'Geen idee hoe ik iets anders kon vinden' O O O lil 16 ECONOMIE Ontslagen werknemers aan een andere baan helpen. Door de coronacrisis krijgen de transition offices, die zich hiermee bezighouden, het de komende maanden nog druk, heel druk. Kort MERKEL WAARSCHUWT REST VAN DE EU 'Brexit-onderhandelingen kunnen ook mislukken' De Europese Unie moet zich erop voorberei den dat onderhandelingen over een nieuw handelsakkoord met het Verenigd Konink rijk kunnen mislukken. Met die waarschu wing kwam de Duitse bondskanselier An gela Merkel (foto). Het VK trad eind januari formeel uit de EU, maar is gedurende een overgangsperiode van elf maanden nog ge bonden aan de meeste Europese regels. In de tussentijd moet er over vrijwel alle aspecten van de Brits-Europese relaties een nieuw ak koord komen en erg toeschietelijk zijn de onderhandelaars niet. Keijzer: fusie tussen PostNL en Sandd blijft van kracht De fusie tussen de postbedrijven PostNL en Sandd wordt niet teruggedraaid. Dat schrijft staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken, foto) aan de Tweede Kamer. Het feit dat de vergunning voor de fusie door de Rotterdamse rechtbank een paar weken ge leden ongeldig is verklaard, brengt Keijzer niet op andere gedachten. Volgens de staats secretaris staat nog een hoger beroep open en moet een nieuw besluit worden geno men op de vergunningaanvraag. Keijzer denkt dat de vergunning dan alsnog kan worden verleend. PostNL en Sandd zijn al sinds 1 februari één bedrijf. Ryanair dreigt piloten en stewardessen met ontslag Luchtvaartmaatschappij Ryanair verwacht 3500 banen te moeten schrappen als werk nemers niet akkoord gaan met salarisverla gingen. Dat heeft topman Michael O'Leary gezegd in een interview met de BBC. De best betaalde piloten zouden in die voorstel len 20 procent van hun loon moeten inleve ren, terwijl de stewards en stewardessen 5 procent minder salaris zouden krijgen. De grootste budgetvlieger van Europa nam eer der al afscheid van 250 kantoormedewer kers. Shell Ahold Delhaize Basic-Fit CORONA WERKLOOSHEID Het klinkt wat paradoxaal: een be drijf ontslaat zijn medewerker en steekt vervolgens een hoop tijd en geld in diezelfde persoon om hem of haar bij een ander bedrijf aan een fijne baan te helpen. Toch is dat hoe het bij veel bedrijven gaat. Zij heb ben een mobiliteitscentrum of transition office waarin ze ontslagen medewerkers helpen bij het zoeken naar een nieuwe functie in het ei gen bedrijf, maar ook vaak daarbui ten. Vooral grote organisaties hebben zo'n transition office in huis: denk aan een verzekeraar als Achmea, een bank als de Rabobank. Ook de KLM heeft een transitiecentrum. En dat is niet voor niks. Voor de bedrijven snijdt het mes aan twee kanten: zo staan ze bekend als een goede en sociale werkgever, blijven ongemotiveerde medewerkers niet eindeloos hangen en kwijten ze zich van hun morele taak om goed voor hun medewerkers te zorgen, t Mobiliteitscentrum kan inhoudelijke maar ook emotionele steun bieden na ontslag óók als die het bedrijf moeten ver laten. Een feit is dat de stijging van het aantal werklozen in april nog nooit zo hoog is geweest sinds 2003, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). En een crisis is volgens het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) onafwendbaar. De transitiekantoren krijgen het nog druk. Dat is op zich geen slecht nieuws, want een mobiliteitscentrum kan effectief zijn, zegt Veerle Brennink- meijer, arbeids- en organisatiepsy choloog bij de expertgroep 'Future ofwork' van de Universiteit Utrecht. ,,Daarvoor is het wel essentieel dat zo'n traject hulp biedt op allerlei terreinen: niet alleen vakinhoudelijk, maar ook op het emotionele vlak. Er moet ruimte zijn voor de woede of onbe- grip na het ontslag. Dan kun je daarna rust creëren om verder te zoeken." Voor mensen die de bui van een naderend ontslag al voelen hangen, heeft Brenninkmeijer nog goede raad. ,,Als je in een sector zit die nu door corona zwaar getroffen wordt, kun je bedenken: in welke sectoren kan ik mijn competenties nog meer kwijt? En welke competenties heb ik buiten mijn werk om ontwik keld? Stel, je bent een moeder van vier kinderen, dan kun je vast goed acute situaties oplossen en impro viseren. Dat is een kwaliteit die voor veel werkgevers aantrekke lijk is.'' MONIQUE HERFS Monique Herfs (53) uit Echt was bij Enexis Netbeheer ver antwoordelijk voor de incas so's. Met hulp van een job- coach is ze sinds april team manager 'Infra' bij Enexis en houdt ze zich bezig met de technische infrastructuur. ,,Toen ik vorig jaar begreep dat mijn functie opgeheven zou worden, dacht ik: oh, help. Ik heb twee studerende kinderen, ben alleenstaand en ben altijd van de ene in de RECHTER VERWIERP VERGUNNING TOPMAN WIL SALARISVERLAGING o donderdag 2 juli 2020 GO De b iotechno- loog was de grootste stijger bij de hoofd fondsen. Na een paar min dere dagen op de beurs volgde gisteren een licht herstel voor de olie- en gasreus. De supermarkt keten dook gis te ren in het rood in de AEX. De sportschool keten Iron niet profiteren nan de soepeler corona- regels. Ontslagen én een nieuwe baan door zelfde bedrijf Jette Pellemans Utrecht E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16