Kerncentrale langer open? Niets is nog zeker ZEELAND 3 De bouw van een justitieel complex is onderdeel van het compensatiepakket. Criminals at Sea. Wat komt er precies? Justitieel Complex Vlissingen Ambitie om in Vlissingen legaal met de zwaarste criminelen van het land te werken? Hou dan vanaf 2023 de vacatures van de Dienst Justitiële Inrichtingen in de gaten, want dan begint de werving van personeel voor de nieuwe gevangenis en de zwaarbeveiligde rechtbank op de plek waar de marinierskazerne had moeten komen. In het meest opti mistische scenario wordt het Justi tieel Complex Vlissingen in 2026 geopend. Figuurlijk dan. De 'Law Delta' was dé verrassing in het compensatiepakket voor het afblazen van de marinierskazerne. Wat houdt het plan voor het Justiti eel Complex Vlissingen in: een hoogbeveiligd rechtbankgebouw met alle faciliteiten en een gevange nis voor de zwaarste categorie cri minelen. Het justitieel complex ver schaft werk aan 500 mensen, van wie 435 op mbo-niveau en 65 op hbo- en wo-niveau. In Vlissingen komt dan verder nog een ken niscentrum op het gebied van georganiseerde ondermijnende criminaliteit. De grote politieactie Portunus tegen cocaïnesmokkel via de Vlissingse haven onderstreepte gisteren dat ook Zeeland op dit gebied een inte ressant studiegebied is. De hoog beveiligde zittingslocatie geeft statuur aan Zeeland en Vlissingen De nieuwe rechtbank is een ge bouw. Het is geen rechtbankorgani satie zoals de rechtbank Zeeland West-Brabant is met eigen rechters en griffie. Daarom wordt het een hoogbeveiligde 'zittingslocatie' ge noemd. Rechtbanken uit heel het land kunnen straks een zaal in de 'zittingslocatie' in Vlissingen boe ken als ze een zaak hebben die meer dan normale beveiliging nodig heeft. Denk aan processen tegen zware jongens uit de georgani seerde misdaad en terreurverdach ten of politiek zeer gevoelige pro cessen die soms wel maanden in be- slag nemen. Om te voorkomen dat rechters, officieren van justitie en advocaten risico lopen, komt bij het complex een beveiligd hotel/kan toor waar zij kunnen overnachten en werken. Er is een gebrek aan zwaarbevei ligde rechtszalen in Nederland. De huidige zittingslocaties, zoals de be kende 'bunker' in Amsterdam, zijn allesbehalve ideaal en nooit voor dat doel gebouwd. ,,In het algemeen zijn de gebouwen te klein en is er een gebrek aan ruimte voor proces partijen, slachtoffers en nabestaan den, journalisten en andere belang stellenden in megaprocessen met grote aantallen verdachten. Ook ontbreekt het aan separate toegan gen voor publiek, advocatuur en media", schreef minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) in fe bruari aan de Tweede Kamer. De inkt was nog niet droog of speciaal adviseur Wientjes klopte bij Justitie aan tijdens zijn zoektocht naar pro jecten voor Zeeland. Wientjes had Dekker ruimte voor de zwaar bevei ligde rechtbank/gevangenis te bie den en ook geld uit de compensatie- pot. Goed voor het land en goed voor Zeeland, is in het compensatieplan te lezen: ,,De vestiging van de hoog beveiligde zittingslocatie geeft sta tuur aan Zeeland en Vlissingen. Het zet Vlissingen en de provincie als het ware op de kaart." Een bijko mend voordeel is dat een deel van de voor de mariniers gedane inves teringen op het terrein niet vergeefs zouden zijn. Gedetineerden In de nieuwe gevangenis is plaats voor 222 gedetineerden. Binnen de al zwaar beveiligde penitentiaire in richting Vlissingen komt een extra beveiligde inrichting, zoals nu in Vught, met 30 plaatsen. Een gevan genis in de gevangenis als het ware. Doordat in Vught zeer lang gestraf ten zitten komen er daar nauwe lijks plaatsen vrij. Het zijn geen be paald geen draaideurcriminelen die in een EBI zitten. Over een aan tal jaren zijn naar verwachting nieuwe plekken nodig. De nieuwe gevangenis in Vlis singen krijgt verder vier 'multi-in- BOUW zetbare units' met elk 48 plaatsen. Hier komen gedetineerden met een zwaarder beveiligingsregime en/of intensieve begeleiding nodig hebben. De units zouden ingezet kunnen worden als een terroris tenafdeling, een beheersafdeling problematische gedetineerden, een afdeling met intensief toezicht en een afdeling voor vluchtgevaarlijke gedetineerden die een groot risico voor de