tf) Liever de van het leven Van de woeste baren naar de Vinex-wijk Een subliem verhaal over abortus ILM 25 Geliefden op vergevorderde leeftijd De Franse regisseur Claude Lelouch (82) schreef filmgeschiedenis met zijn liefdesklassieker Un Homme et Une Femme (1966). Vorig jaar kwam hij met een onverwacht vervolg op de proppen. Piraten van hiernaast Pim van Hoeven levert een komisch piratenverhaal voor het hele gezin af. Het avontuur is gebaseerd op de kin derboeken van Reggie Naus, waarin een piratenfamilie in een oer-Hol- lands dorp komt wonen - met schip en al. Deze familie Donderbus valt nogal op: ze drinken rum als water, zijn lawaaierig en houden een waak- haai om hun 'erf te bewaken. Maar gastvrij zijn ze absoluut. Michiel (11), die zich stierlijk verveelt in Zandwijk aan Zee, is blij met zijn nieuwe bu ren. Samen met piratenzoon Billy en buurmeisje Elizabeth beleeft hij al lerhande avonturen. Als Knokige Krelis ruzie komt zoe ken, komt het strijdvaardige trio in actie. Het production design is niet zo ver doorgevoerd als bij Dummie de Mummie, maar De piraten van hier naast heeft genoeg eigen karakter, ze ker vanwege de paradijsvogelige per sonages en het creatieve kostuum ontwerp. - Marieke Nieuwdorp Never Rarely Sometimes Always De cruciale scène in Never Rarely So metimes Always speelt zich halver wege de film af. Autumn (17) is met een nichtje naar New York getogen voor een abortus. Tijdens het intake gesprek worden haar intieme vragen gesteld over gezondheid, misbruik, seksuele ervaringen en eventuele mishandeling. De tiener kan ant woord geven met vier opties: Never, Rarely, Sometimes en Always. De scène is het hoogtepunt in de film van Eliza Hittman, die vaker verha len vertelt over jongeren die op een kruispunt in hun leven staan. De film is een opvallend ingehouden obser vatie van de ongewild zwangere Au tumn. Wie de verwekker is wordt even in het begin van de film aange stipt, maar verder zoomt Rittman vooral in op de stilzwijgende solida riteit van het tweetal. De pijn, onze kerheid en angst zijn voortdurend van het gezicht van Autumn, een su blieme vertolking van nieuwkomer Sidney Flanigan, af te lezen. - Ab Zagt FILMNIEUWS Docu over klassieke boksfilms Cruise in september aan de slag Op de vraag waarom hij vrijwel zijn gehele vijf decennia omspannende carrière vooral over de liefde filmt, heeft Claude Lelouch een duidelijk ant woord. ,,Ik maak het liefst films over de mooie dingen van het leven. De minder prettige kant van ons be staan, laat ik liever aan anderen over.'' Verwacht van Lelouch, maker van klassiekers als Un Homme et Une Femme (1966) en Les Uns et Les Autres (1981), geen producties over het he dendaagse antisemitisme in Frank rijk, of de vreemdelingenhaat of het vluchtelingenprobleem. Liever keert de innemende cineast, zoon van een Joodse snoepfabrikant, terug naar een oude liefde: de onvervalste lief deshit met Jean-Louis Trintignant en Anouk Aimée in de hoofdrollen. De film werd bekroond met de Gouden Palm van het Filmfestival Cannes, waar vorig jaar het niet ver wachte (tweede) vervolg Les plus bel les années d'une vie in première ging. Weer spelen de inmiddels hoogbe jaarde Trintignant en Aimée het uit elkaar gegroeide liefdeskoppel. Waarom deze nostalgische terug blik die eigenlijk ook een soort afre kening is? ,,Ik vond dat het verhaal van die twee geliefden toch een af- ronding verdiende. De beide acteurs zijn nog in leven en waren bereid om hun personages opnieuw te vertol ken'', vertelt de cineast. ,,Wat mij ook inspireerde was het idee een film over geliefden van een vergevorderde leeftijd te maken. Dat gebeurt zelden in de huidige filmwereld. Maar voor deze film was het geen probleem om producenten geïnteresseerd te krij gen, omdat iedereen van mijn gene ratie de oorspronkelijke film