OZCAN AKYOL Inenten nog meer in zwang door corona 6 Jill Franse Groenen grote winnaar van gemeenteraadsverkiezingen »De strijd voor het klimaat wordt opgenomen in de Franse grondwet Column Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en daarom doe ik nog een duit in het racismedebat, met het risico dat ik weer een hele dag mag lezen dat ik op moet rotten naar mijn eigen land, dat de mensen weten waar ik woon en dat ik een misselijk makende fatsoensrakker ben. Er valt me iets op en dat zit me dwars. De afgelopen weken konden we veelvuldig horen dat de vrijheid van meningsuiting in gevaar was, een onheilspellende boodschap die vooral werd ver kondigd door ongepolijste figu ren die hun kleine ergernissen groots wilden delen. Dat deden ze dan ook naar hartenlust, op de televisie, op de radio en in de krant, maar elke keer als er wat tegengas kwam, verkondigden deze strijders luidkeels datje helemaal niets meer mag in dit land. Alles werd afgenomen. op televisie. Hij hield een pleidooi voor meer waardering voor zorgpersoneel, dat ons zo heldhaftig door de eer ste golf van het coronavirus heeft geloodst. Met dat verhaal oogstte hij bijval. Als het aan sommige mensen lag, gaven we hem zelfs een standbeeld - dat wordt dan in elk geval een standbeeld dat van iedereen op zijn sokkel mag blij ven staan. Ook mooi. Iets later op de avond, tijdens een ander gesprek, liet Gommers weten dat hij grapjes over Zwarte Piet helemaal niet leuk vindt. De sug gestie alleen irriteerde hem al. Binnen een paar tellen werd onze natio nale held afgeserveerd als 'naïef doktertje' dat zijn muil moest houden, hij kon beter bij zijn leest blijven. Gommers werd met de grond gelijkgemaakt. Voila, het ni veau van ons racismedebat in een notendop. De vrijheid van me ningsuiting geldt voor sommige mensen kennelijk meer dan voor andere. Wie het waagt om niet mee te doen in de polonaise der botteriken, en zelfs vraagtekens bij de gang van zaken plaatst, kan op hoon en scheldkanonnades reke nen. Wat vrijheid betekent, hebben veel lieden kennelijk nooit geleerd. Als iemand de ruimte neemt om alles te roepen wat hij vindt, moet hij diezelfde vrijheid van een ander verdedigen, en haar dus niet bestrijden. Als je dat doet, ben je geen knip voor de neus waard. Dan heb je het idee van een vrije democratie niet begrepen. Ik zou dus nog maar even wachten met dat standbeeld voor Gommers. Voor je het weet, zit het helemaal onder de verf. Wat vrijheid betekent, hebben veel lieden kennelijk nooit geleerd Hans van Vliet, manager van het Rijksvaccinatieprogramma bij het RIVM, noemt het 'dodelijk' voor de vaccinatiegraad als er niet meer over inenten wordt gespro ken. ,,De coronacrisis heeft ieder een weer even met de neus op de feiten gedrukt: vaccinatie tegen infectieziekten is essentieel.'' Op dit moment is het volgens het instituut niet duidelijk in hoeverre de coronacrisis effect zal hebben op de vaccinatiegraad in komende jaren. Dat is mede af hankelijk van de duur van de cri sis en of gemiste vaccinaties nog (tijdig) worden ingehaald. De afgelopen maanden zijn de inentingen van zuigelingen door gegaan, net als de vaccinatie tegen de bacterie meningokokken. De tweede inenting tegen bof, maze len en rodehond en de hpv-prik hebben wel stilgelegen. De komende maanden zullen de GGD'en hun best doen opge lopen achterstanden weg te wer ken en Van Vliet denkt dat ze daar grotendeels in zullen slagen. ,,De Vaccinatiegraad cijfers van 2020 zullen beperkt worden geraakt door corona.'' Er zijn maatregelen genomen om vaccinaties zoveel mogelijk doorgang te laten vinden tijdens de coronacrisis. Zo wordt vooraf gaand aan een afspraak vaak tele fonisch contact opgenomen, waarbij het belang van vaccineren wordt benadrukt. Ouders die geen gehoor geven aan een op roep, krijgen achteraf ook vaak een