K 'Slecht weer? Je moet er Ondertussen op de camping 4 CORONAZOMER Gesloten zwembaden, geen animatieteam voor de kinderen, gecancelde excursies of verplicht een mondkapje op. De zomervakantie kan voor veel mensen weleens flink tegenvallen, voorspelt DAS. De juridisch dienstverlener voorspelt een hausse aan klachten. Het klinkt ideaal: een week of twee ergens aan het zwembad of op het strand vertoe ven, wandelen door oude steegjes, musea bezoeken en lekker op het terras zitten. Ja, we kunnen en mogen weer op vakantie naar landen als Spanje, Portugal en Griekenland. MMr hoe veilig is het daar eigenlijk? En wat kunnen we ter plekke verwachten? Jurist Sjaak Drinkenburg van DAS heeft een onheilspellende boodschap voor mensen die deze zomer een onbezonnen en ont spannen vakantie denken te bele ven. Zo ideaal zal het volgens hem niet zijn: op veel vakantiebe stemmingen zijn de coronamaat regelen versoepeld, maar beper kingen zijn er nog volop. Toeristen zullen die restricties alom merken, denkt hij. Op straat, in de hotels, op de terras sen, bij het zwembad en aan zee, in de supermarkten en in het openbaar vervoer. Hij denkt dat het veel teleurstelling zal opleve ren. ,,We verwachten veel discus sie en gedoe als gevolg van die restricties. Misschien is het zwembad wel gesloten of beperkt toegankelijk. Of denk aan het ani matieteam dat is geschrapt, het eten dat geen lopend buffet meer is maar een maaltijd a la carte, of aan excursies die niet doorgaan.'' Discussie Wie een pakketreis heeft ge boekt, hoort daarover door zijn reisorganisatie geïnformeerd te worden, maar of alle reisorganisa ties dat doen, betwijfelt hij. Dat gebeurde voor corona ook niet altijd, zo is zijn ervaring. ,,Elk jaar krijgen we wel klachten van mensen die last hebben van een verbouwing op hun accommoda tie. Reisorganisaties weten dat ze hun klanten daar vooraf over moeten informeren, maar het gebeurt weinig.'' De ANVR weet van de zogeheten waarschuwingsplicht en zegt dat de aangesloten reisorganisaties hun best doen om klanten 'zoveel als mogelijk' te informeren over wat ze straks kunnen verwachten op de plek van bestemming. ,,Reisorganisaties moeten hun klanten in principe zo volledig mogelijk informeren. Maar het kan lastig zijn om van alle hotels en alle plekken precies te weten hoe het zit, of er bijvoorbeeld animatie is en hoe het met een lopend buffet gaat'', reageert woordvoerster Mirjam Dresmé van de ANVR. En, vult ze aan: ,,Mocht er geen animatie zijn of geen lopend buffet, dan is dat geen reden om de reis te annu leren.'' Reken er maar op dat op veel plekken ondernemers de prijzen fors verhogen Volgens haar is het goed als vakantiegangers hun verwachtin gen bijstellen en beseffen dat hun vakantie dit jaar moeilijker of anders zal uitpakken dan voor gaande jaren. ,,Het gaat in veel vakantielanden zoals het hier in Nederland gaat. Ondanks de ver soepelingen hebben we nog altijd te maken met een rare situatie. Dat zal in een land als Italië of Spanje niet anders zijn.'' Wie een pakketreis boekt, kan in elk geval nog terugvallen op zijn reisorganisatie, maar wie op eigen houtje een los ticket en hotel boekt, doet er wijs aan zich goed te verdiepen in de lokale situatie, adviseert Drinkenburg. ,,Misschien rijdt er maar één keer in het uur een bus en mogen er maar vijftien mensen in. Of wel licht moet je voor restaurants re serveren. Laat je niet overvallen.'' Vooral voor landen waar kleur code oranje of rood van kracht is, is zijn advies om twee keer na te denken alvorens te vertrekken. Drinkenburg: „Persoonlijk zou ik niet gaan. Als er iets gebeurt, be sef dan dat de meeste reisverzeke- raars de kosten voor eventueel noodzakelijk langer verblijf niet dekken, omdat je zelf het risico hebt genomen naar een gebied te gaan dat wordt afgeraden. En als het misgaat, hoef je van de over heid niets te verwachten." Kosten En dat kan volgens hem flink in de papieren lopen. Toeristen moeten er volgens de DAS-jurist sowieso rekening mee houden dat de vakantie dit jaar duurder kan uitpakken. ,,In een Turkse badplaats moest een toerist flink de portemonnee trekken voor een kebab en zelfs betalen om de zee in te mogen. Nu is dat laatste heel extreem, maar reken er maar op dat op veel vakantieplekken ondernemers de prijzen flink verhogen. Dan betaal je de hoofd prijs voor een bedje en parasol op het strand of voor een lunch op een terras.'' Touroperator Corendon bena drukt dat zijn klanten zich in elk geval geen zorgen hoeven te maken over onverwachte kosten, ook niet als hun hotel onverhoopt in quarantaine gaat of als zij hun reis vanwege een nieuwe corona- uitbraak voortijdig moeten afbre ken. ,,In het uiterst onwaarschijn lijke geval dat er een hotel in Turkije in quarantaine gaat, ne men wij die extra kosten voor de vakantiegangers voor onze reke ning, inclusief de terugvlucht'', benadrukt woordvoerster Simone van den Berk. Qua teleurstellingen denkt Co- rendon dat het wel losloopt. ,,Alle all-inclusivehotels waarmee we samenwerken, bieden aan wat ze op de site beloofd hebben. Het kan alleen zo zijn dat wanneer een hotel niet helemaal is gevuld, een van de restaurants bijvoor beeld dicht is. Maar dat heeft weinig met corona te maken - normaliter gebeurt dat ook.'' Gre de Klerk (77) uit Rotterdam kampeert met haar man Arnold (81) al zestien jaar in Numansdorp, in hun stacaravan. Met veel ple zier. ,,We hebben een grote plaats waardoor onze Franse bulldog Max de ruimte heeft, we kunnen lekker in de tuin werken, het contact met de buren is leuk en als we eropuit willen, gaan we naar Numansdorp of Oud-Beijerland.'' Van de regen trekken ze zich niks aan. ,,Als het te erg wordt, kunnen we altijd even op en neer rijden naar huis, nóg een voordeel van deze camping.'' donderdag 2 juli 2020 GO 'Op vakantie? Dat kan vies tegenvallen' Natasja de Groot Amsterdam - Sjaak Drinkenburg, DAS Vier je vakantie op de camping in eigen land, spoel je bijna weg door de regen. Pas in de loop van volgende week knapt het weer op, als we de voorspel lingen mogen geloven. Maar dat deert de echte kampeerders niet, blijkt uit een rondgang op 't Volgerland in Numansdorp. Caspar Naber Numansdorp Mark Meiling, eigenaar van 't Volgerland. foto's arie kievit Grote foto: Gre en Arnold de Klerk met bulldog Max. Onder, van links

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4