niet te wachten op klandizie' Meer dan 30.000 verdachten in Duitse kindermisbruikzaak Kamer stelt toekomst Scapino Ballet veilig ■H 5 ■PmnPS mm Wfflcwli ■hHMi mm m W*w au ,^H| ,-vr plaatsen. Mensen gaan niet op vakantie en steken hun geld in het huis. Die badka mer of die dakkapel die eigenlijk voor vol gend jaar gepland stond, willen ze nü. Dat is voor mij pret tig, dat je een paar we ken op één klus zit.'' ,,Ik hoef absoluut Mensen gaan niet op vakantie en steken hun geld nu in het huis niet op de bank zitten te wachten op nieuwe opdrachten, dat is altijd lekker. Wel merk ik dat er minder kleine klusjes zijn. Een deurtje schilderen of kamer tje behangen doen mensen nu zelf. Ze hebben er immers de tijd voor. Misschien dat ik komende win ter daardoor merk dat er dan minder schil derwerk is. Hoe de economische recessie die op ons afkomt uiteindelijk de bouw gaat beïnvloeden weet natuurlijk nie mand. Ik kan ook niet in de toekomst kij ken.'' Het nieuwe optimisme be tekent niet dat de hotel branche geen pittige tijden achter de rug heeft. Met name uitzendkrachten wer den werkloos. ,,En er staan veel hotels te koop. Die zijn 15 maart gesloten om nooit meer open te gaan. We heb ben er juist eentje gekocht, dat wordt hotel nummer 101, in Renesse. Het hotel gaat vrijdag open.'' Het gaat volgens hem niet alleen om feiten gepleegd door individu ele daders, maar om een sterk ver weven onlinenetwerk van sympa thisanten, vrienden, handlangers en mededaders. Het doel is nu om de verdachten en 'supporters' van kindermishan deling uit de anonimiteit van het internet te halen. Ze opereerden onder schuilnamen op het Darknet en communiceerden volgens Duitse media in versleutelde be richten onder meer in het Duits, Engels, Frans, Russisch, Italiaans en Spaans. Het zwaartepunt van het internationale 'pedocriminele net werk' ligt in Duitstalige landen. Het onderzoek draait om concrete vor men van seksueel misbruik, maar ook om de verspreiding en het bezit van kinderporno. De betrokkenen spraken in chat- berichten op fora en Messenger diensten openlijk over hun daden van misbruik, 'warmden' elkaar op en gaven zelfs tips zoals welke ver dovende middelen het best toege diend kunnen worden aan kinde ren om ze seksueel te misbruiken. In de chats werden ook afspraken gemaakt om met meerdere daders één kind te misbruiken. ,,Degenen die aarzelden, werden door anderen aangemoedigd hun voornemens in de praktijk te brengen", zei minis ter van Justitie Peter Biesenbach tij dens een persconferentie in Düssel- dorf. Hij sprak van een 'nieuwe di mensie van deze vorm van mis daad'. ,,We moeten erkennen dat kindermishandeling online vaker voorkomt dan we dachten." Bundeswehrsoldaat Tot op heden zijn in Duitsland 72 verdachten geïdentificeerd. Elf van hen zitten in hechtenis. De zaak raakte in oktober 2019 aan het rol len nadat bij een 42-jarige hoofd verdachte digitale bestanden met beelden van ernstig kindermis bruik waren ontdekt. Duitse media spraken van honderdduizenden vi deo's en foto's. Er zouden ook seksspeeltjes en ke tenen gevonden zijn en een tele foon in beslag zijn genomen waarop chatgroepen zijn ontdekt die zo'n 1800 leden telden. Het spoor leidde vervolgens naar drie andere hoofdverdachten onder wie: Jörg L. en Bastian S. Laatstge noemde werd eind mei in Kleef veroordeeld tot tien jaar cel wegens seksueel misbruik van vier kinde ren tussen de 2 en 5 jaar oud en het maken en uitwisselen van mis- bruikbeelden. De rechtbank ver klaarde hem verminderd toereke ningsvatbaar en beval zijn opname in de forensische psychiatrie. De Bundeswehrsoldaat vergreep zich volgens de aanklacht onder meer aan zijn 2-jarige dochter en 5-jarige stiefzoon, maar ook aan de 2-jarige dochter van Jörg L. Het dansgezelschap zou volgens een advies van de Raad voor Cul tuur de komende vier jaar geen subsidie meer krijgen. Nu ontvangt Scapino per jaar 1,7 miljoen euro. Ook festival Eurosonic/Noorder- slag moet van de Kamer de subsidie behouden. Van Engelshoven zal een motie daartoe uitvoeren. Kamerleden memoreerden in een debat over cultuur de lange his torie van het Scapino Ballet, dat dit jaar 75 jaar bestaat en in Amsterdam werd opgericht. Ook werd ge noemd dat het inmiddels in Rotter dam gevestigde ballet een grote re giofunctie heeft: in 42 theaters in het land treedt het ballet op. ,,Als het Scapino Ballet omvalt, vallen ook theaters om", stelde CDA-Ka- merlid Lenny Geluk-Poortvliet. Ook minister Van Engelshoven ziet het historische belang. ,,Zo lang de basisinfrastructuur cultuur (subsidieprogramma voor culturele instellingen van structureel belang, red.) bestaat, zat Scapino erin. Velen van ons moesten even slikken toen we dit advies lazen." Dat het advies nu ondanks een positief advies niet tot subsidie leidt, 'wringt' en 'doet pijn', stelde de D66-bewindsvrouw. Verjonging Afwijken van het advies zei ze ook lastig te vinden. De Raad voor Cul tuur adviseert verjonging en wil dat het Gronings dansgezelschap Club Guy Roni de komende vier jaar subsidie krijgt. Van Engelsho ven noemde dat 'een ingewikkeld dilemma'. ,,Maar als uw Kamer mij per motie de opdracht geeft te zor gen dat er voor Scapino toch ruimte wordt gemaakt, ben ik bereid dat te doen." CDA-Kamerlid Geluk diende daarop direct haar motie in die Van Engelshoven opdraagt jaarlijks 1,7 miljoen euro vrij te maken voor het Scapino Ballet in de periode 2021 2024. Haar motie heeft een ruime Kamermeerderheid. dinsdag 30 juni 2020 GO rmffi W. a cans» n i WÊÊm aS J^gS ,,Het zijn nu vooral de grotere klussen'', merkt Etienne van Veen. foto shody careman Een wijntje op gepaste afstand bij Fletcher. foto anp In het onderzoek naar een mis- bruikzaak die vorig jaar aan het licht kwam in de buurt van Keu len, zijn meer dan 30.000 onbe kende verdachten in beeld geko men. Dat maakte de minister van Justitie van de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen giste ren bekend. Caspar Naber Keulen Minister Ingrid van Engelshoven (D66, Cultuur) gaat het Scapino Ballet redden. Ze liet gisteren weten open te staan voor een oproep van de Tweede Kamer daartoe. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5