Immunoloog Fauci verwacht binnenkort100.000nieuwe patiënten per dag 12 NIEUWS Alle alarmbellen gaan af in de VS: het aantal coronagevallen schiet weer gevaarlijk hard omhoog. Waar is het misgegaan? i De grafieken spreken boekdelen: waar de Europese coronacurve net jes is gedaald, klimt de Ameri kaanse lijn weer sneller dan ooit. Eerder deze week werden op één dag 52.898 besmettingen geteld. Als dit zo doorgaat, telt de VS binnen kort dagelijks 100.000 nieuwe coro napatiënten, waarschuwde immu noloog Anthony Fauci, de Ameri kaanse Jaap van Dissel. Tientallen miljoenen Amerika nen verloren hun baan door lock- downs, maar alle offers lijken voor niets geweest. Waar de rest van de ontwikkelde wereld grenzen opent, economieën oppookt en langzaam maar zeker uit het coro namoeras klimt, zakt de VS er die per in weg. De sterftecijfers zijn vooralsnog beperkt, omdat meer jongeren besmet zijn geraakt en meer milde gevallen opgespoord worden vanwege meer testcapaci teit. Maar experts vrezen dat het niet lang duurt voordat ook het do dental gaat oplopen. Dat de eerste piek zo hoog kon worden, kon nog voortkomen uit naïviteit - Amerikaanse leiders dachten lang dat het wel zou mee vallen, en reageerden traag. Maar dat er een hogere piek bovenop komt, nadat al 129.000 Amerikanen zijn overleden na een coronabe- smetting, noemt de Californische infectieziektenspecialist Rishi De- sai op zijn Twitteraccount simpel weg 'dom'. The Washington Post bestempelt het als 'historisch falen'. Een ramp vergelijkbaar met de verwaarlozing van New Orleans na orkaan Katrina in 2005, maar dan op nationaal ni veau, schrijft tijdschrift The Atlan tic. Of erger: 'Tsjernobyl zonder de straling'. Sociaal vangnet Veel nieuwe gevallen duiken op in staten die relatiefvroeg hun econo mieën heropenden, zoals Texas en Arizona. Ze voldeden niet aan de criteria die het Witte Huis ver spreidde, en hadden geen plan en geen personeel om het virus te blij ven monitoren en onderdrukken, constateren experts. Op gezond heidsdiensten is in de VS jarenlang bezuinigd. Bij gebrek aan sociaal vangnet is de werkloosheid in de VS zo hoog, dat de druk om bedrij- ven open te gooien enorm was. Toch is er meer aan de hand. In Californië raken juist nu veel men sen besmet. Die staat ging vroeg en vergaand op slot en bleef relatief lang in lockdown. ,,Dit waren sta ten die niet hard geraakt zijn in het voorjaar, dus mensen dachten het voorbij was. Maar het virus was niet weg. Toen restricties opgeheven werden, was dat voor velen het groene licht om het normale leven weer op te pakken, zonder zich te realiseren dat ze voorzorgsmaatre gelen moesten blijven nemen", denkt Amesh Adalja, pandemie-ex- De eerste piek was naïviteit, de tweede piek is gewoon dom Nieuwe gevallen pert aan de Johns Hopkins Univer siteit in Baltimore. Toen grootschalige protesten los barstten tegen racisme en politie- geweld, bestond vrees voor be smetting onder demonstranten. Geen enkele uitbraak is vooralsnog terug te leiden naar zulke massabij eenkomsten. Ze vonden plaats in de buitenlucht en de meeste deelne mers droegen mondkapjes - dat lijkt te hebben geholpen. Veel landen verwelkomen warme weken omdat het virus bui ten minder kans krijgt en niet goed tegen zon kan. Maar in het zuid westen van de VS wordt het zo heet dat Amerikanen juist veel tijd bin nen doorbrengen, in gekoelde ruimtes waar airconditioning de lucht circuleert. Bovenal, zegt Felicia Goodrum, viroloog aan de Universiteit van Arizona, getuigen de nieuwe uit braken van 'gebrek aan Amerikaans geduld, en een lappendeken aan re acties zonder leiderschap'. Het Witte Huis laat de gouverneurs van alle vijftig staten zelf hun vi- rusbeleid bepalen. Ze pakken het allemaal anders aan, en laten op hun beurt coronamaatregelen vaak weer over aan gemeentebestuur ders. Zo kan het dat restaurants in San Francisco alleen terrassen mo gen openen, maar de wijnstreek even ten noorden van de stad bin nen eten gewoon toestaat. Verwarring De verwarring is compleet. ,,Het idee is dat de macht dicht bij de mensen ligt, maar in een noodgeval heb je leiderschap en richting nodig van de centrale overheid", vindt Adalja. Nu komt juist tegenstrijdige informatie uit het Witte Huis. Trump blijft doen alsof het allemaal wel meevalt. ,,Ik denk dat we het heel goed gaan doen met het coro navirus. Ik denk dat het op een ge geven moment gewoon soort van verdwijnt, hoop ik", zei de presi dent deze week tegen Fox Business. Hij lapt ondertussen zijn eigen coronaregels aan zijn laars. Trumps campagnemedewerkers organi seerden politieke rally's waar hon derden mensen bij elkaar kwamen. Terwijl Amerikaanse virologen en lokale overheden oproepen om mondkapjes te dragen als afstand houden onmogelijk is, weigerde Trump dat lang. Onder zijn aanhangers heeft hij op die manier de weerstand tegen mondkapjes en andere corona maatregelen enorm opgestookt. Het zijn symbolen van tirannie van de overheid, in hun ogen. Lokale bestuurders en sheriffs in Republi keinse regio's weigeren soms de co- ronaregels te handhaven. Goodrum zucht diep, als ze zich aan de telefoon beklaagt over ge brek aan solidariteit, eenheid en waardering voor wetenschappelijke kennis. ,,Alles is een politiek en cul tureel conflict in de VS, zelfs een pandemie. Ik ben compleet depres sief en enorm teleurgesteld." vrijdag 3 juli 2020 GO g i i-i Sï «fc rf,jB - «4,^ Een patiënt besmet met corona komt aan in een zie kenhuis in Houston. FOTO REUTERS M Amerikanen staan in de rij voor een drive- through-coro- nateststraat in Los Angeles. FOTO: EPA M Migranten bij het Mexicaanse consulaat in Houston wachten tot ze een corona test kunnen ondergaan. Karlijn van Houwelingen Washington - Infectieziektenspecialist Rishi Desai op Twitter Aantal nieuwe besmettingen. Afgelopen 7 dagen, per staat: Californië" .Arizona Per dag, vergeleken met de EU. ZEVENDAAGS VOORTSCHR. GEM. 40.000 VS 30.000 20.000 10.000 EU FEB MRT APR 030720 CDC, OWID MEI JUN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12