kent.'' De hernieuwde kennismaking met de voormalige autocoureur en de we duwe verloopt niet bepaald soepel. Het verlies van geheugen speelt vooral het personage van Trintignant parten. Een van zijn dochters komt op het idee om hem weer in contact te brengen met zijn grote liefde van vroeger. Ondanks allerlei bedenkin- LES PLUS BELLES ANNÉES DUNE VIE gen stemt ze toch in met een ont moeting. De film, geeft Lelouch vol mondig toe, gaat ook over de eindig heid van het leven. ,,Dit zijn mensen die hun eigen pad hebben gekozen, elkaar niet meer zien, maar toch de kans krijgen om weer te proeven van het leven dat zij als geliefden hadden. Het geheugen speelt daarbij een be palende rol. Hoeveel weten wij ons op een gegeven moment nog van ons eigen leven te herinneren? Het mo ment waarop Trintignant in een auto stapt, komt zijn verleden voor even terug.'' Tiener Lelouch vertelt dat de acteur, die een broze indruk maakt, in de film nog vol met streken zit. Zoals het mo ment waarop hij achter het stuur kruipt en als een dolle gaat rijden. ,,Daar was Anouk niet op voorbereid. Zij schrok enorm van die manoeuvre. Iets van de kwajongen zit nog steeds in Jean-Louis.'' Een verrassende bijrol in dit ver volg wordt gespeeld door Monica Bellucci, die een van de dochters speelt. Zij meldde zichzelf aan bij Le- louch voor het optreden, dat slechts uit één scène bestaat. ,,Ik heb Un homme et une femme als tiener met mijn moeder gezien. Ik was helemaal ondersteboven van de rol die Anouk Aimée speelde. Ik kende dergelijke vrouwen niet. Om mijn moeder te eren zit ik in deze film.'' Ondanks zijn gevorderde leeftijd wil Lelouch niet op zijn lauweren rusten. Hij is bezig met een film waarin de jazzmuziek een groot aan deel heeft. ,,Liefde en muziek, dat zijn toch de mooiste zaken waarmee een mens bezig kan zijn? Ik voel mij een bevoorrecht mens.'' donderdag 2 juli 2020 GO FAMILIEFILM Regie: Pim van Hoeve. Hoofdrollen: Tygo Gernandt en Egbert-Jan Wee- ber. DRAMA Regie: Eliza Hittman. Hoofdrollen: Sidney Flanigan en Talia Ryder. ROCKY Bijna 44 jaar na de eerste Rocky met Sylvester Stallone ver schijnt een do cumentaire over deze klassieker. 40 Years of Rocky: The Birth of a Classic ver telt over hoe de film tot stand kwam en de im pact op sport en entertain ment. Het is nog onbekend wan neer de film naar Nederland komt. ACTIEFILM De stilgelegde opnamen voor Mission: Impos sible 7 worden in september hervat. De plan nen om weer te beginnen met de vervolgfilm worden gezien als een grote impuls voor de wereldwijde filmindustrie. Er is een grote crew en cast betrokken bij de productie. De opnamen wer den in februari stilgelegd. E 6 Ab Zagt r1 Claude Lelouch. FOTO FILM BY THE SEA DRAMA Regie: Claude Le louch. Hoofdrollen: Jean-Louis Trintig nant en Anouk Aimée. Oude liefde roest niet, ook al verkeren de betrokkenen in de eindfase van hun leven. Dat geldt zeker voor het stel dat in 1966 door Claude Lelouch werd geïntroduceerd in het romantische meesterwerk Un Homme et Une Femme. Inmiddels is het koppel op verge vorderde leeftijd, beiden dik in de 80, en ook nog uit elkaar gegroeid. Geheu genverlies, begin nende dementie, speelt vooral het personage van de man (gespeeld door een breekbaar ogende Jean-Louis Trintignant) parten. Gezeten in zijn rol stoel zijn hem zelfs de dierbare herinne ringen aan zijn glo riejaren amper ge gund. Een van zijn dochters, die hij ook nauwelijks nog her kent, komt op het idee om hem weer in contact te brengen met zijn grote liefde van vroeger, Anouk Aimée. Ondanks al- lerlei bedenkingen stemt ze toch in met een ontmoeting. Les plus belles an nées d'une vie is geen klassieke zwij- melfilm. Er zit vol doende galgenhu mor in verwerkt om niet al te sentimen teel te worden. A.Z. mooie dingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25