II 10 NIEUWS Historicus Parry: Laten we nou eens leren van pandemieën in het verleden We zouden van de geschiedenis moeten leren hoe we kunnen vechten tegen pandemieën, zegt medisch historicus Manon Parry. „Maar dat doen we te weinig. We zijn veel te zelfgenoegzaam.'' De kern van het probleem is dat we vergeten, zegt medisch historicus Manon Parry. „Opnieuw en opnieuw en opnieuw. We leren simpelweg niet van het verleden. Soms leren we niet eens van dingen die twee of drie maanden geleden zijn gebeurd.'' Manon Parry heeft niet veel woor den nodig om uit te leggen waarom een pandemie als de huidige van co rona, ons zo heeft kunnen overvallen. Dik een halfjaar geleden wisten we nog van niks, nu zijn er over heel de wereld meer dan een half miljoen mensen gestorven aan corona en zijn er minstens tien miljoen besmet. Maar, zegt Parry: ,,We hadden het wel kunnen weten.'' De Britse Parry doceert Geschie denis van de geneeskunde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Ze concentreert zich daarbij met name op de 19de en 20ste eeuw. Ook werkte ze tien jaar lang in de Natio nal Library of Medicine in Bethesda, in de Amerikaanse staat Maryland. Daar worden meer dan zeven mil joen boeken, rapporten, manuscrip ten en foto's bewaard over genees kunde en aanverwante wetenschap pen. Wie serieus is geïnteresseerd in virussen, epidemieën en pande- mieën moet daar wezen. In het verleden huizen tal van ra zende en woekerende ziektes die hele steden, landen en zelfs wereld rijken hebben getroffen en gedeci meerd. De Bijbel en de Ilias van Homerus beschreven ze al. Dit zijn natuurlijk geen rapporten van gestu deerde artsen, maar in de loop van de volgende eeuwen is er wel steeds ge detailleerder verslag gedaan van ge zondheidscatastrofes. Zwarte Dood Van de Zwarte Dood bijvoorbeeld, die in de 14de eeuw door Europa waart en de bevolking met ongeveer een derde uitdunt. Of de Engelse zweetziekte in de 15de eeuw, die al binnen 24 uur na infectie dodelijk is en heel Noord-Europa treft. Een wijl de Polen het hadden over de 'Duitse ziekte'. Vaak denken we ook dat we iets onder controle kunnen krijgen als we het heel nauw omschrijven, zegt Parry. ,,Kijk bijvoorbeeld naar aids. Dat was heel lang de ziekte van de vier H's: homo's, Haïtianen, hemofi- liepatiënten en heroïneverslaafden. Daardoor zijn heel veel andere pa tiënten niet opgespoord, waardoor weer heel veel informatie verloren is gegaan.'' Ze snapt wel hoe dit allemaal komt. ,,We proberen grip te krijgen op iets wat we niet begrijpen. We moeten juist zoveel mogelijk gegevens verza melen, ook uit het verleden, en daar goed naar kijken. Maar dat doen we niet. Het feit dat in Engeland bijvoor beeld gekleurde mensen zo kwets baar zijn, heeft niets te maken met het lot. Dat komt doordat ze arm zijn en minder toegang hebben tot de ge zondheidszorg. Daar kun je iets aan doen. Als je op die manier ernaar kijkt, tenminste.'' Tweede golf Parry is ervan overtuigd dat er een tweede coronagolf komt, en dat die dodelijker zal zijn dan de eerste. Bij eerdere pandemieën ging het ook zo, zegt ze. ,,Onder grote druk worden openbare gelegenheden weer ge opend, en moet de economie weer op gang worden gebracht, soms veel te snel. Dat is eerder gebeurd en het is ook goed gedocumenteerd. Maar de geschiedenis wordt niet serieus ge nomen. We lijden aan een soort bio medisch optimisme, we denken dat we een eind kunnen maken aan alle ziektes, dat we altijd snel een vaccin zullen hebben. We zijn veel te zelfge noegzaam. We negeren het simpele feit dat er altijd ziektes zullen zijn. Weet je dat er ook nog steeds geen vaccin tegen het hiv-virus is? Laten we ons dus niet blindstaren op de mogelijkheid van simpele oplossin gen.'' Ze wil niet vervelend overkomen, zegt ze, want ze weet dat de leiders van nu een grote verantwoordelijk heid hebben. ,,Ik had het onder deze omstandigheden waarschijnlijk ook niet beter kunnen doen. Maar laten we nu eens meer gaan investeren in de gezondheidszorg, in het verple gend personeel, in interdisciplinair onderzoek. Dat is ingewikkeld, kost baar en het duurt langer, maar het is veel effectiever dan bijvoorbeeld een nieuw ziekenhuis bouwen. En laten we ook afstappen van het blinde ge loof in onze eigen nationale benade ring. 'Hier doen we het zo', alsof we geen internationale samenleving hebben.'' En voor een volgende keer: ,,Laten we alsjeblieft sneller handelen. Zeker als er al tien jaar mensen waarschu wen voor een pandemie. Als er één ding is dat we van het verleden moe ten leren, is dat we niet zelfgenoeg zaam moeten zijn. Er komen nieuwe ziektes, en die kunnen overal opdui ken. Ook hier.'' We negeren het simpele feit dat er altijd ziektes zijn pokkenepidemie in Mexico en Mid- den-Amerika doodt in de 16de eeuw miljoenen inwoners. En uit een wat recenter verleden kennen we de Spaanse Griep, die aan het eind van de Eerste Wereldoorlog toeslaat on der de verzwakte wereldbevolking. Er sterven ongeveer vijftig miljoen mensen. Manon Parry hoeft alleen maar naar haar eigen interessegebied te kijken, de laatste twee eeuwen, om terugkerende patronen te zien. ,,Snelgroeiende steden, massamigra tie, oorlogen, klimaatproblemen. In het algemeen geldt: hoe meer men sen, hoe meer bewegingen, hoe meer ziektes. En steeds weer, bij elke epi demie of pandemie, komt hetzelfde gedrag terug. Eerst gebeurt er niks. Dan zeggen we, ach, het is niet zo erg. Dan: het is misschien wel erg, maar het kan hier bij ons niet gebeuren. Dan weigeren we lang er het label 'pandemie' op te plakken. Dit alles geeft het virus de tijd om zich te ont wikkelen en te verspreiden, en dan is het te laat. Althans, dan is er heel veel tijd verloren gegaan.'' Schuld Ook de reacties op de ellende die de ziektes aanrichten zijn door de tijd heen hetzelfde. ,,Anderen krijgen de schuld. Vaak minderheden of buiten landers, maar ook andere landen. Nu zijn het de Chinezen, als je naar de Amerikaanse president luistert.'' De Joden hebben het vaak moeten ont gelden, maar ook 'heksen', vodden- boeren, reizende kooplieden of de gene die toevallig net in oorlog was met het getroffen land. Tijdens een grote syfilisepidemie spraken de Duitsers over de 'Franse ziekte', de Fransen over de 'Poolse ziekte', ter- woensdag 1 juli 2020 'We hadden beter kunnen weten met het coronavirus' Mark van Assen Amsterdam Plagen eisten in de middeleeuwen miljoenen levens. - Manon Parry 1987: een herdenking van aids-slachtoffers in Washington. foto sygma/ getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10