25 kilometer ver turen vanaf de uitkijktoren in Hedwigepolder 4 Oud-veehouder Van Iwaarden uit Rilland staat bij Raad van State HET ONMIDDELLIJK TOLVRIJ MAKEN VAN DE WESTERSCHELDE- TUNNEL De gemeente Reimerswaal legde Van Iwaarden de dwangsom op, omdat twee loodsen niet aan de meest recente constructie-eisen voldoen. Verder had hij geen blus waterinstallatie aangelegd. Volgens Van Iwaarden is een aparte bluswa- terinstallatie niet nodig. Want een sloot op zijn erf bevat jaarrond wa ter. Over de aard en de ernst van de constructiefouten steggelen ge meente en agrariër nog. Immers, de loodsen stonden begin deze eeuw nog op Van Iwaardens vorige be drijfslocatie in Kwadendamme. Daar moest hij weg omdat Natuur monumenten zijn landerijen ging ontwikkelen. Hoewel de gemeente Reimerswaal meewerkte aan de verplaatsing van Van Iwaardens ak kerbouw- en rundveebedrijf ging het hem allemaal net iets te lang zaam. Schopstoel De Rillandse agrariër zat op de schopstoel omdat Natuurmonu menten een deadline had gesteld. Voordat hij de benodigde (bouw)vergunningen van Rei- merswaal had, verplaatste Van Iwaarden alvast een paar stallen en loodsen naar Rilland. Verder De gemeente legde Van Iwaarden een dwangsom op, omdat twee loodsen niet aan de constructie-eisen voldoen bouwde hij nog een aantal nieuwe gebouwen bij. Pas later kreeg hij daarvoor vergunningen van de ge meente. Die constateerde vervol gens dat de spanten van de twee verplaatste rundveestallen, waar inmiddels geen vee meer staat, niet aan de laatste constructie-eisen voldeden. Om die reden legde de gemeente een dwangsom op van 10.000 euro per week met een maximum van 40.000 euro. Volgens de gemeente heeft Van Iwaarden die dwangsom al geheel verbeurd. Mocht de Raad van State Van Iwaarden in het ongelijk stel len, dan mag Reimerswaal de dwangsom invorderen. Of de ge meente het hele bedrag gaat innen, hangt af van de maatregelen die Van Iwaarden in de tussentijd nog genomen heeft. Mocht de Raad de begunstigings termijn verlengen, dan krijgt Van Iwaarden nog tijd om met nieuwe constructieberekeningen of bouw- aanpassingen te komen en kan hij alsnog een bluswaterinstallatie aanleggen. De onmiddellijke afschaffing van de tol voor de Westerscheldetunnel. Die heuvel ligt straks middenin het water. Als een soort terp. Een brug met spiraalvormig wandel pad leidt naar de top op 28 meter hoogte. De zeedijken die nu de Hedwigepolder nog beschermen, vormen straks de basis voor de bouw van het uitkijkpunt. Bovenop die heuvel komt een 25 meter hoge, zes etages tellende uit kijktoren, gemaakt van hout af komstig van de populieren uit de Hedwigepolder. In die toren komt een café-restaurant met eigen keu ken en een panoramaterras op de bovenste verdieping. Scheepvaart Met de bouw van de toren ont staan ook kansen voor integratie met een nieuwe radartoren voor de scheepvaart. De huidige, aan de rand van Saeftinghe, is aan vervan ging toe. De provincie en de Schel- deradarketen (SRK) starten een onderzoek naar het combineren van uitkijk- met radartoren. Wie straks bovenop de toren staat, kijkt tot wel 25 kilometer ver over de Schelde, het Verdronken Land van Saeftinghe en het haven gebied van Antwerpen. Natuur, landbouw en industrie in een oog opslag is wat het panorama straks biedt. En voor natuurliefhebbers de plek om vogels te spotten. De bouw van de toren moet vol gend jaar starten. Het voorlopige ontwerp komt van het architec tenduo Ro Koster en Ad Kil, be kend als Ro&Ad. Enkele jaren te rug kregen ze internationale be kendheid met de Mozesbrug op Fort de Roovere in Halsteren. Als de Hedwigepolder straks is afgegraven, vormt die samen met het Verdronken Land van Saef- tinghe en de Belgische Prosperpol- der, het grootste brakwaternatuur gebied van West-Europa. woensdag 1 juli 2020 GO Boer wil af van hoge dwangsom Akkerbouwer en ex-rundvee houder J. van Iwaarden hoopt dat de Raad van State een dwangsombesluit van maximaal 40.000 euro verscheurt. Óf dat het hoogste bestuursrechtscol lege hem in ieder geval langer de tijd geeft om aan een aantal bouwkundige overtredingen een eind te maken, zo bleek gisteren tijdens een rechtszaak in Den Haag. Jan van Ommen Den Haag Agrariër en ex-rundveehouder Van Iwaarden. Uitspraak binnen enkele weken. De fractie van Forum voor Democratie (FVD) in Provinciale Staten van Zeeland pleit voor: De FVD Tweede Kamerfractie zal daarom vóór de motie stemmen die oproept om in het compensatie pakket voor Zeeland als extra structuurversterkende maatregel op te nemen: FVD Zeeland roept alle andere partijen in de Tweede Kamer op om óók voor deze motie te stemmen. FVD Zeeland roept andere fracties in de Provinciale Staten van Zeeland op bij hun partijgenoten in de Tweede Kamer te pleiten voor deze motie. Tolweg of tol weg? Wij hebben de keuze al gemaakt. Nu de andere partijen nog! Fred Walravens - Martin Bos - Eelco van Hoecke •uiWU'i'iiii/iü v T5SJ* uc Montage van artist's impression van de uitkijktoren in de Hedwigepolder. impressie ro&ad architecten Een panoramaheuvel van bijna dertig meter hoog, met bovenop een uitkijktoren. Zodat je straks kilometers ver uitkijkt over de Westerschelde en het Verdron ken Land van Saeftinghe. Gede puteerde Staten hebben er groen licht voor gegeven. De bouw begint volgend jaar. Timo van de Kasteele Plaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36