II Terneuzen jubelt niet om overschot 2019 7 Kost corona zwembaden de kop? Een nieuwe basisschool in Westdorpe is op korte termijn hard nodig voor de leefbaarheid van het hele dorp. Dat stellen dorpsraadslid Tommy van Overmeeren en ouderleden Egbert Vervaet en Martijn Heller van de medezeggenschapsraad van basisschool De Kreeke. KOEWACHT De zwembaden in Koewacht en Zaamslag zijn net weer open. Het zal vanwege co rona een mager jaar worden. Ge vreesd wordt dat het wel eens het laatste jaar zou kunnen zijn voor de twee kleinste baden van de gemeente Terneuzen. Met vijf zwembaden is Ter- neuzen bijzonder rijk bedeeld maar ook duur uit. De inkom sten zullen fors afnemen nu er vanwege corona in Koewacht maximaal 250 gasten binnen mogen, in Zaamslag zelfs maar 80. Wethouder Jack Begijn stelde Zaamslag vorig jaar nog gerust door tijdens de vijftigste verjaar dag van het bad te beloven dat alle baden openblijven. ,,We houden ons nog bij het voorne men de zwembaden tot 2025 on gemoeid te laten, mits er geen gekke dingen gebeuren, zoals de situatie die we nu hebben met corona en de bezuinigingen die we moeten doen. Eén van de suggesties die we de raad gaven is nog eens te kijken naar de zwembaden. Als we de zwem baden van Koewacht en Zaam- slag sluiten levert dat €313.000 per jaar op en we houden nog steeds drie zwembaden over." Ko Houg, voorzitter van de dorpsraad van Zaamslag is nog niet echt ongerust over de be richten. ,,Het is goed te motive ren waarom we dit jaar weinig bezoekers zullen hebben." Houg zegt niet echt te vrezen dat het zwembad in Zaamslag wordt af gerekend op omstandigheden waar alle zwembaden mee te maken hebben. Geen stookkosten De zorgen zijn groter in Koe wacht. ,,Wij verwachten ieder jaar wel een geluid dat de zwem baden van Koewacht en Zaam- slag dicht moeten", zegt Guust de Waele, secretaris van de Koe- wachtse dorpsraad. Hij denkt dat het zwembad van Koewacht echt niet het duurste zwembad in de gemeente is. ,,Ons bad is niet verwarmd. Dat scheelt al enorm in de stookkosten." Tot voor kort hielden zij zich stil. Dat was hen op het hart gedrukt én het 'zou wel goedko- men'. Maar de beer is nu los. De drie Westdorpenaren zijn verbaasd en kwaad, omdat nieuwbouw in de Terneuzense Ri vierenbuurt en Hoek én verbou wing van de school in Othene voorrang krijgen. ,,We voelen ons gepasseerd." Hoe dat zo heeft kunnen gebeu ren? 'De schoolbesturen zijn ak koord met de aangebrachte priori- tering van de onderwijsvoorzie ningen', meldt het Terneuzense college van B en W in een voorstel dat vandaag in de gemeenteraad wordt behandeld. In het bijge voegde onderwijshuisvestings- plan staat evenwel alleen hoe lang schoolgebouwen nog mee kun nen. Westdorpe scoort het laagst, met de Rivierenbuurt. Dat Westdorpe toch langer moet wachten, steekt Van Overmeeren, Vervaet en Heller. Het leerlingen tal is sinds 2010-2011 gedaald van 140 naar een kleine honderd, ter wijl zo'n veertig kinderen uit het dorp in België basisonderwijs vol gen. In Westdorpe zijn de laatste jaren veel Belgen komen wonen vanwege relatief lage huizenprij zen. Dat zal ermee te maken heb ben dat vrij veel kinderen in België De kosten van onderhoud zijn ook veel hoger dan bij andere scholen naar school gaan, maar dat is het volgens de drie Westdorpenaren niet alleen. Gedrieën geven ze een rondlei ding door de twee gebouwen waarin De Kreeke is gevestigd. Van de buitenkant ogen ze al verou derd, maar niet eens onaardig. De binnenzijde is een ander ver haal. ,,Zie je die groengeschilderde muur?", wijst Heller in één van de lokalen. ,,Dat is gebeurd, omdat het vocht naar binnen slaat en je anders tegen de schimmel aan kijkt." Veel enkel glas is er ook nog, met als gevolg hoge stookkos ten. ,,De onderhoudskosten zijn ook veel hoger dan bij andere scholen", weet