Zeeuwse bendeleider krijgt 7 jaar cel Celstraf geëist tegen zwaar verslaafde vrouw II 4 Te gast Telers willen met 'Zeeuwse Vandaag, donderdag 2 juli, biedt ons een kans om een wel heel lang en breed ge koesterde wens te realiseren: een tolvrije tunnel. Hoeveel Zeeuwen dit willen bleek uit een motie die 50+, D66, CDA, VVD, SGP, PvdA en SP vorig jaar samen opstelden, met daarin ook nog eens de argu menten voor een tolvrije tunnel. Het gaat om een essentiële verbin ding, onderdeel van het Neder lands wegennet, een drempel voor ondernemers, een nadelig vesti gingsklimaat en, uiteindelijk, ook om onrechtvaardigheid - nergens anders in Nederland moeten men sen tol betalen als zij niet om kun nen rijden. GroenLinks en de Par tij voor de Dieren delen deze 'tun nelvisie', net zoals de PVV en FvD. Wie, in het digitaal archief van de provincie, zoekt op 'tolvrije tun nel' vindt stapels van deze moties, rapporten die allemaal dezelfde kant uitwijzen en brieven als die van de ZLTO, die laat zien dat de gemiddelde Zeeuws-Vlaamse boer gemiddeld 10.000 euro per jaar aan tol kwijt is. Compensatie Nu stemt Den Haag, vandaag, vlak voor het reces, voor een motie om juist dit toe te voegen aan het com pensatiepakket. Een logische toe voeging, niet alleen omdat zoveel Zeeuwen dit zo graag willen. Het past helemaal in de visie-Wientjes op bereikbaarheid en structuur versterking: wie wil dat Vlissingen zich ontwikkelt sluit niet de ach- terdeur, wie Zeeland wil helpen houdt niet zo'n kloof in stand. Een goederenspoor in Zeeuws-Vlaan- deren is mooi, maar mensen ver binden nog mooier. Is dat niet wat veel gevraagd, 450 mil joen euro op een don derdagmiddag, zeggen sommigen wellicht. Dat siert de Zeeuwen natuurlijk: beschei denheid, trots, eigen broek ophouden. Van uit Zeeland bezien, als armste provincie van Ne derland, met dertig keer min der op de bank dan Gelderland, lijkt het natuurlijk ook een enorm bedrag. Maar, zoals André Bosman al in 2018 zei over treinstation Amsterdam-Zuid: 'Daar gaat 450 miljoen naartoe. Maar de tunnel naar Zeeuws- Vlaanderen betalen we zelf als Zeeland, terwijl dat toch een regio met de rest van Nederland ver bindt'. Samen met Joba van den Berg vond hij toen dat Zeeland wel iets meer bravoure mocht tonen. Op de 3 miljard die het Rijk jaar lijks investeert in nieuwe wegen, 19 miljard in de komende jaren, valt het gevraagde bedrag best mee. Daarbij wordt steeds 450 miljoen genoemd, maar was de negatieve reserve van de Wester- scheldetunnel alleen in 2018 nog niet eens een derde; 125 miljoen. Daarbij gaat het ook niet om een gift, of een gunst, maar om een recht. Op gelijke behandeling, maar ook op toegang tot voorzie ningen. Voor Zeeuws-Vlamingen zitten de rechtbank, het hoger on derwijs, het arbeidsbureau UWV, de seniorenkeuring voor het rijbe wijs en veel andere voorzieningen nu achter een tolmuur. Onderzoe kers koppelden de (uitzonderlijk hoge) eenzaamheidscijfers in Zeeuws-Vlaanderen al aan de 5 - 10 euro tol per doortocht. Wie het verhaal hoort van de tweeling, le vend van het minimum, aan weerszijden van de Schelde, die el- kaar alleen op tolvrije dagen ziet ,begrijpt hoe belangrijk verwezen lijking van dit recht is. Net als ie dereen die het koor hoorde dat Rutte, in maart, op de melodie van 'Over de Muur' toe zong: 'Alleen de vogels vliegen gratis naar de overkant, hoeven