'Ik hoef absoluut II 'Achteraf is de crisis me meegevallen' II Het bedrijfsleven is een stuk minder somber geworden over de economie. In steeds meer sectoren leeft de verwachting dat de activiteit de komende tijd weer zal aantrekken. 4 ECONOMIE OPLEVING Etienne van Veen Klusbedrijf p het ogenblik moet ik tegen klanten zeggen: 'Sorry, ik zit helemaal vol. Volgende maand heb ik weer een gaatje'. Voor spoedklussen, als het wa ter uit de muur spuit, maak ik natuurlijk tijd.'' Etienne van Veen van Van Veen Renovatie en On derhoud uit Maarssen merkt niks van de crisis met zijn klusbedrijf. ,,Ik zie het zonnig in en alle jongens in de bouw die ik spreek, hebben het druk. Het enige verschil met vo rig jaar is dat het nu vooral grotere, moeilijkere klus sen zijn: een dakkapel, heel de woning aan de buitenkant schilderen of een complete keuken ste achter de rug is. ,,Je ziet dat het producentenvertrouwen in de con- sumentengerichte branches ook om hoog gaat'', zegt Van Mulligen. Met name bij logiesverstrekkers en de de tailhandel is het aandeel optimisten flink gestegen. Het somberst zijn de reisbranche en de autohandel. De trend is positief, maar de cijfers zijn geen reden de vlag uit te steken. In de industrie zijn in alle branches nog steeds meer negatief dan positief gestemde ondernemers. De meeste bedrijven verwachten een daling van de productie. Ook over de orderportefeuille zijn de meeste ondernemers nog niet te vreden. Alleen het tempo van de ach teruitgang is minder en meer onder nemers zien licht aan het einde van de tunnel. We zien dat het vertrouwen in alle delen van de industrie toeneemt Vooral in de metaal en de textielin dustrie blijft de stemming bedrukt. De Metaalunie, waarbij 14.000 me taalbedrijven zijn aangesloten, heeft de stemming onder de leden gepeild. Daaruit blijkt dat de omzet in het tweede kwartaal met gemiddeld 22 procent is gedaald. Voor de komende maanden verwachten de onderne mingen dat de omzet stabiel laag blijft. Positief is dat het aantal onder nemers dat denkt dat het bedrijf de crisis overleeft, is toegenomen. Acht op de tien bedrijven verwachten te blijven bestaan. Woningen Er zijn ook branches waar het pessi misme snel minder wordt, zoals de bouw en installatiebranche. ,,De bouw heeft ook redelijk kunnen doorwerken. En er blijft natuurlijk een tekort aan woningen, dus daar kan de productie doorgaan'', verdui delijkt Van Mulligen. De hoofdeconoom wijst erop dat het hier alleen maar gaat om een stemmingsindicator. ,,Hoe het daad werkelijk is gegaan met de industrie weten we pas over een paar maan den. ,,Vertrouwen is mooi, maar rea lisatie is beter.'' e nieuwste me ting van het producenten- vertrouwen door het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) pakt positief uit. In juni kwam dat ver trouwen uit op min 15. Een maand eerder was dat nog min 25. Een getal onder de nul betekent dat er meer pessimistische dan optimistische on dernemers zijn. ,,Dit is het sterkste herstel van het vertrouwen dat we ooit hebben ge meten'', zegt Peter Hein van Mulli- gen, hoofdeconoom bij het CBS. ,,Het vertrouwen was natuurlijk erg laag in april, maar dat had ook stabiel laag kunnen blijven. En we zien dat het vertrouwen in alle delen van de in dustrie toeneemt.'' Een mogelijke verklaring is de ge leidelijke versoepeling van de maat regelen tegen de verspreiding van het virus. Het aantal doden en nieuwe besmettingen daalt ook nog steeds, waardoor de hoop groeit dat het erg- Rob Hermans Fletcher Hotels ij zien de toe komst heel po sitief in. Vorige week hadden we alweer een bezetting van 90 procent en in Zeeland zaten we zelfs helemaal vol.'' Rob Her mans van Fletcher Hotels (100 hotels, 6500 bedden) in Nieuwegein is tevreden met de cijfers. ,,Achteraf is de co ronacrisis me meegevallen. We hebben nog niet de be- zetting van vorig jaar toen we rond de 97 procent zaten, maar in juli en zeker in au gustus zijn we weer hele maal terug. Het zijn met name de zakelijke hotels die achterblijven, die markt is er gewoon nog niet.'' Hermans merkt dat de ge middelde hotelgast meer besteedt dan vorig jaar. ,,Even ergens spontaan een restaurant binnenlopen kan We hebben juist een hotel gekocht, dat wordt nummer 101, in Renesse. Het gaat vrijdag open nog niet. Dus mensen dine ren in het hotel.'' Als 1 juli de beperking van het maximale aantal gasten in het restaurant eraf gaat, moet dat nog meer omzet genereren, verwacht Her mans. ,,Om nu alle gasten te kunnen ontvangen, zijn onze hotelrestaurants vroe ger open en later dicht. De gasten kunnen zo in drie rondes dineren.'' dinsdag 30 juni 2020 Ondernemers geloven er weer (een beetje) in - Peter Hein van Mulligen, CBS Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4