Mercuur vervroegd in Dok van Perry? Studie naar afsluiten boulevards Niet ophogen Veers strand blijft schuren in de gemeenteraad 6 Bezuinigingen Middelburg IN DE REGIO ,,Je moet er toch niet aan denken dat we allerlei organisaties in proble men brengen door bezuinigingen en later miljoenen overhouden om dat het Rijk extra geld geeft", waar schuwt LPM-fractievoorzitter Piet Kraan. Op initiatief van de LPM heeft de gemeenteraad daarom gis teren besloten ook te kijken naar al lerlei gemeentelijke spaarpotjes en aparte reserveringen om tekorten te dekken. ,,We willen niet alle tekor ten op die manier dekken, maar wel weten welke mogelijkheden dat biedt", zei Kraan. Ook de PvdA waarschuwde voor 'onomkeerbare keuzes'. ,,Ja, er ligt een gigantische opgave, maar we moeten niet visie loos bezuinigen op cultuur, de zorg en door plannen in de ijskast te zet ten." Greep in spaarpotjes Christenunie, D66 en SP willen juist een greep in spaarpotjes voor komen. Wethouder van financiën Johan Aalberts zei eerder ook al dat 'schuiven met potjes' om gaten te dichten geen goede manier van boekhouden is, en hij maakte op nieuw zo'n kanttekening. ,,Het moet een mix worden van inciden tele en structurele oplossingen." Middelburg komt de komende jaren elk jaar tussen de 4,5 en 6 mil joen euro te kort. Het grootste pro bleem zijn de oplopende kosten voor zorg en welzijn. Een actieplan van het college zou 1,7 miljoen euro moeten opleveren, maar waar dat bedrag op gebaseerd is en of dat dus realistisch is, betwijfelt de raad. Daarom moet het college met een betere onderbouwing komen en met regelmaat concrete cijfers laten zien. Aalberts beloofde dat, maar opnieuw met een kanttekening. ,,Het sociaal domein is geen exacte wetenschap." Haast met herstelplan Gedeputeerde van financiën Jo Annes de Bat waarschuwde de ge meenteraad een week geleden dat Middelburg veel meer haast moet maken met een herstelplan. Dat moet er voor 1 oktober zijn. Alle fracties zijn ook doordrongen van de omvang van de problemen en de noodzaak van een snelle oplossing. Omdat de raad op zoek moet naar 'onorthodoxe manieren' om zich uit het financiële moeras te worste len, kreeg het college ook de op dracht te bekijken of het de begro ting helemaal vanaf nul kan opbou wen. Dat kan helpen om scherper in beeld te krijgen waar al het geld naartoe gaat en of dat wel echt no dig is. Daar heeft Middelburg dit jaar nog niks aan, maar voor de ko mende jaren, misschien wel. MS VLISSINGEN De gemeente Vlis- singen onderzoekt een manier om museumschip de Mercuur eerder dan in 2023 in het Dok van Perry te krijgen. De gepensioneerde mijnenjager Mercuur zou in het Dok van Perry mogen liggen als nieuwe trek pleister van Vlissingen, is de Stich ting Maritiem Erfgoed Zeeland be loofd. Het vroeg achttiende- eeuwse droogdok, het oudst be waard gebleven droogdok van Ne derland dat werd ontworpen door de Engelsman John Perry, is tus sen 2010 en 2013 gerestaureerd met geld uit de Europese Interreg-re- geling voor het opknappen van oude industriehavens. Voor waarde was dat aan het dok de eer ste tien jaar geen geld verdiend mocht worden. De Mercuur is vanaf aanstaande zaterdag weer in de weekeinden te bezoeken aan de Houtkade. Er zijn elk half uur rondleidingen voor maximaal acht personen. Aan boord is de expositie Operation Calendar te zien, over de groot scheepse schoonmaak van de Westerschelde van zeemijnen di rect na de Tweede Wereldoorlog. Bezoekers moeten zich tevoren melden met een e-mail op welke dag en tijd ze willen komen: be- zoekers.mercuurA856@gmail.com Vlissingen Afsluiting van de boulevards voor gemotoriseerd verkeer zou een eind maken aan de verkeersover last, waarmee de leefbaarheid voor bewoners sterk zou stijgen. De af- wezigheid van auto's en ander ge motoriseerd verkeer op de boule vards gedurende een aantal mid dagen en avonden in het weekeind beviel bewoners goed. Veel klach ten van ondernemers waren er niet. Maar dat lag ook aan het feit dat cafés en restaurants tot 1 juni de deuren gesloten moesten hou den, nuanceerde wethouder Sem Stroosnijder gisteren. Verkeersstromen Nu moeten leveranciers voor een aantal zaken weer op de boule vards terecht kunnen. ,,En mis schien wil een aantal onderne mers ook dat hun klanten met de auto kunnen komen", veronder- stelde