geen boot te halen en geen tol te betalen'. Natuurlijk zet Zee land het weer in het lobbydocument. En na tuurlijk zullen weer alle Zeeuwen ijveren op juist dit punt in het programma van hun poli tieke partij terug te zien. Natuur lijk. Maar tegen de tijd van de ver kiezingen is dat Haagse zoeklicht, dat nu heel even op Zeeland staat, allang weer gedraaid en zijn die hele diepe Haagse zakken behoor lijk leeg. Nee, vandaag is het moment. De bal ligt voor een open doel, maar kan wel alleen met teamwerk in geschoten. Nu was dat een van de mooie dingen in de reactie op de mariniers: de saamhorigheid die het losmaakte. Als nu iedere Zeeuw zijn of haar eigen Kamer lid, of een andere, vanochtend even mailt of belt, om te vragen om vanmiddag, met die hoofde lijke stemming nu eens gewoon 'ja' te zeggen. Dan gaat die bal erin. En kan van daaruit, bijvoorbeeld, dit najaar gevraagd worden om een Zeeuws partje van die begro ting voor infrastructuur. Dan kan, kortom, de Kamer met reces, en wij wellicht allemaal volgend jaar tolvrij de zomer in. Barbara Oomen uit Middelburg is oud-dean van het University College Roosevelt. Ze is nu hoogleraar socio logie van de mensenrechten aan de Universiteit van Utrecht. Oomen is door het bestuur van de PvdA Zee land voorgedragen als kandidaat voor de Tweede Kamer voor de ver kiezingen van maart 2021. MIDDELBURG Voor een poging tot doodslag op haar toenmalige partner, ontucht met een 17-jarige jongen en het beledigen van een politieagent is gisteren in Middel burg tegen de 41-jarige A. V. uit Halsteren een celstrafvan 107 dagen (gelijk aan het voorarrest) en een voorwaardelijke celstraf van een jaar geëist. Ook zou de vrouw 4432 euro schadevergoeding moeten be talen. De vrouw, die destijds zeer zwaar verslaafd was aan drank en drugs, kreeg het begin november vorig jaar in Vlissingen aan de stok met haar toenmalige partner. Hij zou haar tijdens die ruzie bij de keel hebben gepakt en er ontstond een worsteling. Ze wist een mes te pak ken en stak hem daarmee in zijn rug, ribben en been. Een maand eerder was ze ook zwaar onder invloed van drank en drugs en wilde ze op het station in Roosendaal voor de trein springen. Dat werd door omstanders voorko men en een later aanwezige politie man werd uitgescholden. Van de scheldpartij wist V. zich niets meer te herinneren. Dat ze bij een 17-jarige jongen in Hulst on tucht had gepleegd was klinkklare onzin, zei ze. De raadsman van V. was helder: poging doodslag was noodweer en voor de ontucht was geen enkel bewijs. Bas Bareman Brugge Slachtoffer van de ontvoering was de 22-jarige K.R. uit Blankenberge. Hij dealde drugs voor de Bressi- aander, maar liep fors achter met betalen. Zijn schuld liep begin vo rig jaar op tot 8000 euro. In fe bruari ging hij naar de flat van een vriend. Het bleek een hinderlaag. Tot zijn grote schrik stond Robbert B. - alias 'De Dikken' - hem daar op te wachten, met de rest van zijn bende. De vijf mannen gaven K.R. flinke klappen. Ze trokken een muts over z'n hoofd en bonden z'n handen en voeten vast met duct- Ook de andere bendeleden kregen celstraffen, variërend van 18 maanden tot 4 jaar tape. Ze gooiden hem in een ge huurde Citroen Berlingo en reden naar een afgelegen schuur in Sluis. Daar eisten ze geld van hem. En als hij naar de politie zou stappen, zou zijn vader ook worden