Dudel oho Oostelijk deel van Oosterschelde open voor mosselhandel Al 162.000Zeeuwen maakten donorkeuze Ringrijders strijden dit seizoen misschien toch 2 WILLEM VAN DAM Column Zingen kon ze niet, mijn oud ste zus. Ze zong zó vals, dat het Hoofd der School de vingers in zijn beide oren propte als mijn zus tijdens de zangles (die bestond nog in de tijd dat de La gere School nog geen Basisschool heette) een poging deed om het Kom mee naar buiten allemaal, dan zoeken wij de wielewaal mee te zin gen. voor de klas opgewekt de maat van Dudeljoho klinkt zijn lied, dudeljoho klinkt zijn lied te zwaaien, klonk er tussen al die kristalheldere kin derstemmetjes een hevig en mo notoon gebrom - mijn zus dus. Het eind van het lied: mijn zuster kreeg van het Hoofd der School (onder ons gezegd en gezwegen, een akelige man met een glim mend kaal hoofd en een aardbei enneus) een zangverbod opgelegd op straffe van honderd strafregels per overtreding: ik zal nooit meer zingen. we sinds gisteren weer van alles en nog wat mogen. We mogen - on der een aantal voorwaarden - weer met z'n allen in bus, trein, tram en metro, alle scholen gaan weer open, we mogen ongelimiteerd naar de dierentuin, de kermis, het pretpark en de hoeren. En: we mo gen van Rutte c.s. weer in koorver band zingen. Je zou verwachten dat al die Zeeuwse zangkoren van blijdschap in luid gejubel zouden uitbarsten. Niets van dat al. een paginagroot verhaal waarin geweeklaag klonk en tandenge knars. Want er mag dan wel weer gezongen worden, maar wél op drie meter afstand van elkaar a.u.b. En dat is geen doen, vinden de koorleden. ,,Op drie meter hoor je elkaar niet meer zingen'', ver zuchtte de voorzitster van zang vereniging Kir Royal uit Sint An- naland. geen bezwaar vindt: mijn oudste zus. Kan ze eindelijk lid worden van een zangkoor. Er is toch nie mand die haar hoort. Tussen al die heldere kinderstemmetjes klonk een monotoon gebrom DE STELLING Vandaag: Werken in de nieuwe gevangenis lijkt me leuk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters BOTOX EN FILLERS STEEDS POPULAIRDER ONDER JONSEREN Onderzoek naar behoud mozaïek Hannie Kool praat over slavernij THOLEN Fraanje secretaris gemeente Tholen Ruim een week terug verbood de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) om mosselen uit dat gebied te verhandelen. De reden was een te hoog gehalte aan de giftige stof tetrodotoxine (ttx) op de percelen. Inmiddels is de ttx- waarde zover gedaald dat de NVWA de maatregel intrekt. Dat geldt ook voor een aantal oester putten. Voor oesterpercelen in het Grevelingenmeer blijft het verbod nog van kracht. Dat heeft weinig gevolgen voor de oestersector, om dat oesters pas in september wor den opgevist. Het is trouwens voor het eerst dat hoge ttx-concentraties zijn gesignaleerd op oesterpercelen in de Grevelingen. Ttx duikt sinds 2016 elk seizoen op, vooral in ondiepe wateren met weinig stroming. Ten westen van de Zeelandbrug, waar veel en goede kweekpercelen liggen, is ttx nog niet voorgekomen. De mosselsector heeft zich inmiddels tegen de toxine-plaag gewapend, zegt Wou ter van Zandbrink, woordvoerder van de mosselhandelaren. ,,De lo gistiek is zo ingericht dat we dat re latief kleine gebied in de oostelijke Oosterschelde niet nodig hebben. Bedrijven kunnen ook intern extra verwateren. Dus we kunnen ge woon leveren." Bedrijven kunnen ook intern verwateren. Dus we kunnen gewoon leveren Volgende week woensdag begint het seizoen voor op de bodem ge kweekte mosselen officieel. Van alle mosselen komt 95 procent van de bodemcultuur. De eerste mosse len worden aan boord van de YE100 gebracht. Kort na het middaguur vertrekt de mosselkaravaan - vrachtwagens met koelruimte - met de nieuwe oogst mosselen naar afnemers in Nederland en België. Bijna 162.000 Zeeuwen hebben een keuze gemaakt als het gaat om wat er met hun organen mag gebeuren na overlijden. De nieuwe donorwet is gisteren ingegaan. Meer dan de helft van de volwassen Nederlan ders heeft zijn keuze al ingevuld. Op 28 juni stonden er ruim 7,3 mil joen mensen in het register. Van alle ingevulde keuzes van Zeeuwen gaat het