Veel meer fraude met coronasteun Nederlandse Spoorwegen schrappen 2300 banen ECONOMIE 17 Banken doen meldingen bepaalde transacties, doet de bank een melding bij de Financial Intelli gence Unit, een aparte club waar ook de politie, belastingdienst en Fiod deel van uitmaken. De FIU doet ver der onderzoek en eventueel aangifte. Kreikamp en haar collega's weten dus niet of hun meldingen tot ver volging leiden. ,,Dat kan wel eens frustrerend zijn, want de onderzoe ken lopen vaak heel lang. Dat bete kent dat je lang niet weet of er iets met je melding is gedaan. Maar we le zen wel artikelen in de pers, bijvoor beeld over rechtszaken tegen crimi nelen waar wij melding van gemaakt hebben. Ook op de site van de Fiod lezen we bijvoorbeeld over acties die zij ondernemen naar aanleiding van onze meldingen.'' Nog niet gewonnen Het lukt de bank steeds beter om ver dachte transacties uit de enorme brij aan transacties te filteren. Maar dat betekent niet dat de strijd tegen witwassen al is gewon- Volgens onderzoek wordt jaarlijks voor 13 miljard euro witgewassen Bestrijding is belangrijk, want achter misdaad gaat een wereld aan leed schuil nen. Want niet elke crimineel wast zijn vermogen wit met krasloten. ,,Het is een voortdurende race tussen ons en de criminelen'', erkent De Jongh. Een aantal jaar geleden bleek dat ING de controle op witwassen niet op orde had. Dat leidde tot een boete van 750 miljoen euro voor de bank. Uit de fouten die ING maakte, heb ben de andere banken lering getrok ken. Toch loopt er nu een onderzoek naar tekortkomingen in de bestrij ding van witwassen bij ABN Amro. Wanneer dat onderzoek is afgerond, is niet bekend. Toch is De Jongh optimistisch. De banken hebben de afgelopen jaren honderden miljoenen geïnvesteerd in hun poortwachtersfunctie. En de samenwerking met andere partijen wordt steeds beter. ,,Maar we hebben nog een lange weg te gaan'', zegt De Jongh. Hij ver wijst naar een onderzoek van hoogle raar Brigitte Unger naar zwart geld. ,,In Nederland wordt volgens dat on derzoek jaarlijks voor 13 miljard euro zwart geld witgewassen. Daarvan wordt maar een paar procent gezien.'' Terroristen Kreikamp benadrukt dat ze voortdu rend geschoold worden om de laatste trucs van criminelen te herkennen. Ook worden kennis en ervaringen van andere banken en diensten als de Fiod beter met elkaar gedeeld. Daar door kan er sneller en gerichter op verdachte transacties gemonitord worden. Een andere taak van de banken is te voorkomen dat er geld naar terroris ten vloeit. Of daar successen worden geboekt, is onduidelijk. Kreikamp geeft wel aan dat zo'n onderzoek moeilijk is. ,,Bij terrorisme gaat het vaak om kleine bedragen die moeilij ker te monitoren zijn. En wij kijken meer naar grote transacties." Maar soms speelt de bank wel een vitale rol, zegt de Jongh. ,,De Utrechtse tramschutter maakte na de aanslag nog gebruik van internetbankieren. Daarom kon hij worden gelokaliseerd en opgepakt.'' De afgelopen maanden is er nog een nieuwe taak bijgekomen: de op sporing van fraude met overheids steun vanwege de coronacrisis. Strikt genomen is dat geen taak van de ban ken, want het gaat niet om witwas sen of terrorisme. ,,Het is fraude, maar het valt wel onder onze poort wachtersfunctie'', vindt De Jongh. Die meldingen komen op de stapel bij Kreikamp en de collega's. Al dat extra werk betekent ook dat de bank nog steeds op zoek is naar nieuwe mensen. Vorig jaar werden al dui zend mensen aangenomen, voor dit jaar zoekt de bank nog vierhonderd mensen. Werk waar je een maat schappelijke betrokkenheid voor moet hebben, denkt