telefoontje. Staatssecretaris Blokhuis (Volksgezondheid) verwacht net als het RIVM dat de vaccinatie graad geen grote deuken oploopt. ,,De inzet voor het Rijksvaccina tieprogramma van velen heeft voor het eerst sinds een aan tal jaren geleid tot een toename van de vaccinatiegraad. Daarom heb ik er, ondanks Covid-19, ver trouwen in dat deze stijgende lijn doorgetrokken zal worden.'' Macron deed zijn uitspraken tegen de 150 leden van een zogeheten Burger Conventie die voorstellen heeft gedaan voor het milieu en het klimaat. De leden van die advies raad werden vorig jaar gekozen en vormen een representatieve groep Fransen. Macron heeft besloten vrijwel al hun 149 voorstellen on veranderd over te nemen. ,,We gaan ze zo spoedig mogelijk in praktijk brengen'', zei de president. De ko mende weken wordt er een begin gemaakt met nieuwe regels. Voor het eind van de zomer moeten de eerste wetsvoorstellen klaar zijn. Grondwet De plannen lopen sterk uiteen. Zo moeten bedrijven straks aan strenge milieu-eisen voldoen, wil len ze nog overheidssubsidies krij gen. Schoolkantines krijgen finan ciële steun als ze kinderen lokaal geproduceerd biologisch eten voor zetten. Boeren moeten klimaat- vriendelijker gaan produceren en gebouwen moeten beter geïsoleerd worden. De belasting op treinkaart jes gaat omlaag. De nieuwe wetten over deze on derwerpen kunnen per referen dum worden voorgelegd aan de Fransen, beloofde Macron. Hij kondigde ook aan het han delsverdrag tussen de Europese Unie en Canada tegen het licht te houden. ,,Als uit de evaluatie blijkt dat het niet aan onze normen vol- doet, trekt Frankrijk zich terug.'' Binnen de Europese Unie gaat Macron lobbyen voor een geza menlijke ecotaks. De Franse president zegde ook toe dat de strijd voor het klimaat en het behoud van biodiversiteit zul len worden opgenomen in het eer ste artikel van de Franse grondwet, om het belang ervan te benadruk ken. Ook het begrip 'ecocide', de milieuvariant van 'genocide', zal wettelijk worden vastgelegd, 'in het internationale recht en in Frank rijk', zei Macron te hopen. De maatregelen komen een dag na de gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. Bij die verkiezingen boekten de Franse Groenen, de EELV, grote winst. In een aantal grote steden, zoals Lyon, Bordeaux en Straatsburg kwamen ze als win naar uit de bus en zullen ze de bur gemeester leveren. Lage opkomst Voor de partij van de president, La République En Marche, eindigden de verkiezingen teleurstellend. De partij kreeg bijna nergens voet aan de grond. Macrons eigen premier, Edouard Philippe, had wel succes: hij had zich verkiesbaar gesteld in havenstad Le Havre en won. Op korte termijn wordt besloten of Philippe premier blijft of naar Le Havre verhuist. De opkomst was zondag met 40 a 41 procent historisch laag. Nog nooit gingen zo weinig Fransen stemmen bij lokale verkiezingen. Voor veel mensen speelde de angst voor besmetting met corona daarbij een rol. dinsdag 30 juni 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Standbeeld Ik zag afgelopen zondag intensivist Diederik Gommers -S- De coronacrisis leidt er waar schijnlijk toe dat nog meer Nederlanders zichzelf of hun kinderen laten vaccineren tegen infectieziekten. Edwin van der Aa Bilthoven Zuigelingen DKTP Hib Hep B Pneu BMR toename 92,6% +0,2% 93,5 +0,4 92,3 +0,3 93,0 +0,4 I 93,6 +0,7 Men.kok. 93,2 +0,6 s Kleuters DKTP 92,2 +0,3 Schoolkinderen BMR 89,7 +0,2 Meisjes HPV 53,0 +7,5 Macron maakt 'groene draai' President Emmanuel Macron legt 15 miljard euro op tafel om de Franse economie de ko mende twee jaar groener te maken. ,,De nood is hoog, het is tijd voor concrete acties en die beginnen nu'', aldus Macron. Frank Renout Parijs M President Emma nuel Macron (rechts) en premier Edouard Philippe. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6