte te doen. DEN HAAG Het toezicht op trampolinehallen, tokkel- banen, klimbossen en kart- banen wordt aangescherpt om de veiligheid te verbe teren. De Nederlandse Voedsel- en Warenautori teit (NVWA) gaat ze con troleren. Dat kan nu, omdat deze attracties moeten gaan voldoen aan de Wet voor de veiligheid van at tractie- en speeltoestellen. Dat heeft minister Martin van Rijn (Medische Zorg en Sport, foto) de Tweede Kamer laten weten. Aanlei ding voor de aanscherping van de regels is het groei ende aantal incidenten. 'Eens met hervormingen, maar niet zonder inspraak' Bob van Huët Rotterdam Willemstad Premier Eugène Rhuggenaath wil van collega Mark Rutte wat meer begrip voor de situatie. foto anp Premier Eugène Rhuggenaath. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15