Nieuw drama rond nest, vos sleept bontbekplevier van broedsel af 'Asbest-arts Stumphius verdient een straatnaam' 7 CORONAREGELS SURVEILLANCE Pieter Passenier mag rondvliegen boven de Walcherse stranden om te zien of de badgasten wel voldoende afstand houden. Hij vliegt uiteraard niet zelf, maar bestuurt een drone. ,,Het is gaaf werk." f ^vanaf de grond heb m je vaak een verte kend beeld van hoe druk het echt is. Vanuit de lucht heb je echter een goed overzicht. Dan zie je precies of de strandbe- zoekers zich aan de 1,5 meter af stand houden'', zegt Passenier. Hij laat op zijn smartphone, waarmee hij de drone ook bestuurt, een foto zien van het strand en, inderdaad, iedereen houdt keurig afstand. ,,De gemeente, de provincie of de veiligheidsregio kan op basis van mijn foto's beslissen of er iets moet gebeuren." De Veiligheidsregio Zeeland be sloot onlangs met drones te gaan werken. Medewerkers van de ver schillende gemeenten kregen de vraag wie dronepiloot wilde wor den. Daar hoefde de 26-jarige Pas senier niet lang over na te denken. Hij is al vijf jaar actief als boa en toezichthouder voor de gemeente Veere en vond het wel een uitda ging om ook dat te kunnen. ,,Elke jongen wil toch vliegen met een drone? En dat tijdens je werk." Samen met vijf medewerkers van andere gemeenten is hij nu gecertificeerd. ,,Het was een pit- tige meerdaagse cursus. In ver band met corona kon dat niet in een klaslokaal, maar via internet." De praktijkdag kon wel samen ge volgd worden. ,,Dat was leuk om met z'n allen te doen." Hij vormt nu met een collega uit Middelburg het Walcherse droneteam en als het nodig is, kan hij binnen secon den zijn drone in de lucht hebben. Het toestel, een DJI Mavic, heeft hij standaard bij zich, zodat hij bij een oproep in actie kan komen. Als hij aan het werk is met zijn drone krijgt hij heel veel positieve reac ties, zo merkt hij tot nu toe. ,,Men- Mensen vinden het goed dat we dit doen en zijn ook geïnteresseerd sen vinden het goed dat we dit doen en zijn geïnteresseerd." Dat merkt hij ook als hij in het ge meentehuis zijn toestel laat zien. Bijna iedereen die langsloopt kijkt even en stopt om een praatje te maken.Als hij met de drone werkt, laat hij hem vliegen op een hoogte van vijftig meter. ,,Ze kunnen veel hoger, maar we houden ons aan deze regel. Op die hoogte kan je goede overzichtsfoto's maken en zijn mensen niet herkenbaar." Ook laat hij het nooit verder dan 150 meter van hem vandaan vlie gen. ,,Ook dat kan veilig verder, maar dat doen we niet." Als dronepiloot is hij niet alleen nuttig tijdens de coronacrisis. ,,Dit toestel kan zoveel meer." Hij wijst op de camera die onder de neus van het toestel hangt. ,,Daar zit ook een warmtebeeldcamera. Die kun je dus gebruiken als iemand vermist is. Een jongetje dat zich bijvoorbeeld in de bosjes heeft verscholen, kun je met behulp van deze drone zo vinden." Het toestel kan ook gebruikt worden bij an dere politieacties. Hij kan er na melijk ook twee sterke lichten op monteren. ,,Dat kan handig zijn bij een zoekactie." Ook laat hij een luidspreker zien die opvallend weinig weegt. ,,Weegt inderdaad niets maar kan met de drone, wel nuttig gebruikt worden." VLISSINGEN Geef dokter Jan Stumphius een straatnaam in het Scheldekwartier. Dat vraagt de SGP aan het Vlis- singse college. De bedrijfsarts van de Scheldewerf die gedaan kreeg dat asbest geweerd werd uit de Nederlandse industrie, verdient niet minder, stelt de partij. Veel straten in de nieuwe Vlis- singse wijk krijgen namen van schepen die op de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde zijn gebouwd. Daar naast krijgen ze namen van beroepen op de werf en van belangrijke personen, zoals voormalig Scheldedirecteur Jan Weug. Stumphius was bedrijfarts voor de Schelde vanaf 1954 tot zijn vertrek in 1979. Hij was ook bedrijfsarts voor de Vitri- tefabriek in Middelburg en nutsbedrijf de PZEM. Stum- phius bewees het oorzakelijk verband tussen de verwerking van asbest en het ontstaan van kanker. Zijn onderzoek leidde tot het Asbestbesluit en zorgde ervoor dat De Schelde al in 1969 stopte met het gebruik van asbest. Met grote positieve gevolgen voor de werknemers in de industrie. VROUWENPOLDER Opnieuw heeft het noodlot toegeslagen, zo dat een nest eieren van de bontbek- plevier niet wordt uitgebroed. Dit maal heeft een jonge vos een van de volwassen plevieren te grazen ge nomen. Anderhalve maand geleden zorgde springvloed ervoor dat het nest van deze ouders werd over spoeld en de eieren in het water verdwenen. Jos Boot van de Vogelwerkgroep Walcheren ontdekte dit weekeinde dat het nest was verlaten. Op foto's van een wildcamera zag hij dat een jonge vos daarvoor verantwoorde lijk is: het roofdier nadert de kooi waarbinnen een van de ouders aan het broeden is en jaagt het diertje op. Dan lukt het de vos om het naar buiten te trekken en in de bek te ne men. Grotere kooi De vogelwerkgroep probeert sa men met natuurorganisatie Het Zeeuwse Landschap ervoor te zor gen dat het broedsel van de bont- bekplevier weer uitkomt. Tot nu toe is dat niet gelukt bij Oranjezon. Daar broeden de bedreigde vogels, maar de afgelopen jaren werden steeds óf de eieren óf de jongen op gegeten door andere vogels of zoog dieren. Dit jaar hebben beide organisa ties enkele nesten beschermd door er kooien overheen te zetten, zodat rovers geen kans zouden hebben. Boot: ,,We gaan het volgend sei zoen proberen met een grotere kooi, zodat een vos straks geen kans heeft." Goed nieuws Hij hoorde dit weekeinde ook goed nieuws. Bij Ritthem is een nest van de bontbekplevier uitgekomen. ,,De drie jongen maken het prima." En bij Oranjezon is volgens hem nog een nest van deze vogel. ,,Wie weet lukt het dit paar wel om die ei eren uit te broeden en de jongen groot te brengen." Dat nest wordt echter niet beschermd door een kooi. Boot: ,,Afwachten dus of het lukt." dinsdag 30 juni 2020 WA Boa speurt met drone stranden af Emile Calon Domburg -Pieter Passenier, droneboa %!i'h Pieter Passenier laat zijn drone opstijgen op het duin bij Domburg. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39