bij ongeveer de helft (53 procent) om toestemming voor het doneren van organen en weefsels met of zonder uitsluiting van specifieke organen en weefsels. Van alle Zeeuwen die hun keuze hebben ingevuld, geeft 37 procent aan geen donor te willen worden. Een kleine groep (10 procent) laat deze keuze over aan familie of een andere bekende. Vanwege de coronacrisis krijgen mensen langer de tijd om hun keuze in te vullen. Vanaf begin sep tember stuurt het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport brieven naar iedereen in Nederland vanaf 18 jaar die nog geen keuze heeft ingevuld. Wie geen actie on derneemt, komt automatisch als donor in het register te staan. Dat kan overigens wel altijd worden veranderd. GRIJPSKERKE De ringrijders ko men dit seizoen misschien toch nog in actie. Het bestuur van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV) over legt volgende week met het ge meentebestuur van Veere om te kij ken of het toch mogelijk is om wed strijden te rijden omdat de risico's op verspreiding van het coronavirus afnemen, aldus secretaris Sjaak Janse. Hij wij st er wel op dat de kans mi nimaal is dat er dit jaar nog wedstrij den in de dorpen en steden worden gehouden. ,,Want wij als organisatie moeten kunnen garanderen dat de afstand van anderhalve meter wordt nageleefd. Dat kunnen we wel rege len voor deelnemers aan de wed strijden maar niet voor het publiek. Dus als er later dit jaar toch nog wed- strij den worden gehouden zullen ze zo goed als zeker niet in Domburg, Middelburg, Westkapelle of andere kernen worden gehouden." Hij denkt dan aan wedstrij den die buiten de kernen plaatsvinden. ,,Bij- voorbeeld op een weiland ergens achteraf." En het zal volgens hem dan ook niet gaan om wedstrijden waarbij veel deelnemers aanwezig zullen zijn. ,,Als het doorgaat, wil len we het klein houden met een beperkt aantal rijders." donderdag 2 juli 2020 Stond het Hoofd der School Nooit meer gezongen, mijn oud ste zus. Vanwaar deze vertelling? Omdat Gisteren las ik in deze courant Ik ken iemand die dat helemaal Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik maak me zor gen om het drankgebruik van jongeren 586 reacties AAR EMOEIEN JULLIE JE AKKlN© MEE IK HAtï 6ELEZEN ÖAT MENSEM MET FILLERS MOEITE HEBBEN MET ÖE W( B EN t>E F... OOST-SOUBURG De gemeente Vlissingen onderzoekt of het moza ïek in de buitenmuur van de gymzaal van basis school De Tweemaster Kameleon in Oost-Sou burg behouden kan blij ven. Maar het moet wel kunnen en niet te duur zijn. Het gebouw wordt volgend jaar gesloopt. Het glasmozaïek uit 1960 verdient het om behou den te blijven, vindt de PSR. Dat is het college met de partij eens. Het mozaïek is een voorbeeld van de wederopbouwstijl. Veel openbare gebouwen uit die tijd waren voorzien van mozaïeken, maar veel is verloren gegaan. DEN HAAG Directeur Hannie Kool van het Zeeuws Archief zit in de landelijke dia looggroep slavernijverle den. Ze praat daarin met onder anderen oud-voet baller Edgar Davids en popmuzikant Glenn de Randamie (Typhoon) over het slavernijverleden en de doorwerking daar van in de hedendaagse samenleving. Daarvoor worden gesprekstafels gehouden. Uiterlijk op 1 mei 2021 zal de groep een haar bevindingen in een rapport aanbieden aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat meldde minister Kajsa Ollongren gisteren. De in Middelburg gebo ren Jan Fraanje is door burgemeester en wet houders benoemd tot gemeentesecretaris van de gemeente Tholen. Fraanje werkte eerder als gemeentesecretaris in de gemeente Boxtel en was sinds 2016 direc teur Vereniging Direc teuren Publieksdiensten. Vanaf september gaat hij aan de slag in Tholen. Hij volgt daarmee Simon Nieuwkoop op, die on langs met pensioen ging en twintig jaar directeur van alle Thoolse ambte naren was. Tholen krijgt dit jaar ook een nieuwe burgemeester en raads- griffier. Een gebied in het oostelijk deel van de Oosterschelde is weer vrijgegeven voor de productie en het verwateren van mosselen. Frank Balkenende Yerseke - Wouter van Zandbrink, woordvoerder mosselhandelaren Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2