Strijd tunnel verhardt •Ti/rsx Grote vis voor FrisBEE 4 GROEP 8 MUSICAL WORDT DIT JAAR FILM Een echte voorstelling in het dorpshuis. Ouders die juichen en klappen bij de afscheidsmusical: wat hadden de leerlingen van basisschool De Vliete in Wissenkerke dat graag meegemaakt. Maar corona gooide roet in het eten. Daarom zetten ze de musical op film. En dat is bijna net zo leuk. dinsdag 30 juni 2020 TERNEUZEN Stichting Zeeland Tolvrij pakt het juridische wapen op in de strij d voor het eerder tolvrij krijgen van de Westerscheldetun- nel. Het heeft er volgens de actie groep alle schijn van dat de NV on rechtmatig meebetaalde aan andere verkeersprojecten. De NV Wester- scheldetunnel financierde de aan leg van de Sluiskiltunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen. Het tun- nelbedrijf stak ook geld in knoop punt Drie Klauwen bij 's-Heeren- hoek en een fietstunneltje in Ter- neuzen, vlakbij de Westerschelde- tunnel. In de Tunnelwet voor de Wester- scheldetunnel is geregeld dat er specifiek voor die tunnel tol mag worden gevraagd, stelt voorzitter Cees Liefting van Zeeland Tolvrij (foto). Het is volgens hem niet de bedoeling van de wet gever geweest dat het geïnde geld zou worden aangewend voor andere werken. Een jurist die de stichting heeft geraadpleegd, beves tigt dit, aldus Liefting. Om goed beslagen ten ijs te ko men heeft Zeeland Tolvrij met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) documenten opgevraagd bij de provincie en de gemeente Terneuzen. Niet alleen over de investeringen, maar ook stukken die licht moeten werpen op wat de provincie en Terneuzen hebben gedaan om bij het Rijk aan te dringen op het eerder dan in 2033 tolvrij maken van de tunnel. Of er een rechtszaak komt, weet Liefting nog niet zeker. Hij gaat daar wel van uit. VLISSINGEN De gemeente lijke vervoersbedrijven van Den Haag en Amsterdam gaan een verbalisatieapp van de Vlissingse appmaker FrisBEE gebruiken. ,,Twee orders van deze omvang vormen de kers op de taart", glundert mede eigenaar Elco Simon van Fris Bee. HTM in Den Haag en GVB in Amsterdam stonden beide voor hetzelfde pro bleem. Oude Windows soft ware die controleurs en boa's gebruiken, moest worden overgezet in een Android-app. Dankzij een contact dat Fris BEE had met HTM, mocht de kleine appmaker meedingen naar de aanbesteding. Simon: ,,Hoewel we in de race waren met vier grote, andere spelers, sleepten we tot onze verba zing deze opdracht binnen. Onze frisse aanpak en lagere prijs gaven de doorslag." - ^.'4, Jfet -is.:'-, i Cornelleke Blok Wissenkerke De musical moest dit schooljaar doorgaan. Dat stond vast voor leerkracht Michiel Gude van De Vliete. ,,Die kinderen wilden het zo ont zettend graag. Je kunt het niet af schaffen. Ze hebben al ontzettend veel gemist door het coronavirus. De cito-eindtoets ging bijvoor beeld niet door. Die toets is span nend, maar het is ook iets dat echt bij groep 8 hoort. Onze school heeft bovendien een traditie van muziek, dans en toneel. Het hoort er echt bij. Daarom hebben we na de meivakantie gezegd: we gaan proberen de film op te nemen." De leerlingen van groep 7 en 8 spelen de musical De Diamant roof. Het was aanpoten om alle scènes op beeld te krijgen, nor maal gesproken begint Gude al in maart te repeteren met zijn leer lingen. ,,Ze moesten veel thuis oefenen, en in de pauzes. De lied- jes staan op YouTube. Ze zijn er constant mee bezig." Eén van de klaslokalen is om getoverd tot opnamestudio, met een zelfgemaakt groen scherm. De kinderen veranderen in echte musicalsterren, zodra de muziek begint te spelen. Ze doen hun dansjes bijna foutloos. Luca Hooijman (12) uit Wissenkerke, die diamantdief Julia speelt, komt in een glitterrokje en op hakken in beeld. ,,Die heb ik van mijn buurmeisje geleend", verklapt hij. Luca geniet zichtbaar van het op nemen van de musical. ,,Maar ik vind het wel jammer dat we dit niet in het theater opvoeren. Dan zie je de mensen juichen. Dat is veel leuker. We gaan op de af scheidsavond wel kamperen in de tuin van de school. Dat maakt het wel goed." Isa de Regt (12) uit Colijnsplaat mist ook het publiek. ,,Je weet niet meteen wat de mensen ervan vinden. Maar je kunt wel dingen verbeteren als het niet goed gaat. Het is ook leuk dat we straks een herinnering hebben, en we kun nen de musical zelf terugkijken. Ik wil de film laten zien aan mijn tante en mijn oom en mijn opa en oma." Haar zus Mares (10), die in groep 7 zit, vindt het ook jammer dat ze niet op het podium kan staan. ,,Want dan krijg je applaus, en wordt er gelachen om de grap jes. Maar ik ben blij dat de musi cal toch op een andere manier kan doorgaan." Een film heeft ook voordelen, vindt leerkracht Gude. „Sommige kinderen zijn op van de zenuwen tijdens de afscheidsavond. Nu zijn ze ervan af als de scène is opgenomen. Het is min der spannend voor ze." En het musicalgevoel blijft. „Zo'n film geeft, net als de musical, een gevoel van saamhorigheid. Het is hun product. Kinde ren doen ineens dingen die ze nog nooit gedaan hebben. Dat geeft zelf vertrouwen. Je ziet ze groeien." Ze hebben al veel gemist door het coronavirus Op de afscheidsavond wordt een heuse galapremière georga niseerd. ,,De kinderen komen in galakleding naar school. Er is een rode loper en er zijn bubbels. De leerlingen van groep 8 gaan nog kamperen op het schoolplein. Zo hebben ze toch een afscheid." Andere Zeeuwse basisscholen hebben ook gekozen voor een film. De oudste leerlingen van de Theo Thijssenschool in Zierikzee beginnen binnenkort met de op names. ,,De kinderen vonden het heel jammer dat de musical niet doorging. Dat is toch iets speciaals: een aandenken voor de rest van je le ven", zegt Bianca Landman, die lesgeeft aan groep 8. Ze be sloot er sa men met haar duo-col lega alsnog een gedenk- GO m Voor altijd een herinnering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36