PvdA en CU passen voor 'achterkamertjesoverleg' Bibliotheek Oosterschelde omarmt landelijk (voor)leesproject SGP: Asbest-arts Stumphius verdient een straatnaam 7 Ali Pankow Zierikzee „Zowel bij kinderen als volwasse nen zie ik direct een glimlach op het gezicht verschijnen als ik aan kom rijden'', zegt coördinator Boekfiets, Gerdien Verboom-Janse. Zij heeft in de drie weken dat zij deze functie nu bekleedt al diverse proefritjes gemaakt en haar vertel- kast geopend. ,,Het is zo'n leuke manier om kinderen en ouders sa men naar mooie verhalen te laten luisteren, daarop tussentijds te rea geren en samen taalspelletjes te spelen. De vertelkast zuigt jong en oud het verhaal in. De nadruk ligt op interactie en dat maakt het zo'n fijne belevenis'', verklaart ze. De Boekfiets is een landelijk ini tiatief van de Stichting Aanzet met als doel elk kind de kans te bieden het plezier van (voor)lezen te laten ontdekken. Tevens kan deze bij zondere bakfiets een preventieve functie hebben om laaggeletterd- heid tegen te gaan. Speeltuinen In Zeeland maken naast biblio theek Oosterschelde ook bibliothe ken in Zeeuws-Vlaanderen en die in Vlissingen gebruik van een Boekfiets om de leesdrempel te hel pen verlagen. ,,We komen immers nu zelf naar het publiek toe. Scho len, kinderopvang, speeltuinen, kinderboerderij, organisaties van evenementen kunnen ons inhuren voor een optreden. Dan komen we met twee vrijwilligers naar de ge wenste locatie'', zegt Verboom. Zij schetst wat een optreden in- Het is zo'n leuke manier om kinderen en ouders samen naar mooie verhalen te laten luisteren houdt. 'Hé wat komt daar nu uit het niets? Het is de Boekfiets', roept de een, waarna direct een vrolijk liedje klinkt als de boekfietser aan komt rijden. Vervolgens wordt de klep van de bak omhoog gezet en wordt de vertelkast geïnstalleerd. Die ver- telkast is gemaakt naar het Japanse voorbeeld van een zogeheten 'Ka- mishibai' en zou magische kracht bezitten. Verboom lacht en zegt dat ze inderdaad de ervaring heeft dat de aandacht van kinderen (2 tot en met 8 jaar) maar ook van hun ou ders direct gevangen wordt door de mooie vertelplaten die in de kast bij toerbeurt worden getoond. Het zijn in feite uitvergrote bladzijden van prentenboeken, zodat het publiek in groepjes alles goed kan zien. Tijdens de vertelling aan de hand van de vertelplaten wordt er ook ruimte geboden om over het ver haal en de illustraties te praten. Na dat het verhaal is afgerond, worden er nog wat taal-en beweegspelletjes gedaan. ,,Gewoon omdat dat leuk is, maar uiteraard ook ter stimulans van de taalontwikkeling'', aldus Verboom. Zij hoopt binnen korte tijd voldoende Boekfietsvrijwilli- gers te verwerven. Enthousiastelin gen die het leuk vinden om kinde ren voor te lezen en de elektrisch aangedreven bakfiets te berijden, zijn van harte welkom. Zij krijgen uiteraard nog even een training voordat ze op pad worden gestuurd. ,,Verder ben ik bezig met de opzet van een club van 'Vrienden van de Boekfiets'. De eerste die zich daar voor heeft gemeld, is Fietsenwinkel Jan de Jonge uit Zierikzee, voor het onderhoud. Daar zijn we als biblio theek natuurlijk heel blij mee'', zegt de coördinator. VLISSINGEN Geef dokter Jan Stumphius een straatnaam in het Scheldekwartier. Dat vraagt de SGP aan het Vlissingse col lege. De bedrijfsarts van de Scheldewerf die gedaan kreeg dat asbest geweerd werd uit de Nederlandse industrie, ver dient niet minder, stelt de par tij. Veel straten in de nieuwe Vlissingse wijk krijgen namen van schepen die op de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde zijn gebouwd. Daarnaast krijgen straten na men van beroepen op de werf en van belangrijke personen, zoals voormalig Scheldedirec- teur Jan Weug. Stumphius was bedrijfarts voor de Schelde vanaf 1954 tot zijn vertrek in 1979. Hij was ook be drijfsarts voor de Vitritefabriek in Middelburg en nutsbedrijf PZEM. Stumphius bewees het oorzakelijk verband tussen de verwerking van asbest en het ontstaan van asbestkanker. Zijn onderzoek leidde tot het As bestbesluit en zorgde ervoor dat De Schelde al in 1969 stopte met het gebruik van asbest. Met grote positieve gevolgen voor de werknemers in de industrie. Dat vinden de fracties van PvdA en Christenunie. Zij hebben daarom vriendelijk bedankt voor deel- name aan een werkgroep die met een voorstel moet komen om de begroting sluitend te maken. Vol gens Huib Bouwman (CU) druist zo'n clubje in tegen de principes over hoe een gemeente bestuurd dient te worden. ,,Dit kan gewoon niet. De raad is de baas en het col lege voert de besluiten uit." Hij vindt dat het college met ad viezen moet komen die vervolgens in een raadsvergadering besproken kunnen worden. ,,En niet buiten het zicht van inwoners en de pers." Wethouder Dirk Verburg (Leef baar Reimerswaal, financiën) maakte twee weken geleden be- kend dat de gemeente afkoerst op een tekort van ruim 1 miljoen in 2021. Zonder ingrijpen loopt dit bedrag op tot 2,5 miljoen in 2025. Verburg gaf een voorzetje voor het instellen van een werkgroep, maar PvdA'er Hans van Stel voorspelt dat daar politieke keuzes gemaakt zullen worden. Van Stel kan zich voorstellen dat hij instemt met het bezuinigings pakket dat uit de werkgroep rolt, maar wil ook zijn handen vrij hou den om eigen afwegingen te ma ken. ,,Wij maken ons sterk om het sociale gezicht van Reimerswaal te blijven." dinsdag 30 juni 2020 'Hé wat komt daar nu uit het niets? Het is de Boekf iets' De Boekfiets van bibliotheek Oosterschelde maakt zijn entree op Schouwen-Duiveland. In de buik van deze kleurrijke blikvan ger zitten verhalen verborgen van Boer Boris, de Kleine Kroko dil, de Picknick, Prinses Arabella en van vele anderen. - Gerdien Verboom-Janse Voor meer info: boekfiets.nl. Aan melden als vrijwillige boekfietser of vriend van: g.verboom@ bibliotheekoosterschelde.nl. Ingrijpende maatregelen om het dreigende miljoenentekort in Reimerswaal te voorkomen moeten in alle openbaarheid worden besproken. En niet maanden van tevoren in 'achter kamertjes' worden voorgekookt en uitonderhandeld met raadsle den, ambtenaren en wethou ders. Joeri Wisse Kruiningen 0°stersdieldc Gerdien Verboom-Janse maakt met de Boekfiets regelmatig een testritje door Zierikzee. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52