De dag is goed begonnen Hi KINEPOLIS ZEELAND 11 Zuiderburen KINEPOLIS ON TOUR DRIVE-IN Streektaal Filmfans hebben onlangs geschokt gereageerd op het nieuws dat The Movies, de oudste bioscoop van Amsterdam, op omvallen staat. Het exploiteren van de filmzaal is niet meer rendabel door de coronamaatregelen. In Vlaanderen hebben ze gekozen voor een unieke filmformule met een drive - in. Nu de strenge maatrege len het nog steeds on mogelijk maken om in grote aantallen de bios copen te bezoeken is er in Vlaan deren voor een andere aanpak ge kozen. In juli en augustus vindt er op verschillende plaatsen een drive-in plaats onder de naam Ki nepolis On Tour. Het moet de meest intense drive-in bioscoopervaring van het land worden met het grootste mobiele LED-scherm ter wereld met een grootte van zes tien bij negen meter. Die kanjer laat elke scène haarfijn overgaan in het Belgische decor. Er is gekozen voor aparte en bij zondere locaties die de filmbele ving nog unieker maken in de ge zellige bubbel van de eigen auto. Om de klanten te verwennen kun je op het terrein zelfs online drank en snacks kopen en met je smart- phone betalen. De bestellingen worden als extra service tot aan je auto gebracht. De grensgemeente Maldegem is de eerste stop van Kinepolis On Tour. Van 3 tot en met 7 juli strijkt de mobiele drive-in bioscoop er neer aan de Gentweg. Het idylli sche weidelandschap op het hoog ste punt van de gemeente, zal een reeks iconische films tot leven la ten komen. Elke dag kunnen cine fielen er genieten van meerdere voorstellingen, wat lekkers voor erbij en een adembenemend uit zicht. De organisatie zorgt graag voor de enige échte Kinepolis pop corn en gekoelde drankjes voor een 'full' experience. Maldegem zocht al langer naar een gelegenheid om een zomerse openluchtcinema te organiseren in de streek. Het gemeentebestuur koos voor de primeur in tijden van corona als alternatief voor talrijke gemiste evenementen Daarom be sloot de gemeente om met het idee aan te kloppen bij Kinepolis. Schepen (wethouder) van Jeugd Glenn Longeville is blij met de Maldegem is ideale plek om een reeks iconische films tot leven te laten komen komst van Kinepolis on Tour. ,,Dit is de ideale plek om een reeks iconi sche films tot leven te laten ko men. De weelderige weide tussen de straten Helle en Onderdijke zal als decor dienen voor meerdere kaskrakers, van in de vroege uur tjes tot zonsondergang. Dat Mal- degem de eerste stop is van Kine polis On Tour is evenmin toevallig. ,,We wilden in deze coronatijden iets doen voor de Maldegemjeugd tussen 16 en 22 jaar", zegt burge meester Bart Van Hulle. ,,Onze schepen Marleen Vandenbussche kwam met het idee op de proppen voor een drive-in bioscoop. We hebben contact opgenomen met Kinepolis en we konden hen over tuigen van dit idee. We zijn na tuurlijk vereerd dat de bioscoop keten hier een groots zomerspek- takel van heeft gemaakt, maar vooral blij dat onze gemeente het evenement zal aftrappen. We be taalden 30.000 euro om Kinepolis on Tour naar Maldegem te krijgen." Begin juli stelt de gemeente zijn Toscaanse velden dus open voor het grote publiek. Interstellar zet als openingsfilm meteen de toon voor een fantastische week. An dere films die geprogrammeerd worden zijn onder meer: 1917, The Lion King, Spider-Man: Far from home, Bohemian Rhapsody en Fast and the Furious 8. Deelnemers betalen vijfentwin tig euro per auto, ongeacht het aantal inzittenden. Geïnteresseer den kunnen online tickets bestel len. Het geluid van de film komt de auto binnen via FM-transmis- sie. r kunt boeken. Na Maldegem trekt de Kinepo- liskaravaan verder naar het kasteel van Alden Biesen in Limburg, waar het bioscoopscherm van 10 tot en met 14 juli zal staan. Iie bin t'r al vroeg bie', roept de buurman as tie me in m'n 'ofje bezig ziet mee de uutgebloeide blommen af te knip pen. Ik knikken 's en gao rustig vèder. 