'Voorbij de 40 jaar zit er niet veel rek meer in' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Rob genoeg? is voorstander. Ze schreef eerder het boek Werken doe je maar thuis, met daarin tips om te overleven op kantoor. „Mensen noemen mij een kantoorhater, maar dat ben ik niet. Ik vind het kantoor gezellig, en ideaal om bij te kletsen, e-mails te controle ren of de laatste stand van zaken te bespreken. Het is alleen totaal ongeschikt om er écht te werken.'' Vooral met de kantoortuin heeft Bouma grote moeite. ,,Het is lastig om je te concentreren als achter je gesproken wordt over de diarree van je kat of de vakantie naar Ibiza'', zegt Bouma. Ze noemt de kantoortuin in veel bedrijven 'een wreed experi ment' waarbij iedereen veel te dicht op elkaars lip zit. ,,Behalve de mana gers, die hebben vaak een eigen kamer.'' Maar ook Bouma heeft de af gelopen weken haar collega's gemist. Daarom opperde ze eerder het idee 'Japke-d. Werkcafé': een kantoor waar je collega's voor de gezelligheid en overleg ontmoet. ,,De rest van het werk doe je thuis of elders. Dan be spaar je als bedrijf meteen een hoop geld op kantoorruimte.'' Thuis werken en naar kantoor voor koffie en overleg. Zo'n strikte schei ding is niet realistisch vindt directeur Wim Pullen van Center for People and Buildings, dat onderzoek doet naar kantoorgebruik. Werken bestaat grofweg uit twee delen, zegt Pullen. Ten eerste is er het productieproces. Het maken van onderdelen. Dat kun nen overigens evengoed gedachten, nota's of diensten zijn. ,,We zien dat dit deel vanuit de thuissituatie goed Achmea, over een 'clubhuis'. Een plek die de cultuur van het bedrijf uitdraagt, waar je trots op bent, geïnspireerd wordt om ideeën te bedenken en waar je kunt sparren met collega's, zegt hij. ,,Ik vind het onbegrijpelijk dat mensen 's och tends in de file staan. Op kantoor hun mail bekijken, alleen achter de computer werken en vervolgens weer in de file aansluiten. Dan kan je net zo goed thuis blijven.'' Rever telt 35 mensen en 20 bu reaus. Er is een ballenbak voor kinde ren van ouders die op hun vrije dag even iets moeten regelen op kantoor, een kroeg om te vergaderen en suc cessen te vieren, een podium voor presentaties en ruimtes om gecon centreerd te werken. Door de corona maatregelen realiseren bedrijven zich dat thuiswerken voordelen heeft, zegt Van Veen. ,,Het scheelt reistijd en -kosten. En er is minder kantoorruimte nodig.'' Tegelijkertijd maakt deze periode duidelijk wat mensen thuis missen en waar ze wél voor naar kantoor willen rijden. ,,Wij krijgen steeds meer aanvragen om bedrijven te helpen hun kantoor daarop in te richten.'' En de kantoortuin? ,,Tsja, die kunnen heel esthetisch zijn'', zegt Van Veen. ,,Maar door de slechte akoestiek, het klimaat en licht, wordt niet voldaan aan de basisbehoeftes van werknemers om te kunnen werken.'' De coronacrisis is natuur lijk vreselijk zegt Bouma. ,,Maar ik hoop wel dat dit het einde betekent van de drukke, open kantoortuin.'' gaat.'' De tweede functie is het ont wikkelen van de organisatie. Het so ciale aspect waarbij collega's relaties opbouwen en onderhouden. En juist deze tweede functie is lastig uit te voeren vanuit huis. Natuurlijk kan er wel gecommuni ceerd worden op afstand met Zoom of Teams, maar dat geeft toch een andere ervaring. ,,En er zijn geen toevallige ontmoetingen meer'', zegt Pullen. ,,Veel nieuwe ideeën binnen bedrijven worden ontwikkeld na zo'n toevallige ontmoeting.'' Om die tweede