Of je iemand mag, heb je zelf in de hand Door anderen te helpen of aandacht te geven neemt ook hun betekenis voor ons toe 23 Hoe belangrijk zijn die kransslagvaten eigenlijk René Diekstra raken buiten adem, waardoor ze de dagelijkse dingen zoals werken of de kinderen naar school brengen niet goed meer kunnen volhouden. Gelukkig is het niet bij iedereen zo heftig.'' ,Mensen zijn sowieso blij dat ze ein delijk weten wat er aan de hand is. Het is heel naar om klachten te heb ben terwijl de dokter niets kan vin den. In het Radboudumc kunnen we met een speciaal onderzoek van het hart kijken of er iets mis is met het functioneren van de kransslagvaten. Bij de meeste mensen blijkt er in derdaad iets aan de hand: we zien verkrampingen van de kransslag- vaten. Daarvoor kun je dan medicij nen krijgen. Bij lichte klachten kan dat genoeg zijn, maar mensen die erg veel last hebben kunnen we meestal niet klachtenvrij krijgen met medi catie.'' ,,Dan is het belangrijk patiënten te helpen om te leren omgaan met hun klachten. Bij ons werkt een verpleeg kundig specialist die hen leert hoe ze hun energie kunnen verdelen. Als mensen te veel doen op een dag, of te veel prikkels krijgen, ervaren ze meer klachten. Ze moeten dus bewust nadenken: wat doe ik wel en wat niet? Hoe leg ik dat uit aan mijn omgeving? Vaak zie je dat mensen zich beter gaan voelen als het ze lukt te accepteren dat ze niet alles kunnen doen wat ze willen. Dat ze bijvoorbeeld niet bij de ver jaardag van hun kind of kleinkind kunnen zijn.'' ZO ZIT HET k heb een vraag die me bezighoudt sinds ik mijn vader heb geïnterviewd volgens het schema dat u mij hebt toegestuurd', schreef iemand me. 'Ik had er eigenlijk helemaal geen zin in, heb het gedaan omdat mijn vader zo aandrong nadat hij erover in de krant had gelezen. Maar gek genoeg vind ik hem sindsdien aardiger. Hij mij volgens mij ook. Hoe kan dat?' Het is precies dit effect van het kind-ouder interview, waartoe ik eerder opriep zodat zij geen 'intieme vreemden' worden, waarop ik hoop. De relatie tussen generaties in een familie wordt zo beter. Ik noem dit het Tolstoj-effect, naar een citaat van mijn favoriete Russische romanschrijver Leo Tolstoj. 'We mogen ande ren niet zozeer vanwege het goede dat zij óns gedaan hebben, als wel vanwege het goede dat wij hén hebben gedaan.' Zoals de aandacht of hulp die we aan hen hebben gegeven. De verklaring daarvoor is dat wij psycholo gisch zo in elkaar zitten, zo laat onderzoek zien, dat wij altijd ons gedrag voor onszelf moeten rechtvaardigen. Als we veel moeite of aandacht aan iemand hebben besteed en vervolgens voor onszelf de vraag moeten beantwoorden waarom we dat hebben gedaan, dan is het meest voor de hand liggende antwoord dat die ander het verdiende aandacht te krijgen of geholpen te worden. En dat we ons dus terecht voor die persoon hebben ingespannen. Hieruit valt een cruciale conclusie te trekken. Door anderen te helpen of aandacht te geven, zoals door hen te interviewen, neemt niet alleen onze betekenis voor hen toe. Ook hun betekenis voor óns neemt toe. Fascinerend toch, om te concluderen dat als je wilt dat jouw ouders belangrijkere mensen voor jou worden, het helpt hen te interviewen? Dat je daarbij ook nog eens informatie over hen ver zamelt waardoor je hen beter begrijpt (en jezelf mogelijk ook) is daarbij een bonus. En dan is er nog een belangrijk pluspunt. De interviewerva ring helpt je je bewuster te worden van het feit dat je de mate waarin je anderen mag, voor een groot deel zelf in de hand hebt. vragenlijst. Kinderen die hun ouders interviewen, vinden hen aardiger. Dat is het effect van Diekstra's dinsdag 30 juni 2020 ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS EN THIJS UNGER Wat kunt u voor deze patiënten met pijn op de borst betekenen? Wat als de verkrampingen niet verdwijnen met medicatie? VRAAG 1 Wat is coronaire vaat- dysfunctie? Een aandoening waarbij de kransslagvaten van het hart niet goed functione ren. Meestal gaat het om ongewenste verkrampin gen waardoor er te weinig bloed door deze vaten stroomt. Of ze verwijden onvoldoende bij inspannin gen. De kransslagaderen leveren zuurstofrijk bloed aan de hartspier, wat nodig is om vierentwintig uur per dag bloed door het lichaam gepompt te krij gen. Krijgt de hartspier te weinig bloed, dan kun je pijn of een drukkend ge voel op je borst krijgen of benauwd worden. VRAAG 2 Hoe komt het dat de kransslagvaten te weinig bloed aanleveren? Vaak komt dat door ader verkalking - de kransslag- vaten raken dan verstopt door opgehoopte vetach- tige stoffen (plaques). Die verstopping kan de cardio loog in beeld brengen met een hartkatheterisatie. Maar patiënten met coro naire vaatdysfunctie vor- men een andere, nog vrij onbekende categorie. Met een gewone hartkatheteri- satie kun je deze aandoe ning niet opsporen. VRAAG 3 Heeft het iets met het corona te maken? Nee. Corona komt uit het Latijn en betekent kroon of krans. Een coronavirus heet zo omdat het virus onder de microscoop een soort krans lijkt te dragen. De 'coronairen' (kransslag- vaten) heten zo omdat ze als een krans om het hart liggen. VRAAG 4 Wat kan ik doen als ik denk dat ik coronaire vaatdysfunctie heb? Aankloppen bij de huisarts of cardioloog. Als de car dioloog denkt dat het dit inderdaad kan zijn dan kan diegene doorverwijzen voor een onderzoek naar de werking van de krans- slagvaten. Op dit moment kan dat alleen bij het Rad- boudumc (Nijmegen), Maasstad ziekenhuis (Rot terdam), Catharina zieken huis (Eindhoven) of Am sterdam UMC. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23