nadelen voor lief Verpleegkundige schiet zelfs de notaris te hulp 23 Waarvan akte Let hier op als je wat koopt Niemand mag het in of uit, dat geldt ook voor een notaris 4 TIPS a haar laatste val - ze heeft vier uur in de badkamer gelegen voordat er hulp kwam - ziet mevrouw Van der V. ook in dat thuis wonen niet langer verant woord is. Dus vertrekt ze, met tegen zin, naar wat zij 'mijn laatste adresje' noemt: het verpleeghuis. Mevrouw Van der V. is een kranige, gesoig neerde dame op leeftijd die lichamelijk van alles en nog wat mankeert maar geestelijk bij de pin ken is. Ze is nooit getrouwd geweest en heeft altijd voor zichzelf gezorgd. Samen met haar neef, haar meest naaste fami lielid, bezoekt ze enkele verpleeghuizen om zich te oriënteren. Tot ze een plek naar keuze heeft gevonden. Alles is in kannen en kruiken en ze begint zich net een beetje thuis te voelen als de coronacrisis uitbreekt. Bezoek ontvangen, naar buiten gaan: het is van het ene op het andere moment taboe. Ze slijt haar dagen in isolatie. Gelukkig kan ze zichzelf uitstekend vermaken - ze leest graag - maar er moeten ook nog zake lijke dingen worden geregeld. Zoals de verkoop van haar huis. Haar neef is bereid haar ook hiermee te hel- pen. Hij zal de contacten met de makelaar onderhouden en, als zich kopers aandienen, de verkoop afronden. Om dat te kunnen doen heeft hij een door zijn tante te onderteke nen volmacht nodig, die ik voor hem opstel. Tante moet die volmacht onder tekenen in mijn aanwezig heid, zodat ik kan contro leren of ze weet wat ze doet. Maar hoe ga ik dat rege len? Niemand mag het verpleeghuis in of uit en Verpleeghuis dat geldt ook voor een no taris. De echtgenote van de neef brengt uitkomst. Ze kent een van de ver pleegkundigen in het ver pleeghuis, die meteen haar hulp aanbiedt. Ik gooi de envelop met de papieren in de bus van het tehuis, zij brengt ze naar de bewoonster. Via een Face- time-verbinding op de mobiele telefoon van de verpleegkundige kan ik de ondertekening vol gen en meteen wat controlevragen stellen. Het gaat allemaal een beetje moeizaam, maar mevrouw Van der V. blijkt inderdaad zeer bij de tijd, zet haar handtekening en zwaait ten afscheid naar me. Mooi beeld. Maar mij blijft vooral het beeld bij van de ver pleegkundige die ingepakt in beschermende witte kleding met mondkapje en veiligheidsbril haar werk moet doen. Ik heb dat natuurlijk al op televisie gezien, maar besef nu pas echt onder welke zware omstandigheden deze mensen hun belangrijke werk moeten doen. Ik wil het daarom hier nog maar eens gezegd hebben: helden zijn het, de mensen in de zorg. AHExpress onder de indruk van wat er allemaal te krijgen is.'' Toch beseft Van Ostaden, werk zaam als pedagogisch hulpverlener, dat bestellen bij AliExpress niet zo duurzaam is. Zo kreeg ze eens een pakketje binnen met enkel een biki- ni'tje voor de barbiepop van haar dochter erin, gekocht voor 50 cent. ,,Dat voelt dan toch gek'', geeft ze toe. ,,Hoewel ik er wel vanuit ga dat pro ducten niet in een halfvol vliegtuig uit China komen.'' Van Ostaden is ook niet altijd te vreden met haar bestellingen. ,,Soms kloppen de kledingmaten niet, of is de levertijd heel lang. Ik had een ca deau voor mijn neefje besteld, maar hij is inmiddels al jarig geweest en ik heb het nog steeds niet ontvangen.'' Toch blijft ze bestellen. ,,Als ik de app van AliExpress open, zie ik zo weer wat leuks voor een paar euro.'' Elektronica Waarvoor zou je wel goed terecht kunnen bij de prijsstunter? ,,Voor elektronicacomponenten en -onder delen ben je veel goedkoper uit bij AliExpress'', zegt Willem de Moor van technologiewebsite Tweakers. ,,Zolang je weet wat je wilt hebben en goed kijkt wat je bestelt.'' Uit eigen ervaring raadt hij af om er gereedschap te kopen. ,,Bij veel ge reedschap krijg je in de regel gewoon goedkope troep.'' Ook merkartikelen kun je als consument beter links la ten liggen. ,,Dat is waarschijnlijk imi- 'Als ik de app open, zie ik zo weer wat leuks voor een paar euro' ,,Gedragsverandering treedt pas op na veel herhaling'', stelt Wessels. ,,Stel: je ontvangt drie keer een pak ketje dat je niet bevalt. Dan pas ga je misschien anders over het bestellen denken.'' Een andere belangrijke factor is de mate van sociale druk. „Pakketjes worden thuis in de privésfeer ont vangen en uitgepakt. Als iets niet be valt, schamen mensen zich voor hun stomme keuze, en gooien ze het pro duct snel weg. Niemand die het ziet. Maar als ze door vrienden of familie worden gewezen op hun 'slechte' ge drag, kan dat wel iets veranderen." Vraagtekens Als alleenstaande moeder hoeft Van Ostaden thuis geen verantwoording voor haar koopverslaving af te leggen, zegt ze. Mensen in haar omgeving zetten soms wel eens vraagtekens bij de hoeveelheid producten die ze bin nenkrijgt. ,,Ze spreken me erop aan, maar zien er tegelijkertijd ook de voordelen van in. Bij een thema feestje pak ik bijvoorbeeld echt uit met allerlei spullen. Dan zijn mensen tatie of een mislukte batch, zeker als de prijs veel lager is dan gangbaar.'' Uiteindelijk moet je als consument gewoon je gezonde verstand gebrui ken, vindt De Moor. ,,Verwacht niet dat je voor 50 euro een laptop koopt waarvoor je hier in Nederland 1000 euro betaalt en dan niet teleurgesteld te worden.'' Uiteindelijk geldt: als het te mooi klinkt om waar te zijn, dan is dat waarschijnlijk ook zo. Na een zomerstop keert deze rubriek woensdag 2 september weer terug. woensdag 1 juli 2020 GO doen of laten? De belangrijkste af wegingen volgens de Consumentenbond. 1. Kijk verder dan de prijs Kies niet meteen voor het goedkoopste pro duct, maar kijk verder. Lees bijvoorbeeld eerst de reviews door. Ook staan bovenaan de pagina scores die een indicatie geven over de betrouwbaar heid van de verkoper. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl - EEFJE VAN OSTADEN 2. Houd rekening met extra kosten Bestellingen tot 22 euro zijn vrijgesteld van invoerrechten. Als je bestelling duurder is, kun je te maken krijgen met afhande- lingskosten of btw. Dan is je gekochte artikel ineens niet meer zo goedkoop. 3. Heb geduld De levertijd van pro ducten uit China is vaak lang, gemiddeld 22 dagen. Het kan ook voorkomen dat je maanden moet wach ten op het pakketje, of dat het helemaal niet wordt geleverd. 4. Pas op voor onveilige artikelen Europese kwaliteits- en veiligheidsnormen gelden niet voor pro ducten uit China. Let goed op voordat je een product gaat gebruiken of bijvoor beeld alle onderdelen goed vastzitten en lees de handleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23