'Misbruik toeristenbelasting ligt op de loer' 7 SEVENTY-SEVEN 50 JAAR Toeristen lopen het smalle terras misschien makkelijk voorbij, maar voor veel Middelburgers dient Seventy- Seven al sinds 1970 als 'huiskamer' voor jong en oud. Drie generaties van werknemers en stamgasten blikken terug op vijftig jaar Sev. Op 2 juli 1970 opende Seventy-Se ven aan de Middelburgse Markt de deuren. Ad van de Woestijne was op dat moment 24 jaar oud. ,,Je moest toen 25 zijn om zelfstandig ondernemer te zijn. Ik moest nog ontheffing krijgen van Beatrix", vertelt de voormalige eigenaar, terwijl hij een biertje drinkt op het terras. Hij voelt zich nog steeds thuis bij zijn 'kindje', dat volgens hem in vijftig jaar amper veran derde. ,,De lampjes zijn hetzelfde, de bar is hetzelfde, de pelpinda's zijn er nog En op vrijdagmid dag zitten er nog steeds de oude gezichten." Seventy-Seven - vaak liefkozend 'Sev' genoemd - heeft inderdaad een trouwe groep stamgasten, van wie sommigen al sinds de jaren zeventig kind aan huis zijn. Maar ook jongere generaties kunnen het café waarderen, vertelt Thijs Mal corps (25), die er sinds zijn acht- tiende achter de bar staat. ,,Se- venty-Seven is een populaire tent, maar ook een soort huiskamer voor half Middelburg. Jong en oud, iedereen voelt zich hier thuis. Mijn ouders kwamen er als tieners." Edwin Mijnsbergen (49) is geen onbekende in de Middelburgse horeca. Voor zijn projecten Mid delburg Dronk en Wij Zijn De Stad documenteert hij allerlei ver halen over de Zeeuwse hoofdstad en haar inwoners. Maar Seventy- Seven heeft toch wel een speciaal plekje in zijn hart. ,,Het is toch een beetje mijn tweede huiskamer", zegt de Middelburger. ,,Zelf werkte ik hier ook even eind jaren negentig. Mooie jaren waren dat." Mijnsbergen kan honderduit ver tellen over de grappen die onder- Een maandagmiddag kan plotseling zo bijzonder worden dat mensen op de bar staan te dansen ling met elkaar werden uitgehaald. De ene keer werd iemands auto op de trap van het stadhuis gezet, dan lag er weer iemand verstopt onder de bar. ,,Met Pasen hadden we eens honderden eieren gekookt. Maar daar zaten natuurlijk ook een paar rauwe exemplaren tussen, die dan op iemands hoofd kapot getikt werden", lacht Mijnsbergen. Familie Maar Sev is meer dan een plek om elkaar een loer te draaien. Zowel stamgasten als werknemers heb ben het herhaaldelijk over hun 'familie'. ,,Het mooiste is de saam horigheid", zegt bedrijfsleider Marente Smit (25). ,,Als je even gaat zitten, kom je niet meer weg omdat het zo gezellig is." Mal corps knikt. ,,Een dooie maandag middag kan plotseling zo bijzon- der worden dat mensen op de bar staan te dansen", lacht hij. Is het dan wel mogelijk om een al lermooiste herinnering te kiezen? „Kerstnacht is wel echt legenda risch", zegt Malcorps. Smit is het daarmee eens. ,,En dan vooral het moment dat het twaalf uur wordt. Dan staat de hele bar vol, gaat de sneeuwmachine aan en delen we stollen uit." Het enthousiasme van de twinti gers wekt de indruk dat Seventy- Seven het onder hun hoede nog wel vijftig jaar uithoudt. Mal corps: ,,Ik heb altijd geroepen: ik blijf hier maximaal tien jaar. Maar dat komt nu toch wel akelig dicht bij..." De raad bespreekt vanmiddag en vanavond de plannen van het Veerse college voor de komende ja ren. Onderdeel is het verhogen van de toeristenbelasting voor ieder een die niet zijn eigen bed mee neemt met meer dan vijftig pro cent terwijl de anderen 1,30 euro blijven betalen. De plannen voor die differentiatie van de toeristen- belasting krijgen niet de steun van de KHN.. ,,Het argument dat be zoekers die hun eigen bed meene men minder te besteden hebben dan bijvoorbeeld de hotelgast is volledig achterhaald. Onze hotels worden ook door jongeren bezocht omdat ze gewoonweg het geld niet hebben om campers of auto's aan te schaffen met enige trekkracht voor de caravan. Ook de verhou ding tussen overnachtingsprijs en toeristenbelasting is minder rele vant omdat al onze toeristische be zoekers van dezelfde gemeente lijke faciliteiten gebruik maken. Hierdoor ontstaat een vorm van inkomenspolitiek", aldus de KHN. Betaald parkeren De afdeling laat zich ook heel kri- tisch uit over het plan om langs de hele kust betaald parkeren in te voeren en de tarieven te verhogen. ,,Daarmee wordt getracht een structureel verdienmodel te creë ren voor een tijdelijk tekort. Een verkeerd signaal naar onderne mers, inwoners en toeristen van onze mooie gemeente Veere." Rapport De Vekabo, de vereniging van kampeerboeren, is juist wel blij met de differentiatie van de toe ristenbelasting. Er komt volgens deze organisatie meer balans tus sen de belasting en de overnach- tingsprijs. Tegelijkertijd vindt de Vekabo een verhoging van de toe ristenbelasting voor alle andere gasten 'extreem en niet reëel'. De Vekabo wijst daarbij naar een 'ver keerde aanname' door de het Veerse college dat toeristen te wei- Er wordt getracht een structureel verdienmodel te creëren voor een tijdelijk tekort nig zouden betalen voor de voor zieningen waarvan ze gebruik van maken. Het college stelt dat 15 miljoen van de uitgaven door de gemeente direct gekoppeld zijn aan het toe risme. De Vekabo wijst echter naar een rapport uit 2017 waaruit blijkt dat het toen om 4,7 miljoen euro ging. ,,De genoemde 15 mil joen lijkt dan ook in strijd met de werkelijkheid." Tot slot spreekt de organisatie de hoop uit dat de co- ronapandemie niet lang duurt. Te gelijkertijd constateert de Vekabo wel dat de verhoging van de toe ristenbelasting en het overal in voeren van betaald parkeren structureel doorwerkt. ,,Het lijkt er dan ook op dat gepoogd wordt een verdienmodel te creëren om uitgaven te doen en die hoofdza kelijk door toeristen te laten beta len." donderdag 2 juli 2020 WA 'Jong en oud voelt zich hier thuis' Myrthe Prins Middelburg - Thijs Malcorps Misbruik de toeristenbelasting niet om tekorten op de alge mene begroting te dichten. Die oproep doet de Veerse afdeling van de Koninklijke Horeca Ne derland (KHN) via een brief aan de gemeenteraad. Emile Calon Domburg - Veerse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland Ad van de Woestijne (links) en Thijs Malcorps. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35