10 NIEUWS Dagmar Oudshoorn verruilde de ene topbaan bij de politie voor de andere bij Amnesty. Ze vindt dat het racismedebat met nuance gevoerd moet worden. „Laat het om de inhoud gaan, niet over de vorm.'' RACISME DEBAT 'I en dik halfjaar gele den liep Dagmar Oudshoorn nog rond in uniform, had ze als hoofd operatiën een topbaan bij de politie- eenheid Amsterdam. Gisteren stuurde ze als nieuwe direc teur van mensenrechtenorganisatie Amnesty International een brief met een petitie naar het kabinet waarin de organisatie maatregelen bepleit tegen onnodig politiegeweld en etnisch profileren. Zo zou de taser niet meer in de standaarduitrusting van de politieagent mogen zitten, omdat het wapen levens in gevaar kan brengen. ,,We vinden dat de drempel voor het gebruik van een vuurwapen en een stroomstootwapen omhoog moet. We dienen samen met de politie de rechtsstaat, we doen ook dingen samen. Maar het kan zijn dat we het op punten niet eens zijn.'' ,,Toen ik overstapte naar Amnesty, waren ze niet zo verbaasd. Ze vonden deze baan wel bij mij passen. Ik zei dit soort dingen bij de politie zelf ook al, hè. Ik heb niet opeens een heel andere mening. Ik had daar ook nog jaren met plezier kunnen werken." ,,De landelijke politie is zo'n grote organisatie. Ik denk dat ik beter pas in een wat kleinere organisatie.'' klachten zijn ook niet gericht op een individuele agent, maar op de politie en de overheid in het algemeen. Die instituten moeten de rechtsstaat dienen, haar burgers beschermen.'' Een dag na het interview publiceerde NRC Handelsblad een verhaal waarin staat dat Rotterdamse politieagenten in een onderlinge groepsapp racisti sche woorden gebruikten, als 'kut- afrikanen' en 'kankervolk'. Amnesty wilde daar niet meer op reageren. We vinden dat de drempel voor het gebruik van een wapen bij de politie omhoog moet Het leven en de carrière van Dagmar Oudshoorn, dochter van een Neder landse moeder en een Surinaamse vader, kennen een opvallend verloop. In 1972 geboren in Breda, opgevoed door haar moeder in het Zeeuwse Goes. ,,Ik ben opgegroeid in een witte wereld. Ik werd pas een allochtoon toen ik naar de grote stad ging.'' Die grote stad was Rotterdam. Ze wordt er namens de PvdA bestuurder van de deelgemeente Rotterdam- Feijenoord. Nadat ze zich boos heeft gemaakt over Turkse vriendjespoli tiek in de partij, gaat ze als partijloos bestuurder verder. Oudshoorn wordt in 2010 burgemeester van het Noord Hollandse Uithoorn, in 2018 stapt ze over naar de politie. Na twee jaar wordt ze benaderd om te solliciteren als directeur van Amnesty. Een baan waarin voor haar alles samenkomt: de strijdlust die ze van haar alleenstaande moeder mee kreeg, haar ervaring in het openbaar bestuur, maar ook de vooroordelen die ze als bestuurder tegenkwam. Van toen ze als burgemeester voor de deur stond bij een 100-jarige bij voorbeeld, mantelpak aan, ambtsket ting om. ,,Of ik de thuiszorg was, vroeg de vrouw die de deur open deed. Ik ben niet boos geworden, heb het uitgelegd. Die mevrouw zakte van schaamte bijna door de grond.'' donderdag 2 juli 2020 GO 'Je moet iemand niet direct een racist noemen' Cyril Rosman Amnesty stelt in haar petitie dat 'de regels voor het gebruik van geweld door de politie in strijd zijn met de mensenrechten'. Dat is fors. Hoe vinden uw ex-collega's bij de politie dat? U vond niet dat u die strijd beter binnen de politie kon voeren? De petitie van Amnesty komt op het moment dat de politie onder vuur ligt. Vanwege haar forse optreden, of juist het niet-optreden, bij demon straties. De korpschef stelt dat de politie beoordeeld wordt op basis van 'fragmentarische videobeelden' en dat 'er altijd wel iemand is die vindt dat het anders had gemoeten'. Wordt de politie te fel bejegend? ,,Het is niet aan mij om daar uitspra ken over te doen. Maar Amnesty is er niet op uit om te polariseren. Onze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10