Yara Sluiskil doet onderzoek naar slimmer regelen van verlichting Makelaar rekent op vlotte verkoop appartementen 7 DORPSRAAD AFSCHEID OUD-VOORZITTER Als er in Terneuzen één succesvolle dorpsraad is, dan is dat die van Hoek. Dat is niet in het minst te danken aan Iwan de Groote (70), de voorzitter. Na acht jaar trad hij onlangs terug. ,,Ik hoop die tijd goed besteed te hebben voor Hoek." Het klinkt bescheiden. Zo zat Iwan ook de vergaderingen van of ficieel Stichting Dorpsbelangen Hoek voor. Hij gaf leiding met zachte hand. Hij liet iedereen aan het woord komen. Begon iemand te zeveren, dan was een doordrin gende blik vanachter zijn brillen glazen voldoende om daar een einde aan te maken. ,,Een dorps raad is er niet om te praten over losliggende stoeptegels of kapotte lantaarnpalen." Hoe anders trof hij mei 2012 de dorpsraad Hoek aan. ,,Ik wist am per van het bestaan. In de dorps krant stond een oproepje voor een voorzitter. Na overleg met mijn vrouw heb ik me aangemeld. Ik zat drie jaar voor mijn pensionering bij Dow en zocht een nieuwe tijds besteding. Maar na de eerste verga dering dacht ik 'dit ga ik niet doen'. Iedereen praatte door elkaar heen, over koetjes en kalfjes, over de nieuwe gordijnen van de buren. Er kwam ook bijna niemand." Iwan bleef. 'Trekken aan een dood paard', zo voelde het de eer ste tijd als voorzitter. ,,En verdomd het paard kwam van lieverlee weer tot leven", kijkt Iwan terug. Hij wil dat zeker niet alleen op zijn conto schrijven. Alle bestuursleden zijn hem even dierbaar, maar 'zonder een goede secretaris kun je als voorzitter weinig'. Op verzoek was Dow-collega Rinus Nieuwenhuize bereid de eerste tijd die rol op zich te nemen, later gevolgd door Kees Kuijper. ,,Zij zijn goud waard." Zakelijk blijven, mensen toch de ruimte geven, weten wat je wilt met je dorp, geen ruzie zoeken, het zijn de succesfactoren van de dorpsraad onder leiding van Iwan. Terwijl er wel degelijk onderwer- Een dorpsraad is er niet om te praten over losliggende stoeptegels of kapotte lantaarnpalen pen waren waarover de bewoners organisatie gemakkelijk met de ge meente Terneuzen in conflict had kunnen komen, bijvoorbeeld over de komst van asielzoekers naar va kantiepark Marina Beach in 2015. ,,We zijn daarin opgetrokken met de dorpsraden van Biervliet en Philippine. We wilden het niet, we waren voor 'nul asielzoekers', voor opvang in de regio waar die men sen vandaan komen, maar we zijn er in overleg met de gemeente toch uitgekomen. Het is achteraf goed verlopen." De traagheid waarmee besluiten tot stand komen, is ook zoiets. Om moedeloos van te worden. Neem de herinrichting van de hoofdweg langs Hoek, de Hoekseweg, bij de bushalte. Jaren heeft dat gekost. Iwan: ,,Maar we hebben doorgezet, steeds in samenspraak met de ge meente en de provincie, en het is gelukt. De herinrichting is er dit jaar gekomen." De manier van werken leverde de dorpsraad bo- nuspunten op, met als mooiste re sultaat een breed gedragen toe komstvisie voor Hoek. Het dorp kan een nieuwe school en gemeen schapscentrum tegemoet zien, mede dankzij die inspanning. Iwans afscheid is vanwege de coronacrisis bescheiden gevierd, wat ook wel past bij hoe hij de voorzittershamer hanteerde. Be stuurslid Ko Koster is hem opge volgd. Iwan blijft wel in het be stuur. „Uiteraard, zo lang ze me gedogen." AARDENBURG ,,Voor Aarden burgers op leeftijd is het een unieke plek om te wonen." Dat zegt Rémy Versluijs van Zwin regio Vastgoedmakelaars over het appartementencomplex dat in het voormalige kantoor van de Rabobank aan de Kaai in Aar denburg komt. Zaterdag 11 juli start de verkoop. De Rabobank sloot elf jaar ge leden de deuren en staat sinds dien leeg. Meerdere plannen om er appartementen in te bouwen, sneuvelden. Nu staan echter als nog de seinen op groen. Zodra tachtig procent van de veertien woningen verkocht is, kan de bouw beginnen. Alle apparte menten worden levensloopbe- stendig en gelijkvloers gebouwd. Toekomstige bewoners kunnen, als zij daar behoefte aan hebben, zorg krijgen via het vlakbij gele gen woonzorgcentrum Coens- dike. ,,De insteek is dat bewo ners ook kunnen meedoen aan de bingo of naar de kapper bij Coensdike kunnen", aldus Ver- sluijs. Op zaterdag 11 juli start de ver koop. Belangstellenden kunnen van 13.00 tot 17.00 uur naar de open dag komen. Vooraf aan melden kan bij Zwinregio Vast goedmakelaars. Mosselbanken bij Dow Terneuzen. Hiervoor is drie jaar uitgetrokken. Die tijd is nodig om bedrijfszekere oplossingen te kunnen ontwikke len, vertelt Albert Platteeuw, Yara- medewerker en voorzitter van het Kennis- en Innovatiecentrum Maintenance Procesindustrie. kleuren licht dan wit die voor vo gels en vleermuizen minder ver storend zijn. Platteeuw stelt voorop dat veilig kunnen werken het uitgangspunt blijft. De inzet van innovatieve ver lichtingstechnieken waar dat mo gelijk is, kan volgens hem wel tal van voordelen bieden. Kostenbe sparing is er daar één van. Ledver lichting gaat langer mee en ver bruikt minder stroom. Het laatste is ook goed voor het milieu, want er hoeft dan minder elektri citeit te worden opgewekt. En een pluspunt is dat de lichtvervuiling zal verminderen, wat volgens Plat teeuw beter is voor de natuur en de omgeving. Een Europees interregionaal pro ject met Vlaanderen is in de stei gers gezet voor het slimmer inre gelen van de verlichting bij grote bedrijven, waaronder dus Yara Sluiskil en ook olieopslagbedrijf Oil Tanking op bedrijventerrein Oplossingen Oplossingen die zullen worden onderzocht, zijn onder meer het vervangen van tl-verlichting op de productielocaties door energiezui nigere ledverlichting, een ruimere toepassing van benaderingsscha kelaars waardoor de verlichting pas aangaat als iemand in de buurt komt en het gebruik van andere donderdag 2 juli 2020 VL Dood paard is weer springlevend Harmen van der Werf Hoek - Iwan de Groote Spaarzamer omgaan met de verlichting, kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost gaat er werk van maken. Helemaal in de duisternis zal het bedrijf 's avonds en 's nachts niet ver dwijnen, want veilig werken blijft voorop staan. Harmen van der werf Sluiskil Iwan de Groote, oud-voorzitter van de dorpsraad Hoek, in zijn achtertuin. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62