Hevige buien na warme zaterdag i 'Slachtoffer verkrachting krijgt te vaak de schuld' m Lieve brief Slob aan leerlingen van groep 8 8 NIEUWS Amnesty: Wet tegen seks zonder instemming voldoet niet t' -mm STORTBUIEN VEENDAM 4 Sommige mannen vinden dat er verzachtende omstandigheden kunnen bestaan voor verkrachting, blijkt uit onderzoek van I&O Research uitgevoerd in opdracht van Amnesty International. ,,Het slachtoffer de schuld geven, gebeurt nog te veel.'' Een jaar geleden presenteerde mi nister Ferd Grapperhaus van Justi tie en Veiligheid zijn voornemen om slachtoffers van verkrachting beter te beschermen door de seks tegen de wil verder strafbaar te stel len. Vaak is het lastig om daders van verkrachting te veroordelen, omdat slachtoffers zijn gedrogeerd of'be vriezen' uit angst, waardoor hij of zij zich niet kan verzetten. Mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national liet I&O Research onder zoek doen hoe Nederlanders den ken over verkrachting en wetge ving hierover. Het onderzoek werd uitgevoerd onder 2127 Nederlan ders van 16 jaar en ouder. Een op de vijf Een van de meest opmerkelijke re sultaten is dat 11 procent van de mannen aangeeft dat het een ver zachtende omstandigheid kan zijn als het slachtoffer zich niet uitdruk kelijk verdedigt of niet duidelijk nee zegt tegen seks. Onder mannen tussen de 16 en 35 jaar vindt zelfs één op de vijf dat. Enkelen (5 pro cent) vinden het hebben van een relatie een verzachtende omstan digheid. Voor Willy van Berlo, verbonden aan Rutgers, het kenniscentrum voor seksualiteit, komt dit onderzoeks resultaat niet hele maal als een verras sing. „We zijn dit eerder tegengekomen in onder zoeken. Een stap verder dan verzachtende om standigheden is victim blaming. Dat gebeurt helaas echt nog veel te veel in onze samenle ving.'' Volgens Van Berlo krijgen slachtoffers van seksueel grensover schrijdend gedrag te vaak de zin 'had je maar niet' te horen. ,,Had je maar niet die foto moe ten sturen. Of had je maar niet dat rokje moeten dragen. Te vaak krij gen slachtoffers te horen dat ze zelf een aandeel hebben in wat hen is Had je maar niet dat rokje moeten dragen -Willy van Berlo, Rutgers overkomen. Terwijl het duidelijk is dat je altijd moet checken of de an dere persoon ook wil. Daar moet je echt zeker van zijn." Van Berlo hamert erop dat voorlichting en pre ventie erg belangrijk zijn om ervoor te zor gen dat seksueel ge weld afneemt. „Uit het onderzoek blijkt ook dat met jongens minder vaak wordt ge sproken over seksueel grensoverschrijdend gedrag. Terwijl dat juist heel belangrijk is. Het moet altijd duidelijk zijn dat je eerst moet checken of de seks we derzijds is, en of die an dere persoon dat ook wil. Je moet er echt ze ker van zijn. Zo moeilijk is het ook niet om dat te checken.'' Rutgers werkt momenteel aan een campagne waarin dit onder werp ook terugkomt. Amnesty International stelt dat een grote groep mensen moet leren wat wel en niet kan. ,,Er is nog veel werk aan de winkel. Ook bij ouders, die weinig voorlichting geven over wat wederzijdse instemming is. Het is echt belangrijk dat er met jongens en meiden goed wordt ge praat'', zegt Yara Boff Tonella van Amnesty. Slachtoffers Dat het kabinet van plan is slacht offers beter te beschermen, noemt Boff Tonella een goede zaak, al moet er in de ogen van Amnesty nog worden gesleuteld aan het wetsvoorstel. ,,Het is goed dat Grapperhaus ziet dat slachtoffers onvoldoende worden beschermd in de wet en dat hij daders wil be straffen, maar hij neemt wat ons betreft de verkeerde afslag.'' Het be gint al bij de naam van de wet, die 'seks tegen de wil' moet tegengaan. Ook is de maximumstraf niet 12 jaar zoals bij verkrachting, maar 6 jaar. ,,Het zou ook gewoon verkrachting moeten heten, en net zo zwaar be straft moeten worden.'' Hoewel de bewijslast bij ver krachting lastig blijft, is het erken nen dat seks zonder instemming verkrachting is essentieel voor slachtoffers, zegt Boff Tonella. ,,Op deze manier kunnen slachtoffers wellicht makkelijker de stap maken naar de politie. Deze wet is ook in Zweden ingevoerd, en daar zie je in de statistieken in elk geval dat er meer veroordelingen zijn. Positief.'' DEN HAAG Basisschool leerlingen uit groep 8 kre gen dit weekend bijzondere post op de deurmat. Nie mand minder dan minister Arie Slob (Onderwijs) stuurde hun hoogstper soonlijk een brief. 'Je hebt de laatste maanden iets geleerd wat je in een normaal schooljaar niet zou leren', schrijft Slob. In de brief spreekt de mi nister van 'een heel apart jaar'. 'Door het coronavirus gingen heel veel scholen dicht en moest je ineens thuisblijven', schrijft Slob. 'Ik hoop dat je wel gezond bent gebleven en dat het goed gaat met jou, je familie en vrienden.' De minister stelt verder dat de leerlingen veel heb ben opgestoken van de situ atie. 'Het coronavirus heeft je iets geleerd over ziekte en gezondheid, over vrijheid misschien. Dat is het ont houden waard. Het is na tuurlijk niet zo'n gezellige herinnering als een musical of kampweek, maar het zijn wel hele belangrijke lessen.' 'Wat een hartverwar mende brief van Arie Slob aan de groep 8-kindjes. Dan ben ik toch heel trots op en blij met Nederland', schrijft een moeder op Twitter. maandag 29 juni 2020 GO Noodweer zorgde zaterdagavond vooral in het noordoosten van het land voor flinke schade. Bomen bleken niet bestand tegen buien met zware windstoten en hagelstenen tot 4 centimeter grootte. Ook in Veendam (foto) zorgde zo'n plotse linge hoosbui voor overlast. In Drenthe kwamen meldingen binnen van een wind hoos. Volgens Weer- plaza was er een zo genaamde supercell actief in het Gro ningse Finsterwolde, wat gepaard gaat met extreem weer. Yelle Tieleman Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8