Aantal zelfmoorden in Zeeland daalt nog niet 5 zonnekers' eigen merk ontwikkelen vinden zo'n fruitautomaat ook best een handige manier om fruit aan te bieden. We zien aan de hand van de pintransacties dat klanten ook te rugkeren." De 'zonnekers', want gerijpt on der de Zeeuwse zon, wordt overi gens duurzaam geteeld. Rond de boomgaarden zijn akkerranden in gezaaid. Daarin vinden natuurlijke vijanden van insecten die de kersen bedreigen een schuilplaats. Lieve heersbeestjes, roofwantsen en oor wormen jagen onder meer op de kersenvlieg. Deze vlieg legt eitjes in kersen, waardoor zich ma den ontwikkelen in de vruchten. Zulke kersen zijn onverkoopbaar. Spreeuwen De kersen die Johan en Thijs telen, zijn behalve lek ker ook gezond. Hun teeltgrond zit boordevol calcium en minera len. De teelt in de volle grond ver eist bescherming tegen vogels. Folie en netten moeten de pikkers op af stand houden. Ooit telde Zeeland veel boomgaarden met kersen en morellen, maar de komst van spreeuwen maakte in jaren 70 en 80 van de vorige eeuw een eind aan de grootschalige teelt. Nu zijn er nog een handvol telers, waarbij de een in de volle grond kersen teelt en de ander kersenbomen in een onver warmde kas heeft staan. De Zeeuwse zelfmoordcijfers ste gen vorig jaar licht, waardoor deze provincie koploper blijft als het aantal zelfdodingen wordt afgezet tegen het aantal inwoners. ,,Een eenduidig antwoord is lastig te geven. Doordat in Zeeland wei nig mensen wonen, gaat het in ab solute aantallen niet om heel hoge cijfers. Daar gaan er niet zomaar twintig vanaf. Daarnaast is het voorkomen van zelfmoorden ook een zaak van de lange adem. We zetten in op het doorbreken van het taboe om erover te praten. Vraag ge woon eens dóór als iemand proble men heeft en trek aan de bel." ,,Nee, het zit niet zo in mensen om dat te doen. Maar het helpt wel. Wie dat wil kan op de website vraag- maar.nl een online training van een uurtje volgen." ,,We hebben vooral mensen ge traind in het herkennen van zelf moordneigingen, in manieren om door te vragen en, als volgende stap, te praten over de problemen. Dat is niet zo gemakkelijk, want ook mensen met zelfmoordneigingen vinden het lastig om over dat on derwerp te praten. Die komen dan bij de huisarts met een vage klacht als 'ik heb last van stress'. Het is dan aan die huisarts om erdoorheen te prikken en door te vragen. Naast huisartsen trainen we ook scholen en maatschappelijk werkers, en ook mensen van afdelingen 'werk en in komen'." ,,Mannen van middelbare leeftijd zijn in de Zeeuwse cijfers nog meer oververtegenwoordigd dan in de rest van het land. Juist die groep is lastig te bereiken. Daarom stellen we nu een training voor hen samen. Daarnaast hebben we de afgelopen tijd extra aandacht gehad voor Zeeuws-Vlaanderen. Daar was het aantal zelfdodingen een paar jaar geleden opvallend hoog. We heb ben daar intensief aan voorlichting en preventie gedaan. Het is goed om te zien dat het cijfer daar nu omlaag is gegaan." donderdag 2 juli 2020 Kijk op de site bij /video Kersen uit een automaat Johan Elenbaas (links) en Thijs van Overloop voor de fruit automaat bij het Agrisneltank- station in Heinkenszand. Ze ver kopen hun kersen ook via auto maten bij de Agrisneltankstati- ons in Goes, Kruiningen en Yer- seke. FOTO MARCELLE DAVIDSE In Zeeland pleeg den vorig jaar 58 mensen zelfmoord. Dat waren er 6 meer dan in 2018. In het hele land daalde het cijfer een beetje: van 1829 naar 1811. Meer dan tweederde van de zelfdodingen wordt door een man gedaan. In onze pro vincie pleegden 15,1 mensen per 100.000 inwoners zelfmoord. Daarmee is Zeeland landelijk koploper. Over heel Nederland staat dat cijfer op 10,1. Zowel landelijk als in Zeeland steeg het aantal mannen en 60-plussers dat zelfmoord pleegde. Om zelfmoorden te helpen voor komen, hoef je echt geen psy chiater te zijn. Pas als we er als samenleving van doordrongen zijn dat we er met z'n allen iets aan kunnen doen, zal het aantal mensen dat zelfmoord pleegt echt gaan dalen. Dat zegt Mi- scha Laeven, projectleider van 'Zeeland zonder Zelfmoord' naar aanleiding van de zelf moordcijfers in Zeeland. Martijn de Koning Vlissingen Het project Zeeland zonder Zelfmoord loopt nu een aantal jaren, maar dat zie je niet direct aan de cijfers. Hoe komt dat? Dat is niet zo gemakkelijk. Wat heeft Zeeland zonder Zelf moord de afgelopen jaren ge daan? Zijn er in Zeeland specifieke doelgroepen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33