rourad'Europe NIEUWS 13 Deel 2 Net als op de snelweg, merk je ook op de fiets meteen dat je in België bent. In 5 kilometer is het fietspad vier keer opgebroken. Nk yt Jfif In België houden ze net zoveel van het tijdelijk opbreken van wegen als in Nederland. Je kunt geen rit met de fiets maken of je stuit op een bord, een stapel straatstenen of een tijdelijke zand bak. Omleiding. Op weg naar Heks, in Belgisch Limburg, stuit ik er in 5 kilometer op vier. En als ik bijna bij mijn beoogde tussenstop ben, het huisatelier van zanger Rick de Leeuw en kunstenaar Maartje Elants, opnieuw zo'n obstakel. Heeft-ie niet even ge zegd, Rick, van 'kom niet via Kuttekoven en Broekom, die weg is dicht'. Ik bereik Heks uiteinde lijk via landweggetjes van betonnen platen tussen de velden waar Oost- Europese arbeiders de rijpe aardbeien plukken. Heks, 340 inwoners in Haspen- gouw, de Betuwe van België, is de verlaten plek waar De Leeuw, vroe ger zanger van de Tröckener Kecks, en Elants ruim vier jaar geleden de rust vonden die er bij hun loft aan de Amsterdamse Kalverstraat niet was. Heks is hun paradijsje geworden, waar ze in een gezamenlijk, ruim ate lier achter in de tuin hun liedjes res pectievelijk schilderijen maken en waar ze, nu zonder optredens noch opdrachten, de strenge Belgische »Het enige café van Heks heet Bij Rita. Vroeger heette het Bij José. Dat was haar moeder erkhoven Durbuy lockdown hebben doorgebracht. ,,Maar ik denk dat dat hier makkelij ker is geweest dan wanneer we nog in Amsterdam zouden hebben ge woond'', zegt Elants. Slechts eenmaal hebben ze Heks in die maanden verlaten, voor een be grafenis. Een jongen uit het dorp die in Nederland woonde was overleden. Het hele dorp had graag afscheid ge nomen, maar dat ging niet. Boven dien was de begrafenis in Nederland. De Leeuw: ,,We moesten talloze pa pieren invullen, toestemming krij gen van de burgemeester en de gou verneur, om hier te vertrekken en in een kolonne van zeven, acht auto's, de grens over te mogen.'' Begrafenis De begrafenis bood geen troost, maar verdiepte het leed. ,,Dat je op 1,5 meter afstand moet blij ven van iemand die breekt van verdriet. Toen we weer thuis kwamen, waren we helemaal ka pot.'' Thuis is op 30 kilometer van de grens bij Maastricht. Belgisch Lim burg was de eerste Belgische regio waar het aantal coronabesmettingen snel toenam. De burgemeester van grensplaats Maasmechelen ergerde zich aan de Nederlandse fietstoeris- ten die vrolijk vanuit brandhaarden Limburg en Brabant de grens over bleven komen en was opgelucht toen de Belgische overheid de grenzen sloot. Thuis is waar Rick net een nieuw nummer heeft opgenomen en uitge bracht, Anatomie, met de andere bandleden, ieder vanuit eigen huis. En in en rond Heks heeft hij samen met Maartje op een iPhone een sfeer volle videoclip gemaakt. Thuis is de grote tuin waar ik een stuk rijsttaart en frangipane met abrikoos van de plaatselijke bakker Stéphane krijg om krachten op te doen voor de resterende kilometers richting de Ardennen. De Leeuw, zelf ook een fanatiek fietser, vergezelt me een stuk en gidst me op de grens van Vlaanderen en Wallonië tussen ein deloze gouden graanvelden aan de ene kant van de weg en duizenden aardappelplanten met hun zee van fragiele witte bloemetjes aan de an dere kant. De zanger biedt me zijn grote rug om enkele kilometers lang te schuilen voor de stormachtige wind. Bij vertrek zijn we langs Bij Rita gekomen, het enige café van Heks, dat Rita al dertig jaar bestiert. Vroe ger heette het Bij José, dat was haar moeder. Zeven dagen per week was Rita open, van het ochtendgloren tot bijna middernacht. Nooit sloot ze, behalve als ze, met tegenzin, een weekje met haar man op vakantie moest. En als ze dan in een hotel aan een Spaanse costa verbleef, telde ze de keren dat ze nog in de lift moest stappen voordat ze weer naar huis kon, naar het café. Voor haar waren de drie maanden opgelegde sluiting zwaar, meer emotioneel dan econo misch. Maar niet alleen voor haar. Toen de boswachter haar in maart de deuren zag sluiten kon hij, namens heel Heks, slechts drie woorden uit brengen: ,,En wij dan?'' vrijdag 3 juli 2020 GO Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: bij zanger Rick de Leeuw en kunstenaar Maartje Elants. Q @edwinwinkels edwin winkels Rick de Leeuw tussen de aardappel- en graanvelden op de grens van Vlaanderen en Wallonië. Hele dorp wilde afscheid nemen Den Haag 137 km Barcelona Het atelier in het dorpje Heks. Hier vonden zanger Rick de Leeuw en kunstenaar Maartje Elants vier jaar geleden hun rust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13