Gevaarlijke capriolen op de Zeelandbrug 5 Onderzoek wetenschappers ,,De dreiging van klimaatverande ring en zeespiegelstijging voor de toekomst van ons land wordt steeds reëler", zegt professor Tjeerd Bouma, onderzoeker aan het Ko ninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) in Yer- seke en de universiteiten van Utrecht, Groningen en Zeeland. ,,Daarom zoeken we naar nieuwe, betaalbare manieren om de kust vei lig te houden. Dit onderzoek laat zien dat we daarbij veel kunnen le ren van ons verleden." Een team wetenschappers van het NIOZ, de TU Delft en de Universiteit Antwerpen analyseerde twee van de ergste overstromingen uit de ge schiedenis van Nederland. De zoge noemde Kerstvloed van 1717, waar bij 14.000 mensen omkwamen, en de watersnoodramp van 1953 die 1800 mensen het leven kostte. ,,Analyse van de dijkdoorbraken tijdens de stormvloed van 1953 laat zien dat de doorbraken aanzienlijk minder diep waren als er een schor voor de dijk lag'', zegt gepensioneerd universitair hoofddocent Paul Visser van de TU Delft. Op die plekken liep veel minder water de polders in en was er dus meer tijd om te vluchten. ,,Met minder natuur had de ramp van 1953 aanzienlijk meer slachtof fers gemaakt'', vult Bouma aan. ,,We kunnen dit niet alleen berekenen, maar ook met simpele schaalmodel len visualiseren.'' Eenzelfde beeld geeft de analyse van dijkdoorbraken van de Kerstvloed van 1717. ,,De ar chieven laten zien dat een schor of kwelder de golfaanval op de dijk ook tijdens extreme stormen sterk ver mindert", zegt onderzoeker Vincent Vuik van de TU Delft. ,,Nu hebben we voor het eerst bewijs dat de golf- demping ook tijdens extreme stor men echt belangrijk is." Dat schorren niet alleen golven dempen, maar ook dijkdoorbraken klein houden, heeft belangrijke ge volgen voor de kustverdediging van de toekomst, stelt Bouma: ,,Onze analyses tonen aan dat bij zeespie gelstijging dit effect alleen maar be langrijker wordt voor onze veilig heid." Wisselpolders Als je een kwetsbare delta als Zee land wilt verdedigen, dan zijn we met huidige strategieën niet veilig, onderstreept Bouma. Waterkerende landschappen kunnen een oplos sing zijn, vooral op plekken waar de golfslag hoog is. ,,Je kunt echter niet overal een schor aanleggen, bijvoor beeld omdat er een vaargeul voor ligt. Daarom denken wij aan wissel polders. Dat betekent dat je tijdelijk water in een polder inlaat. Die laat j e 20 jaar opslibben, waarna je de dijk weer sluit en je goede landbouw grond overhoudt. Je creëert zo een bredere en veel hogere kustzone met dubbele dijken. Die beperkt de im pact van een dijkdoorbraak en biedt tevens meer tijd om mensen bij een watersnoodramp te evacueren." GOES Een 27-jarige man uit Hansweert is gisterochtend aange houden nadat hij met zijn auto - vermoedelijk onder invloed van cocaïne - levensgevaarlijke ma noeuvres had uitgehaald op weg van Zierikzee naar Goes. De man werd uiteindelijk slapend aange troffen op de Deltaweg. De politie kreeg rond 09.15 uur de melding dat een auto met zeer hoge snelheid van Zierikzee naar Goes reed. De bestuurder haalde links en rechts voertuigen in, zelfs op de Zeelandbrug. Veel andere weggebruikers moesten uitwijken voor de auto om een aanrijding te voorkomen. Diverse getuigen meldden even later dat de auto stil- stond bij verkeerslichten aan de Deltaweg. De bestuurder zou met zijn hoofd op het stuur liggen. Een vrouw wilde stoppen om de man te helpen, maar reed pardoes een greppel naast de weg in: haar auto moest daar worden weggetakeld. De man uit Hansweert lag on dertussen buiten bewustzijn in zijn auto. Agenten en ambulance medewerkers klopten op het raam, maar de man schrok pas wakker toen een ruitje werd ingetikt. Hij verklaarde toen zelf onder invloed te zijn van cocaïne. In zijn auto werden speed en andere drugs ge vonden. De automobilist is nage keken door ambulancemedewer kers en vervolgens aangehouden. waardig afscheid van te ma ken. „Het was pittig om in een korte tijd een film voor te bereiden, maar het is gelukt. Deze week gaan we filmen." Net als bij De Vliete komt er een gala première. Hier is het wel mogelijk om samen met ouders naar de film te kijken „We hebben een grote tribune in de hal: het past precies." Bij De Wereldboom in Hulst gaat de musical helemaal niet door. De school heeft een alternatieve af scheidsavond gepland, in de buiten lucht. ,,We hebben daar vorig jaar al ervaring mee opgedaan, omdat de leerlingen toen zelf geen musical wilden. Het is goed bevallen", zegt schooldirecteur Martijn de Poorter. ,,De leerlingen eten samen op school. Er is een quiz met foto's uit hun kin derjaren en ze worden allemaal apart toegesproken. Ze krijgen een di ploma en een groepsfoto." Alleen de borrel na afloop gaat niet door, van wege het coronavirus. De Poorter: ,,Op deze manier is er toch aandacht voor hun afscheid. Dat is heel belang rijk. Doe je dat niet, dan houden ze het gevoel dat zij die groep uit het co ronajaar waren." dinsdag 30 juni 2020 GO Schor redt levens als dijk breekt Dijken die worden beschermd door schorren zijn beter bestand tegen zware stormen dan hogere dijken zonder natuur voor de oever. Bovendien redden ze men senlevens als een dijk onverhoopt doorbreekt. Dat schrijft een team van wetenschappers uit Yerseke, Delft en Antwerpen deze week in het vakblad Nature Sustainability. Het analyseerde daarvoor onder meer de dijkdoorbraken tijdens de watersnoodramp van 1953. Frank Balkenende Yerseke Kijk op de site bij /video Traditionele groep 8- musical wordt een film Groep 8 van basis school de Vliete maakt onder leiding van meester Michiel Gude een film van de eindmusical. fotos JOHAN VAN DER HEIJDEN ▲A Inbrekers Luca Hooijman (boven) en Luca van Loon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37