maatschappij vormen. Compensatieplan marinierskazerne Deel III Law Delta Kan de kerncentrale Borssele langer open blijven na de geplande einddatum van december 2033? De Tweede Kamer zette deze week de deur open voor een technisch onderzoek. Dat wil nog niet zeggen dat de uit 1973 stammende kerncentrale langer in leven wordt gehouden. Nederland loopt achter op zijn doel om in 2030 49 procent min der CO2 uit te stoten. Vorig jaar kwam ook nog maar 8,6 procent van de energieconsumptie uit duurzame bronnen, zoals wind molens en zonnepanelen. Door de klimaatproblemen lijkt nucleaire stroom weer vrienden te winnen. Borssele, de enige kerncentrale in Nederland, levert 4 procent van de elektriciteit in Nederland, maar is wel goed voor 16 procent van de CO2-vrije stroomproductie. De politieke druk is groot om in elk geval een nieuwe levensduur verlenging van de kerncentrale te onderzoeken. Vandaar nam een Kamermeerderheid deze week een motie aan van de Kamerleden Ag nes Mulder (CDA) en Mark Har- bers (VVD) om het eventueel lan ger openhouden van Borssele juri disch mogelijk te maken. Daarvoor moet namelijk de Kernenergiewet worden gewijzigd. Bij de opposi tiepartijen PVV en Forum voor Democratie klinkt juist de roep nog veel harder in te zetten op nu cleaire energie. Het langer in de benen houden van Borssele is het eenvoudigst. Dat is volgens exploitant EPZ en De politieke druk is groot om een nieuwe levensduurverlenging te onderzoeken grootste aandeelhouder PZEM met enkele aanpassingen ook mo gelijk. Maar of het gaat gebeuren, hangt af van een aantal zaken. De energieprijzen bijvoorbeeld. Door de bouw van nieuwe windparken op zee kan de komende jaren re gelmatig een overschot aan gepro- duceerde stroom ontstaan. Dat kan de prijzen drukken, waardoor de kerncentrale verlies zou kun nen draaien. Verder moeten de eigenaren van de kerncentrale ermee instem men. Dat zijn PZEM (70 procent) en het Duitse RWE (30 procent). PZEM, eigendom van de provincie en de Zeeuwse gemeenten, wil wel. De vraag is hoe RWE erin staat. Een paar jaar terug liet de Duitse energiereus weten niet lan ger te investeren in buitenlandse kerncentrales. Risico's En wat doet de rijksoverheid? Voor een levensduurverlenging zullen miljoenen moeten worden geïn vesteerd. Bedragen waarvoor de provincie en gemeenten garant staan zolang ze aandeelhouders zijn van PZEM. Nu al vinden ze de financiële risico's te groot. Tegelij kertijd staat een onderzoek naar levensduurverlenging wel in de Regionale Energie Strategie (RES) Zeeland. Het langer openhouden vereist daarnaast extra opslagcapaciteit voor radioactief afval bij Covra in Borssele. EPZ wil dan ook een nieuw convenant met betrokken partijen afsluiten. In deze overeen komst kunnen afspraken worden gemaakt over hoe lang de kerncen trale mag doorproduceren, over veiligheids- en kwaliteitseisen en over eventuele (financiële) garan ties. Voor dat laatste ligt de bal met name in Den Haag. donderdag 2 juli 2020 Theo Giele Vlissingen - compensatieplan Als alles meezit be gint de bouw van het Justitieel Complex Vlissingen in eind 2023. Eerst moet bepaald worden waar het complex wordt neergezet. Voor de marinierska zerne en bijbeho rende oefenruimte lag 70 hectare klaar. Zoveel ruimte zullen de rechtbank, gevan genis en bijbeho rende gebouwen niet nodig hebben. Begin volgend jaar moet de exacte locatie wor den gekozen. Daarna is het zoeken naar een architect en aannemer die dit, be paald niet alle daagse, bouwproject willen uitvoeren. En passant moeten al het papierwerk rond de bouw in orde wor den gemaakt. Ople vering van het com plex wordt op zijn vroegst mogelijk ge acht in de tweede helft van 2026. Maar dan moet wel alles meezitten. Wientjes zei vrijdag bij de toe lichting op het rap port dat in de uitvoe ring de zaak snel ter hand moet worden genomen. Dat hoeft hij de Zeeuwse be stuurders niet te ver tellen. In het dossier marinierskazerne werd pijnlijk duidelijk dat vertraging en uit stel uiteindelijk tot afstel leidt. Hoogbeveiligde recht bank, een zwaar beveilig de gevangenis voor 192 gevangenen (met een extra zwaar beveiligd deel voor 30 topcrimine len) en een kenniscen trum in Vlissingen Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31