I Leefgebied van zeldzaam insect ging er afgelopen jaren juist op vooruit 14 Twente en de Achterhoek zijn bolwerken van de zeldzame kleine ijsvogelvlinder. Maar na een flinke opleving dreigt de aanhoudende droogte roet in het eten te gooien. e ijsvogel geldt als het kleurrijk symbool van het bekenlandschap in Twente en de Achterhoek. On bekender is een andere ambassadeur van de na tuur in Oost-Nederland: de ijsvo gelvlinder. De ijsvogel en ijsvogel vlinder hebben uiterlijk weinig gemeen, maar hebben wel een zelfde geschiedenis. Ruilverkaveling Beide diersoorten verdwenen na genoeg geheel in de tijd dat ruil verkavelingen en ontwate-rings- projecten het landschap ingrij pend veranderden. Nu lijkt het tij te keren. De ijsvogels zijn weer vaste bewoners van meanderende beken en ook de ijsvogelvlinder is de laatste jaren vaker te zien nu bossen, bosranden en brede hout wallen en hagen her en der in oude glorie worden hersteld. Hier groeit en bloeit kamperfoelie, de bosplant waarop de kleine ijsvo gelvlinder eitjes afzet. Voorgoed verdwenen In de jaren rond de eeuwwisseling leek het afscheid van de ijsvogel vlinder zelfs nabij. In Twente en de Achterhoek was het aantal waar nemingen dramatisch afgenomen, van oudsher bolwerken van deze dagvlindersoort. In de bossen van het landgoed Singraven bij Dene kamp, in de natuurgebieden Age- »De ijsvogel en ijsvogelvlinder hebben uiterlijk weinig gemeen, maar eenzelfde geschiedenis lerbroek en Voltherbroek en op het aloude landgoed Duivelshof bij De Lutte werden ze nog gezien. In de Oost-Achterhoek dwarrelde nog een enkele vlinder bij het Ko- renburgerveen en in wat loofbos sen in Winterswijk. En in de rest van het land kwamen ze alleen nog voor op een aantal plekken in Brabant en Limburg. In Noord Nederland was de vlinder voor goed verdwenen. Rode lijst De kleine ijsvogelvlinder werd langzaam maar zeker een zeld zaamheid in Nederland. De vlin dersoort kreeg een vaste plek op de rode lijst van bedreigde soorten in Nederland. Er verschenen de eerste speciale beschermingsplannen voor de vlindertjes. In het beheer van na tuurgebieden werd meer rekening gehouden met de vlinders. Er wer den vooral in gebieden waar ze nog voorkwamen maatregelen ge nomen om de achteruitgang te stoppen. Vooral in Twente en de Achterhoek wordt het leefgebied verbeterd. Uit onderzoek van onder meer de Vlinderstichting blijkt dat de kleine ijsvogelvlinders uitgespro ken liefhebbers zijn van loofbos sen op wat nattere bodems, vooral op de zandgronden. Zulke gebie den zijn er in Twente en de Ach terhoek genoeg, maar de vlinders hebben meer noten op de zang. Ze vinden mooie, rijke loofbossen weliswaar aantrekkelijk, maar er moeten ook open plekken zijn of brede bospaden waar voldoende zonlicht de bodem bereikt. Ook de randen van houtwallen, bossen en hagen zoeken de vlin ders op, maar die moeten niet be staan uit bomen waarvan tot op grote hoogte de takken zijn afge zaagd, maar juist uit een brede groene strook van laaghan gende takken, struiken ofboompjes. Natuur- beherende organi saties in Oost-Ne derland voorza gen veel bosran den en houtwal len van een groene zoom en zorgden voor open, beschutte plekken en brede pa den waar het zonlicht een paar uur per dag kan doordrin gen. Specifieke leefwijze Deze maatregelen waren nodig, omdat kleine ijsvogelvlinders een specifieke leefwijze hebben. Als vlinders leven ze het grootste deel van de tijd hoog in de bomen, maar dalen vooral in de ochtend- W In de jaren rond de eeuwwisseling leek het afscheid van de ijsvogel-vlinder nabij uren naar beneden om op de grond voedsel te zoeken, zoals mi neralen in mest van bijvoorbeeld koeien en fruit zoals bramen of frambozen. Maar bovenal spelen bosranden waar het zonlicht af en toe kan doordringen een hoofdrol bij de voortplanting. Het zijn de vrouwtjes van de kleine ijsvogel vlinder die kamperfoelie zoeken voor her afzetten van de eitjes. En de prachtig bloeiende m v kamperfoelie is alleen vh re vinden op war vochtige plekken in bossen en wal len waar ook het zonlicht kan doordringen. Vanaf 2017 Vooral vanaf 20t7 is het aantal kleine ijs vogelvlinders flink toe genomen. En ook het leefge bied in Oost-Nederland is uitge breid. Ze werden plotseling waar genomen in gebieden waar ze lange tijd niet meer waren gezien. Vorig jaar vlakte die uitbreiding echter alweer iets af, mogelijk als gevolg van de aanhoudende droogte in natuurgebieden. Het vliegseizoen van de kleine ijsvogelvlinders is dit jaar nog maar kort gaande, het is dus nog onzeker hoe deze zomer voor de vlinders uitpakt. De voortekenen zijn vooralsnog niet gunstig, want ook deze zomer dreigt de extreme droogte aan te houden. woensdag 1 juli 2020 Jan Bengevoord Een kleine ijsvogelvlinder. FOTO'S HARRY WOLBERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14