'Dat is noe echt gêên zicht, ee,' van die smerige dooie dodden tussen die róóie bloesem,' zeg 'k nog, mao die was m'n al voo. 'Pioenrozen, joengen, dao kanne hie wel mee op de mart gaon staen. Zukke schóne blommen. Da binnen dubbele, zeker?' 'k Zeggen nog dan ze voo 't dèrde jaor in bloei staon en ielk jaor kommen d'r 'oe lan ger 'oe mêêr blommen in. En die diep róóie kleur, ee. Die zie je nie vee. Op deze tied van 't jaor is lekker om vroeg op te staon. 't Was nog gêên zes uren, toen 'k al an m'n taofeltje in de keuken zat. Vroeg op staon joengen en vooral in de zeumer. Dan ei je 'n 'êêle dag voo je om allerlei klusjes te doen. Noe za je zeggen: 'Binnen de daogen dan nie lange genoeg?' Al licht, mao ik bin 'n morgenmèns, ee. Vóó de koffie moet 'r al 't êên en 't an der gedaon ziin. 's Avonds maok ik al- tied een liestje en in de lóóp van de dag streep ik dan m'n boodschappen deu. Da geeft 'n lekker gevoel. En m'n blommen stoengen vandaoge bo- venan. En as 'k dan lekker in dat vroege zonnetje stao te knippen, dan moen 'k toch onwillekeurig terug- dienken an de schóóne morgens dan wudder van Biervliet nao Terneuzen reejen mee 'n 'êêle kóóie deu de pol ders. Lekker 't zonnetje in je gezicht. Gêên windje. 't Riet stoeng rechte in de slóóte en de blaoren 'iengen stille an de bóómen langst de weg. Zó noe 'n duuve, die van 't bóónenland weg vloog was wudder d'r an kwaomen. Mao, voor ons mosten ze best bluven zitten, 'óór. Wa gaoven wudder dao noe om, as ze dao noe wat bóónen za- oten op te vreten? Glad niks. Oh jao, en as 't dan zó windstille was, dan fietsende wudder nogal 's mee los 'anden. Zonder 'anden, zei me dan. Vallen? Bel nêê, as je ielken dag zó'n vuufen- twintig, dèrtig kilometer fietst, dan val je nie mêêr 'óór. Dan kan je j'n evenwicht wel bewaoren. Dao moe je mao nie an twufelen. En a je dan 'alf uurtje laoter in Terneuzen d'Arsena- olstraote in reej, dan wier 't daor al- tied wat killer. Je reej dan in 't scha- otje. Da mérkende je dat bots. Dan voelende dat toch even nie zó lekker, want wudder reejen dan al in ons bloesje, weet je. Dao mocht ik noe vanmorgen ook even an dienken, want m'n pioenen staon an de ziekant van 't 'uus. Ook in 't schaotje. As 'k tegen tienen de zaok an 't opruumen bin, komt ie al terug uut de polder. De buurman. "Je bin lekker opgeschoten," roept ie en die steekt z'n duum nao boven. Die gaot ook achter de koffie, dienk 'k bie m'n eigen, binst as 'k de groene container op z'n plekke zet. In 'uus streep 'k even laoter de bovenste regel van m'n liestje deu. De dag is wee goed be gonnen. ON TOUR dinsdag 30 juni 2020 VL Film kijken vanuit de eigen auto In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de mo biele drive-in bioscoop Frank Gijsel Maldegem Een intense drive-in bioscoopervaring vanuit de auto. Het kan straks. FOTO KINEPOLIS -Glenn Longeville, wethouder Alle informatie is te vinden op de website: www.kinepolis.be Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53