Kreikamp. ,,We bestrijden criminaliteit. Dat is be langrijk, want achter misdaad gaat een wereld aan leed schuil.'' Alleen ABN Amro heeft de afgelo pen tijd al meer dan vijftig mel dingen van verdachte transacties gedaan bij de Financial Intelli gence Unit (FIU). In de FIU wer ken verschillende opsporings diensten samen voor onderzoek naar financiële fraude. ,,En hon derdvijftig gevallen zitten nog in het meldingsproces. In totaal heb ben we nog zo'n achthonderd transacties in onderzoek. Dat vind ik best veel'', zegt Robin de J ongh, hoofd van de afdeling tegen wit wassen bij ABN Amro. Het gaat dan om bijvoorbeeld een bedrijf dat in maart ineens veel meer salaris uitbetaalt dan t Minister Koolmees deed een moreel appel op bedrijven bij de steunaanvraag normaal. In april wordt er dan een beroep gedaan op de loonkosten subsidie. Door de salarispost kunstmatig te verhogen, kan het bedrijf meer subsidie krijgen dan waar het eigenlijk recht op heeft. ,,Of zzp'ers die in twee gemeen ten noodsteun aanvragen. We zien ook dat steungeld direct cash wordt opgenomen of overgeboekt naar het buitenland'', geeft De Jongh als voorbeelden. Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegen heid waarschuwde er bij het be kendmaken van de steunmaatre- gelen al voor dat er gemakkelijk mee gefraudeerd kon worden. Hij deed een moreel appèl op bedrij ven om alleen steun aan te vragen als het echt nodig was. Ook kon digde hij aan dat er achteraf streng gecontroleerd zou worden. Verlenging Met die taak zijn de banken al be zig. Ook bij Rabobank zien ze een toename in het aantal verdachte transacties. ,,Het aantal meldin gen aan FIU over fraude vanwege de coronasteun is tot heden nog beperkt. We zien nu het aantal te onderzoeken signalen toenemen, wat naar alle waarschijnlijkheid tot meer meldingen aan FIU gaat leiden. Omdat een aantal subsi- dievormen wordt verlengd en onze signalering door de inmid dels opgedane ervaring effectiever wordt, verwachten we een ver dere toename ook op wat langere termijn'', aldus de woordvoerder. ,,Wij hebben ook meldingen gedaan bij de FIU'', bevestigt een woordvoerder van ING. Aantallen wil de bank niet noemen, net zo min als de Rabobank. ING ziet ook een toename van andere coro- nagerelateerde fraude. ,,Zo heb ben we een fraude met miljoenen mondkapjes, die nooit werden ge leverd, kunnen verhinderen.'' Door het thuiswerken en de 1,5 metermaatregelen komt er veel minder geld bij de NS bin nen. NS verwacht weinig ar beidsonrust, omdat in de zelfde periode 2500 van de bijna 18.000 NS'ers met pensi oen gaan. NS wil dat alle me dewerkers met een vast con tract gewoon blijven. Het ver voersbedrijf ziet het reisgedrag de komende jaren sterk veran deren, maar rekent ook op een economische neergang, wat gevolgen heeft voor de reizi gersaantallen. Pas na 2024 zul len de reizigersaantallen naar verwachting weer op het ni veau van vorig jaar zijn. Het bedrijf moet tot en met 2025 zo'n 1,4 miljard euro be sparen om financieel gezond te blijven. dinsdag 30 juni 2020 GO - Robin de Jongh, hoofd Detecting Financial Crime - Maartje Kreikamp, analist De banken merken een toe name in het aantal fraudege vallen met coronasteun. Het aantal meldingen van ver dachte transacties stijgt en dat zal zo blijven, verwachten ABN Amro, ING en Rabobank. Peet Vogels Amsterdam Minister Wouter Koolmees. FOTO ANP De Nederlandse Spoorwe gen (NS) verwachten de ko mende vijf jaar circa 2300 banen te moeten schrappen. De directie hoopt gedwon gen ontslagen te kunnen voorkomen. Economieredactie Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17