Kiezer krijgt meer invloed op parlement 5 dagen Veluwe 9 l.^s£v. 'Êm'i *2 v 79 ||P M ^V- 47 'M -i KSM - fir BKtJj na deze lange tijd waarin veel scho lieren niet de normale lessen hebben gekregen'', weet puberexpert Marina van der Wal. En dus zullen de pubers in de eerste weken kapot zijn van alle inspanning. ,,Als je lange tijd niet be weegt, word je ook sneller moe van een korte wandeling. Zo gaat dat met het brein ook.'' Pascal van der Poel verwacht wel de nodige opstartproblemen na zo veel maanden thuis. ,,Ik zit nu een beetje in een chill flow. We hebben tussen de onlinelessen veel pauzes. Straks krijgen we ineens drie lessen na elkaar.'' Ook voor hem is het beter om op school te zitten, denkt hij. ,,Ik vind het moeilijk om zelf aan de slag te gaan. Op school zegt iemand: let eens op. Ik vind het fijn om aan het werk gezet te worden.'' Is het, gezien de omstandigheden, verstandig om rustig op te starten? Nee, vindt Van der Wal. ,,Het is niet zielig dat ze heel erg moe zullen zijn. Pubers zijn geen watjes. Ze moeten nu eenmaal wel eens dingen, niet al les hoeft leuk te zijn. Dat is goed voor de weerbaarheid.'' Al kan het geen kwaad om een oogje in het zeil te houden. Slapen de tieners wel goed? Lukt het om weer te leren? Ouders kunnen daarbij een handje helpen. Bijvoorbeeld door te zorgen dat ze op tijd naar bed gaan, Ik zit hele dagen achter mijn bureau, naar halfgare videolesjes te kijken. Ik mis de contacten enorm niet te veel met sociale media bezig zijn en desnoods 's avonds de wifi uit te zetten. Ook kan het geen kwaad om thuis dat koppie vast in beweging te krijgen. Door de tieners een krant te laten lezen en aan tafel een discus sie te voeren over het nieuws. Discipline Want vooral de pubers die écht hele maal niets hebben gedaan, zullen het zwaar krijgen. ,,Zij moeten de disci pline weer oppakken. Die eerste we ken zullen ze wel even chagrijnig zijn'' voorspelt orthopedagoog Mariëlle Beckers van Buro Bloei. Toch adviseert ze ouders om niet te veel te pushen. Als het lukt om de kinderen in de laatste vakantieweek wat eerder te wekken, is dat mooi. Maar ruzie maken is niet nodig. ,,Dan gaan ze maar cold turkey het schoolritme in. Het is juist belangrijk dat er echte ontspanning in het gezin komt en dat iedereen de vakantie gebruikt om goed uit te rusten.'' De maandenlange coronatijd zal dan weer snel naar de achtergrond verdwijnen, verwacht Fay Korthuis. ,,Nu ben ik blij dat ik weer naar school mag. Maar als ik straks weer allemaal opdrachten en toetsen krijg, denk ik dat ik mijn vrijheid snel mis. Dan zal een normale schoolweek weer snel gaan vervelen.'' De D66-bewindsvrouw hoopt dat de binding tussen kiezer en geko zene zo sterker wordt, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Ook op andere punten wil Ollon- gren het kiesstelsel wijzigen. Het doel is om alle Nederlanders beter te laten vertegenwoordigen én de rechtsstaat te versterken. Een staatscommissie onder leiding van oud-minister Johan Remkes heeft daar eerder over geadviseerd. De staatscommissie stelt dat hoe wel burgers 'een onverminderd groot vertrouwen' in het huidige democratische systeem hebben, er meer behoefte is aan 'directe zeg genschap als aanvulling'. Zo sluiten opvattingen over cruciale thema's van een meerderheid van de bevol king soms niet goed aan op de poli tieke meerderheden in het parle ment. 'Als de inhoudelijke repre sentatie tekortschiet, dan kan dat bij burgers leiden tot onvrede of zelfs vervreemding van het parle- mentair stelsel.' Ollongren zegt met die pijnpunten aan de slag te gaan, onder meer door aanpassing van het kiesstelsel. ,.Door de kiezer de mogelijkheid te geven een stem uit te brengen op een partij of op een kandidaat krijgt hij of zij meer in vloed op wie er bijvoorbeeld in de Tweede Kamer komt.'' Voorkeursstemmen Door de aanpassing is de kans gro ter dat kandidaten met voorkeurs stemmen in de Tweede Kamer ko men. Op dit moment moeten ze daar een kwart van de kiesdeler voor binnenhalen, die bij de afgelo pen verkiezingen op 17.527 stem men lag. Vier Kamerleden wisten daardoor alsnog een zetel te be machtigen, terwijl ze daar op basis van hun plek op de kieslijst geen recht op hadden. W Veranderingen moeten binding tussen kiezer en gekozene verbeteren Vooral voor kleinere partijen, die minder zetels te verdelen hebben, kunnen de gevolgen groot zijn: kandidaten die hoog op de lijst staan lopen het gevaar zelf niet in de Kamer te komen omdat lagerge- plaatsten meer stemmen hebben gekregen. Ollogren denkt ook na over een burgerforum waarin mensen zich kunnen bemoeien met de uitwer king van beleidsopties. Q traveldeal Van der Valk hotel Spornitz in Noord-Duitsland incl. diner 4 dagen Biesbosch 3 dgn Zeeland diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 donderdag 2 juli 2020 GO Tom Olthof (16, 3 havo): ,,Ik denk dat ik mijn vrijheid wel ga missen.'' FOTO VINCENT JANNINK Fay Korthuis (16, 4 vwo): ,,Ik ben er achter gekomen dat het op school ook gezellig is.'' FOTO MARLIES WESSELS naar school - Stach Redeker (16, 5 vwo) Kiezers krijgen meer invloed op wie er in de Tweede Kamer komen. In het stemhokje kunnen mensen straks een stem uit brengen op de hele kandidaten lijst van een partij of op één kan didaat. Daardoor hebben kandi daten meer kans om in het par lement te komen als ze voor keursstemmen krijgen, denkt minister Kasja Ollengren (Bin nenlandse Zaken). Maarten van Ast Den Haag traveldeal.nl/K07021 boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur Van der Valk Landhotel Spornitz V 2,3 of 4 overnachtingen •y Dagelijks ontbijtbuffet t.w.v. 12,50 p.p.p.d. y 1 x3-gangendiner of dinerbuffet Tip! Ontdek de stad Schwerin Excl. reserveringskosten €19,95 per boeking. 088-0331506 Zomertip! In de verkoelende bossen, tussen Hanzesteden Deventer en Zwolle! 4* Fletcher Hotel - Restaurant Epe - Zwolle (8,0) r? 4 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, gebruik wifi en binnenzwembad aüs I Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! J 4* Hotel de Korenbeurs, Made (7,9) 3* Hampshire - City Terneuzen (7,8) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren Gratis annuleren lx diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings koster 70 cpg :n en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9