II 8 ZEELAND FLOOR MILIKOWSKI VERGETEN REGIO'S Floor Minkowski beschrijft in haar boek Een klein land met verre uithoeken hoe regio's buiten de Randstad worstelen en krimpen. Ook Zeeland. Morgen vertelt ze in Middelburg dat er wat moet veranderen. staat er een gevoel van machte loosheid. Je hebt dat in Zeeland gezien met het niet doorgaan van de verhuizing van de marinierska zerne." Er is, geeft ze toe, wel sprake van een voorzichtig kantelend beleid. In 2018 werd onder de noemer 're giodeal' een pot van bijna 100 mil joen euro ingesteld voor grote pro jecten buiten de Randstad. „Beter dan niks", zegt ze, „maar het ont breekt in Den Haag nog aan een overkoepelende visie. Hoe zorg je dat in een enorm welvarend land als Nederland alle gewesten een volwaardig onderdeel zijn? Op die vraag is nog geen antwoord gege ven. Ik weet zeker dat er meer ge daan kan worden dan we nu doen." Boosheid Dat er wat gebeurt is hoognodig: „Kijk naar Amerika met Trump, Engeland met de Brexit, Neder land met de opkomst van de popu listische partijen. Allemaal symp tomen van boosheid die ontstaat door ongelijkheid. In Nederland floreert de economie op een aantal plekken. Amsterdam heeft goede banden met Londen en Shang hai, maar niet met Emmen of Terneuzen. Dat is verkeerd. Om te zorgen dat het hele land mee profiteert moeten we afstappen van het top- sectorenbeleid." Alle consternatie over de marinierskazerne heeft Zeeland volgens Min kowski een compensatie pakket opgeleverd waar over je niet ontevreden kunt zijn: „Een kennis centrum, snellere spoor verbindingen, ik denk dat die op de langere ter mijn voor meer econo mische spin-off gaan zorgen dan een mari nierskazerne. Wat me stoort is dat de regering het afkoopgevoel hand haaft. Omdat we weten dat we jullie hebben bena deeld, doen we dit, dat is de intentie van Den Haag. Terwijl het veel beter zou zijn als er ge zegd wordt: hier is een pakket waarmee we met zijn allen aan iets moois gaan bouwen." Geen wonder dat er in die pro vincies buiten de Randstad de af gelopen jaren onvrede is ontstaan, zegt Floor Milikowski (1980). Ze is geograaf en schrijft voor De Groene Amsterdammer. Twee jaar geleden publiceerde ze Van wie is de stad over hoe Amsterdam aan succes ten onder dreigt te gaan. Sinds kort ligt er een opvolger van dat boek in de winkel: Een klein land met verre uithoeken. Daarin gaat het over hoe de randgewesten in Ne derland de dupe zijn geworden van het door de kabinetten Lub bers ingezette speerpuntenbeleid waarbij de nadruk op de Randstad kwam te liggen. Spreiding van welvaart Aanvankelijk kozen de regeringen na de Tweede Wereldoorlog voor zo veel mogelijk spreiding van welvaart. Dat resulteerde in on dersteuning van minder kansrijke gewesten door er bedrijven te ves tigen. Het Sloegebied en ook de Terneuzense Kanaalzone kunnen een rechtstreeks resultaat van dat beleid worden genoemd. Ook was er een spreidingsbeleid van rijks diensten naar provinciesteden als Groningen, Apeldoorn, Veendam en Heerlen. In de jaren 80 kwam de omslag. Shell-topman Gerrit Wagner zei het in het Engels: 'Don't back the losers but pick the winners' - richt je niet op de verlie zers maar op de winnaars. Premier Ruud Lubbers bracht die filosofie in praktijk. Schiphol-Amsterdam, Den Haag-Utrecht en Eindhoven werden versterkt en kwamen in een opwaartse spiraal terecht. In gewesten buiten die groeiregio's trokken de jongeren en hogerop- geleiden weg en moesten scholen In Nederland floreert de economie opeen aantal plekken en ziekenhuizen sluiten. Bovendien werden recht banken, belastingdienst, po litie, kadaster gecentrali seerd. Machteloosheid Vergrijzing, krimp, afnemende voorzieningen, gebrek aan per spectief: het is voor de meeste Zeeuwen een bekend verhaal. Mi likowski: „Als elke gemeente op eigen kracht er bovenop moet zien te komen en zelfstandig economi sche mogelijkheden moet aanboren, dan ont- donderdag 2 juli 2020 GO 'Zorg dat randgewesten als Zeeland weer mee mogen doen' Zomeravondgesprek met Floor Minkowski: morgen om 19.30 uur in de Kloveniersdoelen in Middel burg. Barbara Oomen van Univer sity College Roosevelt interviewt haar. Panelleden zijn Ruben De Cuyper (onderzoeker en data- analist bij ZB Planbureau), Jules Hinssen (programma manager Provincie Zeeland op het gebied van maatschappe lijke transities) en Ira von Har ras (directeur Zeeuwse Milieu federatie). Toegang 5 euro. Jan van Damme Middelburg Dertig jaar lang ging de Haagse aandacht vooral naar de Rand stad. Om economisch internationaal mee te blijven tellen werd de haven van Rotterdam van een nieuwe Maas vlakte voorzien, mocht Schiphol groeien en groeien en tooide Eind hoven zich met de titel 'Brainport'. Tegelijkertijd beefde in Groningen de bodem. In Zeeland werd een soap rond een marinierskazerne opgevoerd, Zeeuws-Vlaanderen kreeg landelijke bekendheid als krimpregio. Floor Milikowski. FOTO FJODOR BUIS - Floor Milikowski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36