OZCAN AKYOL Minister: soepeler regels voor vervuilde grond Alweer een energiebedrijf? Wat maakt jullie nou anders? energie Hoe makkelijk kan het zijn. 6 Bel ons op 088 888 0400 of mail welkom(clwelkom-energie.nl donderdag 2 juli 2020 Column ^0 @OzcanAkyol Dat de coronacrisis niet altijd het beste in mensen naar boven haalt, viel tijdens het plenaire debat over institutio neel racisme goed waar te nemen. Ik zag zelden zoveel persoonlijke aanvallen in de Tweede Kamer, ge lardeerd met agressieve wegwerp gebaren en strakgetrokken ge zichtsspieren. Wat een gesprek over discrimi natie en achterstelling van bevol kingsgroepen had moeten wor den, verzandde al snel in een scheldtirade van politieke oppo nenten die elkaar al veel te lang niet hadden aangesproken op hun ideologische tegenstellingen. De taak was simpelweg te groot: hoe moesten we omgaan met ons sla vernijverleden en wat te doen met het 'systemische racisme' dat vol gens de premier in ons land rond waart? In hun opdracht hier antwoor den op te vinden, legden de ver schillende partijen, van heel erg links tot uiterst rechts, elkaar langs een morele lat, waarbij telkens - bijna dwangmatig - wapenfeiten uit het verleden erbij werden ge sleept. Iedereen moest excuses maken. Voor Denk was het tijd om spijt te betuigen. De PvdA diende zich te verantwoorden. De PVV moest erkennen stelselmatig an deren uit te sluiten. GroenLinks had nooit sorry gezegd voor het feit dat ze voormalige communis ten in de gelederen had. En de VVD kreeg op zijn donder omdat de partij überhaupt bestond. Hoewel de woordvoerders ogen schijnlijk anders zijn, hadden ze één ding gemeen: niemand wilde aan zelfreflectie doen. Voor som mige bewegingen is de reden daartoe onderhand gro ter dan bij andere clubs, maar toch, alle maal hielden ze voet bij stuk. Het was wel iswaar enerverende televisie, maar het grote onver mogen om tot de kern van de dis cussie te - -- komen, werd pijnlijk zichtbaar. Er zit veel ruimte tussen iedereen voor racist uitmaken en de totale ontkenning van het probleem. In het debat slaagde niemand erin dit op een verantwoorde manier voor het voetlicht te brengen. Het was politiek opportunisme pur sang. Bijna niemand was be reid om aan voortschrijdend in zicht te doen. Dat zou stemmen kosten. Ik zag vooral een toekom stige discussie al aankomen. Er zal straks gekeken worden naar de re denen voor polarisatie. Straks gaan we weer met elkaar filosoferen over waarom de maatschappij zo aan het verruwen is. Wie daar het antwoord op wil, moet maar even het debat terugkijken. Dan zal het ook niet ingewikkeld zijn om te begrijpen waarom we maar geen oplossing kunnen bedenken voor discriminatie en uitsluiting. Er is simpelweg geen wil of kunde om er écht over te praten. Niemand van de woordvoerders wilde aan zelfreflectie doen De regels voor het verplaatsen en storten van vervuilde grond worden soepeler. Daardoor kunnen bouw- en baggerbe drijven weer gemakkelijker hun werk doen. Edwin van der Aa Den Haag Staatssecretaris Stientje van Veld hoven (Milieu) vindt het na nieuw RIVM-onderzoek verant woord om de zogeheten pfas-li- miet voor de landbodem te ver hogen, regels voor grond gelijk te trekken met die voor bagger en het maximum voor giftige stoffen in diepe plassen zonder verbin ding met andere wateren te ver hogen. Pfas zijn schadelijke, kunstma tige industriële stoffen. Ze wor den onder meer gebruikt om ma terialen of producten water- of vetafstotend te maken. Ze zijn giftig, niet afbreekbaar en vervui lend. Tegenslag Om pfas niet verder te versprei den, werden vorig jaar strenge re gels ingesteld voor de verplaat sing van vervuilde grond. Toen viel het grondverzet- en bagger- werk bijna stil en kreeg ook de bouw forse tegenslag te verduren. Met de nieuwe normen is volgens Van Veldhoven 'het overgrote deel van de knelpunten' opgelost. De achtergrondwaarde bij ge bruik is voor pfas opgekrikt van 0,8 naar 1,4 microgram. Grond die minder pfas bevat, mag dan wor den verplaatst. ,,Bij deze achtergrondwaarden is geen sprake van risico's voor de gezondheid of het ecosysteem'', aldus het RIVM. Bouwend Ne- i Bouwend Nederland verheugd over nieuwe regels derland is verheugd over de nieuwe regels. ,,De staatssecreta ris geeft hiermee gehoor aan onze oproep en verschaft de sector hiermee maximale duidelijk heid'', stelt voorzitter Maxime Verhagen. Andrea Vollebregt, directeur van de Vereniging van Waterbou wers, is tevreden dat eindelijk de belangen van de branche worden erkend. ,,De orderportefeuille van veel bedrijven in onze branche is nu mager gevuld. Dat komt mede door de pfas-regels.'' We zijn er voor iedereen die gewoon stroom nodig heeft Geen kleine lettertjes, geen ingewikkelde verhalen. Bij Welkom Energie geloven we in de simpele beloftes aan onze klanten: Wij beloven een zorgeloos energiecontract tegen een scherpe prijs en leveren natuurlijk 100% groene stroom. Meer weten? GO Racisme I Welkom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6