functie uit te voeren, moet je dus gewoon tijd doorbrengen met collega's. Loungehoek Dan zou het toch mogelijk moeten zijn om thuis te produceren en af en toe naar kantoor te rijden om elkaar te zien. Nee, zegt Pullen. Zo eenvou dig is het niet. De twee functies zijn te veel met elkaar verweven. Toch is Pullen het met Bouma eens dat kan toren onrustig zijn en een lastige plek om je te concentreren. ,,Er zijn altijd prikkels, visueel of auditief.'' Hoe moet het dan wel? Pullen heeft het over een 'verstandige werkplek mix'. Een kantoor waar concentratie- plekken zijn, belcellen, maar ook een uitgebreide loungehoek of zelfs sportruimte. Kantoren worden geen koffiehui zen, voorspelt ook interieurarchitect en manager Jaytee van Veen van Rever, dat bedrijfsinterieurs ont werpt en realiseert. Van Veen heeft het, net als hr-directeur Ploumen van ,,Ik verdien 5000 euro bruto per maand. Daar hou ik ongeveer 2900 euro netto aan over. Ik heb een auto van de zaak. De bijtelling wordt van m'n sa laris ingehouden, de kosten zijn voor de zaak.'' Blij mee? ,,Ja, zeer tevreden. Ik werk hier vier jaar. Daar voor heb ik bijna tien jaar bij een ander bedrijf gezeten. Ik ben van de generatie 'eerst laten zien wat je kan en dan salaris opkrikken'. Op die manier ben ik altijd doorgegroeid. Overuren krijg ik niet uitbetaald. Nog nooit in heel m'n leven, en ik heb wat uren gemaakt, kan ik je vertellen. Dat hoort bij het soort salaris wat ik krijg. Als ik morgen om vijf uur op weg ga naar Hamburg, dan reken ik dat niet door.'' ,,De auto van de zaak mag ik ook privé rijden - mits ik er geen koeriersbedrijf mee begin - en ik heb een telefoon en 25 vakantiedagen. Ik zou iets meer vrije dagen willen. Mijn vrouw heeft tien dagen meer, zij werkt in een andere sector.'' ,,Nee. Ik heb een eerdere salarisstrook neergelegd en ben volledig transparant geweest over wat ik wilde. Ik ben redelijk terughoudend. Als je voor bij de 40 bent, dan zit er in principe niet veel rek meer in als je niet ook van functie verandert. Ik ambieer het niet om directeur te worden of 500 mensen onder me te hebben. Groei moet je door maken tussen je 25ste en 35ste. In die jaren kun je jezelf profileren en ontwikkelen. Als je niet meer verantwoordelijkheid krijgt, kun je niet ver wachten dat een bedrijf meer gaat betalen.'' ,,Nee, dat weet ik niet.'' ,,Je moet naar jezelf kijken, niet naar een ander. Eind van het jaar krijgen we altijd een bonus, maar de wereld staat in brand op het moment. Die bonus zal dit jaar niet komen, dat geeft niet.'' donderdag 2 juli 2020 GO Rever, dat bedrijfsinterieurs realiseert, telt 35 mensen en 20 bureaus. Het kantoor heeft er meer de functie van clubhuis, met onder meer een kroeg om te vergaderen en successen te vieren. fotos marco okhuizen Leeftijd43 Aantal jaar werkervaring: 23 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo Functie: sales manager Branche: logistiek Aantal werknemers: meer dan 1000 Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor de functie bruto 3045 euro. ,,Dat vind ik laag. M'n salaris zit niet hopeloos boven de markt.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Vandaag: Rob (43) werkt 40 uur per week als sales business development manager in de logistiek. Wat verdien je? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit over je salaris onderhandeld? Weet je wat je collega's verdienen? Zou je het willen weten? BABETTE RIJKHOFF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19