Vervaet. De oudbouw schreeuwt om ver vanging, willen Van Overmeeren, Vervaet en Heller maar aangeven, ook om meer leerlingen te trek ken. Dat Terneuzen niet overal te gelijk in scholen kan investeren, kunnen ze begrijpen, maar West- dorpe is, halen ze de onderzoeken aan, het hardst toe aan een nieuw schoolgebouw. De investering in Westdorpe, geschat op ruim 1,5 miljoen euro, is ook nog de allerlaagste. Volgens Van Overmeeren, van beroep ma kelaar, is bovendien geld terug te verdienen door een deel van het huidige, erg grote schoolterrein te gebruiken voor de bouw van wo ningen. ,,Slaan we twee vliegen in één klap voor de leefbaarheid." Dat Terneuzen minder uitgeeft dan begroot, is niet nieuw. Het is de laatste vijfjaar niet anders geweest, maar 2019 was wel uitzonderlijk. En dat is niet in de laatste plaats te dan ken aan hogere inkomsten uit bouwvergunningen. Bedrijven die in Terneuzen 133 hectare aan zonneparken willen aanleggen, hebben vorig jaar al af- gerekend. Opbrengst: 1,1, miljoen euro. Terneuzen kreeg ook iets meer geld van de rijksoverheid, deed op allerlei terreinen zuinig aan en hield geld over, omdat een aantal investeringen is opgescho ven. Zo moet het camperterrein in Sas van Gent nog worden ver- Gemeente sluit boekjaar 2019 af met een overschot van ruim zes miljoen euro nieuwd en is het herstelwerk aan de met verzakkingsgevaar bedreigde Sasse Westkade, waaraan Terneu- zen 850.000 euro bijdraagt, pas dit jaar begonnen. Verschillende tegenvallers zijn er ook. Meer geld moest worden ge stort in de pensioenpot voor wet houders en de uitgaven voor zorg en werkgelegenheidstaken vielen hoger uit, met name voor de jeugd zorg en sociaal werkbedrijf Dethon. Het laatste betekent dat Terneuzen eerder door de spaarpot voor zorg en werkgelegenheidstaken is. Dat verklaart ten dele waarom in het gemeentehuis toch geen jubel stemming heerst, ondanks het grote overschot van 2019. De spaarpot voor zorg- en werk- gelegenheidstaken was heel groot, maar is inmiddels zo goed als leeg. Maatregelen zijn genomen om kos ten in de hand te houden, onder meer door een rem te zetten op ver strekking van huishoudelijke hulp en voorzichtig in te grijpen in de Terneuzen zit in de maag met de onderhoudstoestand van monumenten jeugdzorg. Voorlopig leveren die echter nog niet voldoende op. Tot extra bezuinigingen zal dit (nog) niet leiden. Een raadsmeer- derheid wil niet meer aan zorg- en werkgelegenheidstaken uitgeven dan Terneuzen hiervoor ontvangt van het Rijk. Om de gaten te dich- ten wil het college van B en W nu wel eigen geld inzetten, maar dat moet later wel terugkomen, als de besparingsmaatregelen effect heb ben. Lukt dat niet, dan lijken extra bezuinigingen onvermijdelijk. Er zijn meer donkere wolken. Te beginnen met de hoge kosten voor onderwijshuisvesting, met voorop die voor middelbare school Lode- wijk College. Uitstel hangt in de lucht. En Terneuzen zit in de maag met de onderhoudstoestand van monu menten. Meerdere gebouwen zijn niet in goede staat, terwijl het on derhoudsbudget ervoor 'ruim on voldoende' is. Eind dit jaar moet er een voorstel liggen om de achterstand 'gefa seerd' weg te werken. dinsdag 30 juni 2020 VL 'Leefbaarheid staat op 't spel' Harmen van der Werf Westdorpe -Egbert Vervaet, ouderlid M Egbert Vervaet, Tommy van Overmee ren en Mar tijn Heller (vlnr) voor één van de gebouwen van basis school De Kreeke. 'Dit gebouw is zo verou derd, dat kan echt niet meer. De onder- houdskos- ten rijzen ook nog eens de pan uit'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen heeft het boekjaar 2019 met een overschot van ruim zes miljoen euro afgeslo ten, dat is vijf miljoen euro meer dan voorzien. Toch heerst in het Terneuzens stadhuis geen jubel stemming. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57