O - - r -• Iran vaardigt arrestatiebevel uit tegen Donald Trump 7 Vier maanden na de eerste besmetting wil een steeds grotere groep Nederlanders niks weten van het coronavirus. Inmiddels zijn er 2,9 miljoen coronablokkers, bijna een miljoen meer dan in april. Enschede Vooral mensen die jonger zijn dan 55 jaar mijden nieuws over het vi rus. Die gestaag groeiende groep ziet ook weinig nut in allerlei virus- remmende maatregelen. Dat blijkt uit een representatieve steekproef van onderzoeksbureau Newcom onder ruim 3000 Nederlanders. ,,Het draagvlak voor de regels en in teresse in coronanieuws neemt ze ker onder die leeftijdsgroep flink af', zegt directeur Neil van der Veer van Newcom. Op basis van de representatieve steekproef wordt de kop-in-het- zandgroep op 2.855.000 Nederlan ders geschat (in april waren dat er nog bijna 2 miljoen). Deze corona- nieuws mijders leven redelijk ge lijkmatig over het land verdeeld, met Friesland en Zeeland op kop. In die provincies worden respectieve lijk 29 en 28 procent van de respon denten door de onderzoekers als coronablocker bestempeld. Ruim vier maanden na de start van de uitbraak in Nederland telt het RIVM in totaal ruim 50.000 be smettingen, bijna 12.000 zieken huisopnames en 6100 doden. Maar corona schakelde een fiks aantal versnellingen terug, met nu nog da gelijks enkele ziekenhuisopnames en tussen de vijftig en honderd nieuwe gevallen. De straat op Met die gestage afname neemt dus ook het draagvlak voor een groot deel van het beleid af. Het RIVM constateert in het frequente ge dragsonderzoek al dat het houden van 1,5 meter afstand steeds moei- lijker wordt. Ook gingen mensen in verschillende steden de straat op om tegen de coronamaatrege len te demonstreren. ,,Waarschijnlijk mede daarom worden veel maatregelen nu snel ler versoepeld'', zegt Van der Veer. ,,De trend van het afne mende draagvlak zal pas keren als het slechter gaat met de aantallen besmettingen en zie kenhuisopnames, dan zal dat ge voel van urgentie weer toenemen. Maar dat wil je natuurlijk niet.'' Een flink deel van de Nederlan- ders (72 procent) houdt zich naar eigen zeggen netjes aan de sociale-af- standsregels, al was dat bij de eerdere peiling nog 83 procent. ,,Dat is een belangrijke rode draad: een heel grote groep is nog steeds be reid het gedrag aan te passen, een substantieel aantal mensen blijft juist heel voorzichtig. Want zelfs nu heel veel gelegenhe den weer deels open zijn, durven veel mensen het toch nog niet aan om een dagje uit te gaan of naar een café te gaan.'' Zo zegt twee derde van de deelnemers dat ze de ko- mende maanden musea, zwemba den, theaters, bioscopen, pretpar ken en dierentuinen liever links la ten liggen. Voor cafés en restau rants is dat 40 procent. ,,Dat zijn echt veel mensen, voor de econo mie zou het dramatisch zijn als zo veel mensen inderdaad zolang wegblijven", zegt Van der Veer. Tweede golf En hoewel we minder angstig zijn dan in april, houdt bijna driekwart van de Nederlanders serieus reke ning met de komst van een 'tweede golf. Slechts 2 procent is ervan overtuigd dat de tweede golf niet komt, 16 procent denkt 'waar schijnlijk niet'. Ons leven na corona zal ook anders blijven, denken veel deelne mers aan de enquête. Ruim 40 pro cent denkt dat we ook volgend jaar zomer nog zoveel mogelijk thuis werken, 38 procent denkt dat we dan nog altijd minder naar het buitenland reizen. Generaal Qassem Soleimani, de lei der van de al-Quds-eenheid van de Iraanse Revolutionaire Garde, kwam begin dit jaar om het leven door een aanval met een Ameri kaanse drone in Irak. De Iraanse justitie zegt dat 36 functionarissen uit de VS en andere landen worden vervolgd voor de dood van Solei- mani. Zij worden verdacht van moord en terrorisme. Trump staat volgens procureur- generaal Ali Alqasi Mehr bovenaan de lijst met verdachten. Iran wil de Amerikaanse president vervolgen zodra zijn ambtstermijn erop zit. De Iraanse autoriteiten doen een beroep op Interpol. Via die politieorganisatie wordt gevraagd de verdachten aan te houden. Inter pol weigerde gisteren aan dat ver zoek te voldoen. Onmiddellijke dreiging Volgens Trump hebben de Ameri kanen Soleimani uit de weg ge ruimd, omdat hij vergaande plan nen had om Amerikaanse doelen aan te vallen. ,,Een onmiddellijke ag/T dreiging'', klonk het. De president verklaarde later dat vier Ameri kaanse ambassades de vermoede lijke doelen van Soleimani waren geweest. De droneaanval zou daarmee een legitieme antiterreuroperatie zijn geweest, maar sommige mensen in Trumps omgeving waren minder stellig of twijfelden zelfs openlijk. ,,Mijn verwachting was dat ze het op onze ambassades gemunt had den'', sprak defensieminister Mark Esper. De ambassades zelf bleken niet geïnformeerd. Uit wraak voor de aanslag op de le- gerleider vuurde Iran in de nacht van 8 januari een aantal raketten af op Amerikaanse luchtmachtbases in Irak. Volgens Iran vielen daarbij tientallen doden en gewonden, maar Washington verklaarde dat er geen slachtoffers waren. Iran zei dat de aanvallen werden uitgevoerd 'in naam van de marte laar generaal Qassem Soleimani'. 'Een klap in het gezicht van de Amerikanen', noemde de religieus leider Khamenei de raketaanval. De ochtend van de aanval werd 'per abuis' een Oekraïens passagiers vliegtuig door de Iraanse Revoluti onaire Garde neergehaald. dinsdag 30 juni 2020 GO --L j r~'. - - 'Vj - r - 1LI - V - If^ï* Groep coronablockers groeit Niels Klaassen van de Nederlanders zegt zich aan de 1,5 meterregel te houden. De Iraanse autoriteiten hebben een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen president Donald Trump en andere Amerikaanse functionarissen. Zij worden vol gens het Iraanse persbureau Fars verantwoordelijk gehouden voor de dood van generaal Qassem Soleimani. Simone van Zwienen Teheran/Rotterdam - - J Sjiietische moslims demon streren in Karbala in Irak na de Amerikaanse aanval. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7