7 >wl5 LEON VAN DER WEL VEEHOUDER Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland Op z'n 25e jaar kwam Leon van der Wel (48) als vrijgezel richting Schouwen- Duiveland. Hij zegde Wateringen in het Westland vaarwel om zich als veehouder aan de Stoofweg in de polder bij Nieuwerkerk te vestigen. Leon woont er samen met zonen Jur en Mats en vrouw Marian. Wie denkt dat de veehouder in Nieuwerkerk een terugge trokken bestaan leeft, heeft het mis. Direct stortte hij zich in het verenigingsleven. Hij is nog steeds vrijwilliger bij SKNWK en actief als ledenraads lid voor de coöperaties Friesland- Campina en de Rabobank. Hard lopen en skiën zijn zijn hobby's. En dan vragen ook zijn 160 melkkoeien en 70 kalveren (jong vee) dagelijks aandacht. Van der Wel heeft het dus druk zat op zijn opvallende boerderij. Zijn stallen zijn van buitenaf doorzichtig. ,,Ik houd van transparantie. Mijn ou dere koeien kunnen ook zelf naar buiten lopen als ze zin hebben. Koeien in de wei daar houden de mensen van. Al zal een koe bij een temperatuur vanaf 24 graden gaan zweten. Dan krijgen ze hittestress en blijven ze liever binnen." Dat binnen is voor de koeien een luxe. Ze hebben een zachte bodem om op te liggen en veel ruimte. Net als oudere mensen hebben oudere koeien een andere verzorging no dig." Van der Wel vindt polarisatie van de landbouw maar niets. ,,Ik ben voor een korte (regio)kring- loop. We gebruiken hier weinig antibiotica. De Nederlandse land bouw heeft de beste foodprint van de wereld. Tachtig procent van het veevoer teel ik zelf. Zeventig pro cent van de Nederlandse zuivel wordt in Noord-West Europa ge consumeerd. In Amerika wordt bij wJMHH een straal van vijfhonderd kilo meter rondom een boerenbedrijf al over een lokaal product gespro ken, dan zit je vanaf hier gemeten al bij Parijs. CO2-uitstoot moet je mondiaal aanpakken. Wij denken op postzegeltje Nederland alles te kunnen regelen op papier. Ik maak mij hard voor agrarische levendig heid op dit eiland. Alleen van het toerisme kan het eiland niet leven, dat zie je nu in coronatijd. Je hebt ernaast andere bedrijvigheid no dig. Zoetwatervoorziening is voor de boeren van levensbelang. Goed Koeien zo oud en gezond mogelijk laten worden. Dat is mijn doel dat dat eindelijk door de politiek wordt opgepakt." De afwisseling in zijn werk vindt Leon het mooist. Praten met vertegenwoordigers, inkopen, oogsten, insemineren en het vee verzorgen. Samen met medewer ker Graab, die zo'n vijftien uur in de week en in vakanties bijspringt. In de ochtend monitort en voert Leon zijn gemolken koeien. Die lopen zelf elke dag één van de drie melkrobots, draaiend op aange leerd gedrag, in. Hoe minder melk ze geven, hoe minder voedings brokjes ze krijgen. Leon moet er per dag zo'n 9 a 10 bijjagen. ,,Zo fy- siek als vroeger is het boerenvak niet meer. Geestelijk vergt het te genwoordig wel meer." Leon is veel met toekomst bezig. ,,De gemiddelde leeftijd van de boer is wereldwijd 57 jaar. Eén op de drie heeft geen opvolger. Vroe ger kende iedereen wel iemand met een oom of tante die een boerderij had. Tegenwoordig zijn er gelukkig veel open dagen op boerderijen om mensen te laten zien waar melk en voedsel van daan komt. Ik weet ook niet of Jur of Mats mij gaan opvolgen." De koeien die hij heeft kunnen in de polder van Nieuwerkerk goed oud worden. ,,Dat is ook mijn doel. Koeien zo oud en gezond mogelijk laten worden. Sommige worden hier 12 a 13 jaar oud." Jarenlange ervaring doen Leon laten zien welke koe op het punt staat te bevallen en wie daar moeite mee heeft. ,,Dat zie ik aan houding en gedrag. De kalfjes lig gen buiten. Aaibaar. Passanten die vragen of ze een kijkje in de stal len mogen nemen, mogen dat. ,,Soms loop ik mee, soms ga ik door met het werk en doen de mensen zelf een rondje. De rust en ruimte in Zeeland ervaar ik als erg positief, daar wordt weleens te bescheiden om gedaan. Wat dat betreft mis ik de mentaliteit en het directe van het Westland hier soms wel." dinsdag 30 juni 2020 i In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: Leon van der Wel Gerrit van Loon Nieuwerkerk Leon van der Wel tussen zijn koeien. ,,De afwisseling in mijn werk vind ik het mooist." - Leon van der Wel Leon van der Wel: ,,Zo fysiek als vroeger is het boerenvak niet meer." fotos marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50