Stroosnijder. De wethouder voegde eraan toe dat de gemeente met meer aspecten, waaronder verkeerskundige, rekening moet houden alvorens een goed en on derbouwd besluit te kunnen ne men. ,,We moeten onder meer weten ofwe verkeersstromen in goede en veilige banen kunnen leiden als auto's niet meer over de boule vards mogen rijden." Het onderzoek moet voor het eind van het jaar zijn afgerond, zo dat volgend voorjaar duidelijk is of de boulevards alleen tijdens heel drukke zomerse weekeinden au tovrij worden of gedurende een langere periode in het jaar. Isabel Provoost Museum weer open DOMBURG Het niet ophogen van het strand tussen Dishoek en Zou- telande eerder dit jaar blijft de Veerse gemeenteraad bezighou den. Het leidde er gisteravond toe dat de oppositie tijdens de raads vergadering indringende vragen stelde aan wethouder Adri Roelse (DTV). Want VVD, SGP/CU en Lijst Van Kervinck hebben het idee dat het dagelijks bestuur in formatie achterhoudt. Tijdens de februaristormen kalf den de stranden tussen Vlissingen en Westkapelle op een aantal plaatsen flink af. Rijkswaterstaat besloot na enige tijd een deel tus sen Vlissingen en Dishoek op te hogen. En bood na druk vanuit waterschap en provincie ook aan een stuk tussen Dishoek en Zou- telande op te hogen mits Veere twee ton beschikbaar stelde. Na lang wikken en wegen besloot het college daar niet op in te gaan, om- Kijk maar naar de brief van de provincie. Daar staat die eis duidelijk in dat het wegens de onzekerheid rondom de coronacrisis niet zo veel geld wilde uitgeven. En omdat de provincie, aldus Roelse, eiste dat kustgemeenten samen een fonds vormen om zandsuppleties te betalen. Dat is er echter nog niet, omdat de gemeenten het nog niet eens zijn. Volgens Marja Osté (VVD) blijkt uit de notulen van het overleg tussen provincie en ge meente dat die eis van dat fonds niet zo hard is gesteld en dat er mogelijkheden lagen om eruit te komen. Roelse bezwoer echter dat die eis wel degelijk is gesteld en wees naar een briefvan de provin cie. ,,Daar staat het duidelijk." Osté hield de wethouder ook voor dat Veere door die weigering niet mee te gaan met het opspui ten, de kans loopt dat andere par tijen zich een volgende keer min der inspannen om aan Veerse wensen tegemoet te komen. ,,Door deze wijze van handelen lopen we grote imagoschade op." donderdag 2 juli 2020 Geen botte bijl en ook geen haast Hoe enorm slecht Middelburg er financieel ook aan toe is, de ge meenteraad wil voorzichtig om gaan met miljoenenbezuinigin gen. Want de kans bestaat dat er later dit jaar alsnog miljoenen euro's komen van het Rijk voor jeugd- en ouderenzorg. Dan zou het wel heel zuur zijn om nu al belastingen enorm te verhogen en hard te snijden in subsidies, vindt de raad. Maurits Sep Middelburg WA M De Mercuur ligt in het Vlis- singse Dok te wachten tot het rechts van de boeg de dokdeur van het droog- dokje van Perry door mag. FOTO ROBSCHOUW Veel bewoners van de Vlis- singse boulevards zouden het toejuichen als auto's niet meer over hun woonstraat mogen rij den. Op het stadhuis wordt ge dacht over het vaker afsluiten van de boulevards, maar het gemeentebestuur laat eerst on derzoek doen naar de voor- en nadelen van het vaker autovrij maken van de boulevards. VLISSINGEN Poppodium de Piek in Vlissingen houdt zaterdag weer een live- stream onder de noemer 'Ander- halvemeter sessie'. Dit keer is de beurt aan Isabel band. Isabel Provoost, in 2017 finalist in de The Voice of Holland, begint haar op treden om 21.00 uur. Het optreden is besloten en wordt alleen bijge woond door genodigden. De live- stream is live te volgen op de Fa- cebookpagina van de Piek. ARNEMUIDEN Na de verplichte sluiting vanwege het coronavirus opent het Mu seum Arnemuiden deze week zijn deuren. Elke bezoeker krijgt een persoonlijke rondleiding. De vrijwil- Isabel Provoost. FOTO RUBEN OREEL ligers van het museum hebben veel maatregelen getroffen op het gebied van veiligheid en hygiëne. Daarnaast opent ook de nieuwe tentoonstelling 'Honderd jaar gele den op de Werf.' Het museum is geopend op woensdag en zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Reser veren is gewenst en kan via 06 16507264, museum@ museumarnemuiden.nl of via museumarnemuiden.nl. -Adri Roelse, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34