ontvoerd. De twintiger overtuigde de ben deleden dat hij eind van de maand 2000 euro kon overmaken. Hij werd losgemaakt en bij de Zeeuws-Vlaamse grens gedropt. Met gekneusde ribben strompelde hij naar huis. Zijn vader waar schuwde de politie. Rechercheurs tapten daarop de telefoon van Robbert B. af. Bij huiszoekingen vonden ze twee hennepplantages. Dinsdag werden de vijf mannen berecht. Robbert B. kreeg de zwaarste straf: 7 jaar cel. Zijn rech terhand Sietse K. (26) uit Oostburg werd veroordeeld tot 2 jaar gevan genis. Ook de andere (Belgische) bendeleden kregen celstraffen, va riërend van 18 maanden tot 4 jaar. Uitbreiding De vier automaten bevinden zich nu bij de Agrisneltanks in Hein- kenszand, Yerseke, Kruiningen en Goes. Agrisneltanks heeft 22 van Als het aanslaat, willen we meer fruitautomaten neerzetten in Zeeland zulke stations, dus het speelveld biedt nog volop ruimte voor uit breiding. Bovendien kunnen fruitautomaten ook op andere plekken worden neergezet. ,,Nieuwe automaten voorzien we in het voorjaar van 2021, tenmin ste als deze proef voldoende ver trouwen geeft om meer te inves teren." Een bakje kersen kost 3,50 euro per 500 gram. Betalen gaat con tactloos met de pinpas. Aan de hand van de pintransacties kun nen de twee telers thuis zien hoe de verkoop loopt en waar auto maten moeten worden bijgevuld. De eerste reacties zijn veelbelo vend, zegt Johan. ,,We zijn trou wens begonnen met aardbeien, omdat de kersen nog niet rijp wa ren. Nu bevat het aanbod ook ker sen. Het kersenseizoen loopt nog anderhalve maand door. Daarna zullen we er appels en peren in leggen, want die telen we ook. Kopers reageren positief. Ze vin den het een leuk idee. Ze zijn ook tevreden over de kwaliteit en Johan en Thijs willen een eigen merk ontwikkelen: de 'Zeeuwse zonnekers'. De bulk van onder fo lie en netten geteelde kersen gaat nu naar super markten waar ze als Hollandse kersen in de schappen be- landen. Johan: „Voor ons is dat weinig onder scheidend. Zo kun je als teler eigen lijk geen merk opbou wen. Je blijft inwisselbaar voor kersen uit andere regio's. We proberen nu met deze fruit automaten een eigen label te ont wikkelen. Het is een proefballon netje. Als het aanslaat, willen we meer fruitautomaten neerzetten in Zeeland." donderdag 2 juli 2020 GO Tunnel tolvrij: wie helpt vandaag mee? De Tweede Kamer stemt vandaag over een motie om de Westerscheldetunnel tol vrij te maken. Barbara Oomen pleit in deze Te gast voor een tolvrije tunnel. Kersen uit Uitspraak 15 juli. Drugscrimineel Robbert B. (35) uit Breskens is dinsdag in Brugge veroordeeld tot 7 jaar celstraf voor gijzeling en drugs handel. Hij stond aan het hoofd van een drugsbende, waarvan de leden op maffia-achtige wijze een Belg ontvoerden, half kreupel sloegen en dumpten in een schuur in Sluis. - Johan Elenbaas, kersenteler Bij de Agrisneltank in Hein- kenszand kun je sinds kort niet alleen je tank vullen, maar ook je mond... met rijpe Zeeuwse kersen. Kersentelers Johan Elenbaas uit Arnemuiden en Thijs van Overloop uit Katten- dijke hebben er een fruitauto maat neergezet. Ook bij Agri- sneltankstations in Goes, Krui- ningen en Yerseke staan zulke automaten. ,,We proberen zo een lokaal afzetkanaal te creë ren. Als dat lukt, is het voor ons de kers op de taart." Frank Balkenende Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32