Tburv»d'Europe NIEUWS 13 Dag 1 We ontdekten door corona opnieuw de grenzen in Europa. Rond Baarle-Hertog en Baarle-Nassau was er hilariteit, maar ook ergernis tijdens de lockdown. Nk yt Jfif Den Haag Kerkhoven zen zich erover hoe 'los' het in Ne derland is; bij hen moet al het bedie nend horecapersoneel een mond kapje voor. 'Bij hen', dat is enkele me ters verderop, volgens zo'n marke ring op de grond, die met haar witte kruisjes en B aan de ene en NL aan de andere kant net langs het laatste ta feltje van het terras van De Engel scheert. Ik fiets erlangs, verder richting het zuiden. Nassau uit en Hertog in, met drie tankstations op een rij, en dan weer enkele kilometers door Neder land. Het laatste grensbord is gedeel telijk bedekt door een struik. Als ik daar na 120 kilometer definitief Ne derland verlaat, staan er nog geen 300 hoogtemeters op mijn fietscomputer; de Rotterdamse Willemsbrug en de Moerdijkbrug waren de belangrijkste obstakels. En keer ik terug naar Jacques Brel, die zong... 'Op dak en torenspits van he melhoge kerken, die in dit vlakke land de enige bergen zijn' In de Oude Beerpolder, net onder Dordrecht, komt de venijnige zuidwester plots vol op kop te staan. De lange rijen essen aan weerszijden van de Rijksstraatweg bieden nauwelijks beschutting. In de lucht wisselen grauwe en witte wol ken elkaar af, er vallen druppels en dan moet ik, zoals zo vaak op dit soort winderige wegen, denken aan Jacques Brel. Zing ik, zacht, flarden van misschien zijn enige liedje, Mijn vlakke land, dat mooier in het Neder lands klinkt dan in het Frans. Omdat het zo perfect past. 'En natte westenwinden gieren van venijn Volgende couplet: 'Wanneer onder de wolken mensen dwergen zijn.' enige maanden België niet in om er de goedkopere chocola en sigaretten te kopen en vooral benzine te tanken; voor een liter Euro 95 betaal je er 30 cent minder. In die eerste fase van de lockdown, veel strenger in België, waren de grenzen al een probleem gewor den voor de twee gemeentes. Baarle-Nassau en Baarle-Hertog waren door hun administra tieve labyrint allang een trek pleister. Op verschillende plaatsen op straat is de grens, die pas sinds 1995 officieel is vastgesteld, gemarkeerd. Anno 2020 stonden er betonblokken op straat en containers op wandel- en fietspaden in de omringende natuur en hingen er rood-witte linten dwars door winkels die in beide landen lig gen. Het ging onder meer om veel za ken waar de Belgen niet mochten ko men, omdat in hun land alle niet-le- vensmiddelenwinkels waren geslo ten. Markeringen Maar langzaam keert ook in 'Boal', in de vorige eeuw rond de oorlogen een smokkelnest waar waardepapieren, roomboter en jenever stiekem van land wisselden, het normale terug. Op het terras van De Pannenkoe kenbakker is een groep van zeven Vlamingen neergestreken. Ze verba- Driekleur Een paar uur verderop, wanneer Hol landse polders hebben plaatsgemaakt voor eindeloze Brabantse bossen, vermengen Nederland en Vlaande ren zich in een chaotische gemeen schap, waar een kleine driekleur naast elk huisnummer orde schept en signaleert welk huis in België en welk gebouw in Nederland staat. Eén nummer heeft twee verschillende vlaggetjes; het is een toeristische at tractie. 'Boal' zeggen de Brabanders tegen de Siamese tweeling Baarle-Her tog (België) en Baarle-Nassau (Nederland), om ze niet altijd apart te hoeven benoemen. Een Belgische enclave in Neder land, een puzzel van liefst 22 stukjes, maar met daarin ook nog eens acht Nederlandse stukjes, enclaves binnen een en clave. Een historische wirwar die even wereldnieuws was toen op 1 juni de Nederlandse horeca wél open mocht, maar de Belgische nog niet. Er waren meer cameraploegen dan klanten. De Russische televisie was er zelfs, vertelt Ingrid Reniers, die be dient op het terras van De Pannen koekenbakker in de hoofdstraat rich ting België. ,,Ze interviewden mijn man, en we zagen het later op inter net terug, bleek hij vloeiend Russisch te praten. Hadden ze hem nagesyn chroniseerd.'' Het werken was niet eenvoudig. Reniers mocht geen Belgische gasten bedienen, behalve als ze uit Baarle- Hertog kwamen. ,,Maar dat ga je toch niet aan iedereen vragen?'' Omge keerd mochten de Nederlanders al Vlamingen verbazen zich erover hoe 'los' alles is in Nederland. Bij hen is het veel strikter donderdag 2 juli 2020 PC Q @edwinwinkels edwin winkels Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: dag 1, van Den Haag naar Kerkhoven (Bel.), 168 kilometer. Chaos in de grensstreek 168 km Barcelona M Twee vrou wen in ge sprek. De vrouw links staat in Bel gië, de vrouw rechts in Ne derland. FOTO'S EDWIN WINKELS Op een terras in Baarle-Nassau, nét nog in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13